Gülüş'ün Köşesi Gündem

Haya(t)ta tut(un)mak

Bugünkü gazetelerde Charlie bebek ile ilgili haber beni çok düşündürdü. Öyle zor kararlar var ki hayatta, hangisinin daha iyi olduğunu bilmek çok zor.

Hassas olanlar ve zor konular üzerinde çözüm odaklı düşünmek istemeyenler lütfen bu yazıyı okumasınlar. Ben sorunların yüzüne bakarak, tartışarak ve mümkünse sistemli bir cevap anahtarı üreterek huzur bulan biriyim (Annelik Haritası da bu işe yaramıyor mu?). Bu yüzden bu konu hakkında –tüm zorluklarına rağmen- yapıcı fikirlerinizi duymak isterim.

11 ay önce Britanya’da doğan Charlie isimli bebeğe, günümüzde bilinen bir tedavisi olmayan “mitokondriyal tükenme sendromu” teşhisi konmuş. Bu genetik hastalık ne yazık ki Charlie’nin önümüzdeki günler içinde ölmesine sebep olacak. Tahmin ediyorum ki benzer bir durumla karşılaşsak bizler de Charlie’nin ebeveynleri Connie Yard ve babası Chris Gard gibi tepki verir ve bebeği yaşatmak için sonuna kadar savaşmayı seçerdik. Biliyoruz ki bazen istisnai durumlar yaşanabiliyor ve büyük mücadeleler zaferle sonuçlanabiliyor. O zaman da felaketimiz, “mucizemiz” oluyor.

Connie ve Chris çifti, hastalığa bir çare bulmak için bebeklerini ABD’ye götürüp, orada deneysel tedavi yöntemlerine başlamaya karar vermişler. Ne var ki Britanya’daki hastane çiftin bu taleplerine karşı çıkmış! Doktorlar tedavilerin işe yaramayacağı gibi, bu deneylerin bebeğin çok acı çekmesine neden olacağını dile getirmişler.

Konu dünya çapında bir etik tartışmasına dönüşmüş, mahkemeye taşınmış.
Geçtiğimiz günlerde karar çıkmış: Bebek, solunum cihazı ünitesinden ayrılarak bir bakımevine transfer edilecek ve orada kısa bir süre içinde acı çekmeden ölecek…

Konuyu derinlemesine araştırmadan yazıyorum çünkü bu tek vakanın ötesine geçip, aslında şu hayatta tutma yasaları üzerinde düşünmek istiyorum. Hikayenin daha da üzen detaylarını es geçiyorum. Zaten yüreğimizi zorlayan bu olayda mantığımızı ne kadar kullanabileceğimiz muamma…

Şimdi düşünün ki anne değil, doktorsunuz ve ölümcül hastalığı olan bir bebeğin annesi, bebeğine ızdıraplar yaşatmayı göze alarak onun hayatta kalmasını sağlayacak bir tedavi “denemek” istiyor.

“Valla ben bilimsel doğruları söyler çekilirim, bebek sizin bebeğiniz, seçim sizin seçiminiz” mi dersiniz?
“Hemen başlayın, dünyaya gelen bir canlı ne olursa olsun yaşamalı!” mı dersiniz?
“Yarar-zarar dengesine bakılırsa bebeğin acı çekmeden ölmesine yardımcı olmak daha iyi” mi?

Her biri birbirinden zor değil mi?

Şimdi en kolayını düşünün, yani kendinizi annenin yerine koyun:

“Ya o kadar acı çekmezse?
“Ya kısa sürede iyileşirse? Siz hiç mi duymadınız mucize hikayeleri?”
“O benim biricik bebeğim, ve ben onu yaşatacağım, ne pahasına olursa olsun!”

Tabii bir de bebeğin düşüncesi var… yani, olabilirdi, yaşından dolayı olamıyor.
Ama olsaydı, ne düşünürdü, ne derdi acaba?

Aklıma babaannem geliyor. Boğazından içeri oksijen tüpü sarkıtılmış 91 yaşındaki haliyle, tüpü işaret ederek “çekin, çıkarın şunu” demeye çalışıyormuş. “Bunları çektiğime değer mi? Değmez.” diyormuş. Ama doktorların fikri başkaymış. Onu bir ay daha o şekilde yaşattılar. Etik olan neydi acaba?

“Canım yanıyor anne… Yaşıyorum evet ama yaşadığımın farkında bile değilim! Böyle yaşamaya yaşamak denir mi? Hayatta kalsam, ne pahasına kalacağım? Eğer yapabilseydin, eğer hiçbir kararın başkaları tarafından eleştirilmeseydi, eğer Tanrı kararı sana bıraksaydı ve en doğrusunu senin bildiğini söyleseydi, benim için ne isterdin?”

(Ben bu haberi yayına alırken, Charlie bebeğin hayatını kaybettiği haberiyle karşılaştım…) 🙁

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör