Bebek Kategorisiz Lohusalık

Hasta bebeğe en iyi ilaç: Anne Sütü!

Bebeklerin en iyi ilacı anne sütü:

bmAnnenin sütü bebeği hastalanınca nasıl değişir? Bu bir mucize olmalı !

Bu yazı, bir arkadaşımın geçen ay bana yönelttiği soru üzerine hazırlandı. Soru; bir Facebook paylaşımı için “Güliz, bu gerçek mi?” sorusuydu. Paylaşım, bebeği hasta (nezle, grip türevi) olan bir annenin, hastalıktan önceki ve sonraki sağdığı iki sütün ne kadar farklı olduğu ve bu farkın altında yatan hayret verici bilimsel açıklamalardı*. Ben de “Tabi ki doğru” dedim ve anne sütünün neden mucize olduğuna bir de bu açıdan değinmek için bu yazıyı hazırladım. Bu yazıyı okuyan ve gerçekten anne sütünün mucize olduğuna inanan annelerden şunu rica ediyorum, yazıyı mümkün olduğunca paylaşın ve anne sütü neden mucize herkes bilsin, anlasın. Bir kez daha!

Anne hastalık yapan bakterilerle temas edince, onları soluyunca veya sindirince antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar süte geçer. Böylelikle etrafta bir enfeksiyon salgını varsa, bebeği korumanın en güzel yolu annenin o ortamda bulunması, o mikrobu soluması ve bedeni antikor ürettiğinden, bebeğini emzirmesidir. Mesela bebeğin gittiği bir anaokulunda bir enfeksiyon varsa, anne anaokulundaki sıralara, kapıya, duvarlara dokunarak ve okuldaki havayı soluyarak antikor üretmeye başlar. O bakteriye karşı özel antikor üretir ve sonra da bebeğini rahatlıkla emzirebilir. Böylelikle bebeğini salgından korur. Aynı durum bebeği hastalanmış anneler için de geçerlidir. Annenin meme uçlarında bulunan reseptörlerle bebeğin tükürüğündeki virüs ve bakteri gibi patojenlerin taramasının yapıldığı ve bebeğin ihtiyacı olan antikorların anne tarafından çarçabuk üretilip, süte geçtiği tespit edilmiştir.

Tam tersi senaryoyu düşünelim: Hasta olan anne ise, yine bebeğini emzirmelidir. Emzirmelidir ki, kendisindeki bakterilere karşı savunmasız olan bebeğini, anne sütündeki antikorları ile koruyabilsin. Bu makale kış aylarında en çok sorulan “Grip olan anne emzirebilir mi?” sorusuna da yanıt olsun. Tabi ki sadece grip olduğundan altında yatan başka bir hastalık olmadığından eminse… (Solunum yoluyla bulaşan ender bazı hastalıklarda maske kullanımı ya da bebeği ile temas etmemesi önerilir, dediğim gibi çok ender hastalıklarda). Tıbbi derneklerin her sene çıkan salgın griplerde önerilerini dikkate alarak !

İşte bahsedilen facebook paylaşımında anne tam da bunu yapmış, bu süreçteki süt yapısının farklılığındaki değişimleri de fotoğraflayıp, paylaşmış.

Özetle şunu artık biliyoruz: Anne sütü mucizedir. Mucizeye inananlar paylaşsın.

Doç. Dr. Emzirme Danışmanı ve Pilates Eğitmeni Güliz Onat

1981 İstanbul doğumluyum. Liseden beri, doçentliğe kadar hep hemşirelik okudum. Yüksek lisans ve doktoramı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği alanında yaptım. Nisan 2005'te bu alanda çiçeği burnunda bir doçent oldum. Üniversitede okurken aynı zamanda klinikte de hemşire olarak 5 sene çalıştıktan sonra, İstanbul Üniversitesi hemşirelik ve ebelik bölümünde on sene araştırma görevlisi olarak çalıştım ve ders verdim. Şu anda da bir vakıf üniversitesinde hemşirelik bölüm başkanlığı yapmaktayım. Akademik kimliğim bu şekildedir.

Emzirme danışmanlığı hikayem, bundan beş sene önce bir proje ile başladı. Proje, özel bir sigorta şirketinin doğum yapan poliçe sahiplerine bir promosyon olarak eve hemşire ziyareti göndermesiydi. Projeye “mucizeye dokun” adını vermiştim. Doğumun ve emzirme sanatının bir mucize olmasına atıf yapmak istemiştim. Bu proje kapsamında altı ayda 60'tan fazla ev ziyareti gerçekleştirdim. Aynı zamanda bir “evde hasta bakım şirketi”nin ziyaretçi yenidoğan hemşiresi olarak çalıştım ve bir yılı aşkın sürede 100'e yakın lohusayı evlerinde ziyaret ettim. Böylelikle benim emzirme danışmanlığı hikayem başladı. Piyasadaki çoğu emzirme danışmanı genelde kendi bebeklerini emzirdikten sonra, bu işe merak sararlar ve herhangi bir sağlık personeli ünvanı taşımaksızın bazı kuruluşlardan eğitim alıp, danışmanlık yapmaya başlarlar. Benim öyle olmadı. Bizzat alanda çalıştıktan sonra, annelerin emzirme konusunda ne kadar çok desteğe ihtiyaçları olduğunu anladım ve onlara yardım etmek istedim. Üniversitede hemşire-ebe öğrencilere teorik ve pratik dersler verirken, bir yandan da emzirme danışmanlığı yaparak annelere ve mucizelerine dokunma fırsatı bulmak hoşuma gidiyor.

Doğal doğumun popüler olduğu günümüzde, doğuma yardımcı olacak kasların hazırlanması için bu işin bir ucunda da egzersiz olması gerektiğine inananlardanım. Bu nedenle son yıllarda uğraştığım pilatese hamile pilatesi eğitmenliğini de ekledim. Pilates derslerimi doğum ve gebelik fizyolojisi bilgilerimle birleştirerek, onların mutlu ve keyifli bir doğum deneyimi yaşamalarına katkı sağlamak çok güzel.

www.emzirmedanismanligi.com
www.evdehamilepilatesi.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız