Hamilelik & Doğum Kategorisiz Sağlık

Hamilelikte bir kediyle yaşamak

Kediden değil, önyargılı bu şehir efsanesinden kurtulalım. Önlemlerinizi alırsanız hamileyken yediğiniz yemekler kedinizden daha riskli!

ozgecanToplumumuzda evcil hayvanlarla ilgili çok yaygın ön yargılar var. Özellikle konu kediler olduğunda pek çok yanlış bilgi ve şehir efsanesi ile insanlar birbirlerini korkutuyorlar. Eve bir kedi aldığımızı öğrenen hemen herkesten duyduğum ilk cümle “Onun tüyü zararlıymış.” Bu ilk yargıyı usanmadan yaptığım açıklamalarla geçiştirdikten sonra gelen ikinci atak ise “Eee, çocuğunuz olursa ne yapacaksınız?” oldu hep. Bebeğimizi beklerken de bu sorulara sabırla “Kedimiz bizimle kalıyor çünkü kalmasının bir sakıncası yok.” cevabını veriyoruz. Merakı ve endişesi geçmemiş olanlara ise detaylı açıklama yapıyoruz.

Hamilelikte kediden korkulmasının haklı sebebi olan toksoplazma konusu var. Toxoplasma gondii adındaki tek hücrelinin sebep olduğu parazitik hastalığa toksoplazmoz deniyor. Birçok sıcakkanlı canlıda görülebilen bu parazit biz insanlara enfekte olmuş hayvanın iyi pişmemiş eti yendiğinde, toprakla uğraşırken veya enfekte olmuş kedinin dışkısından bulaşabiliyor. Hastalığın bulaşması, seyri, aşamaları, olası sonuçları, hamilelik sırasında enfekte olmanın sonuçları hakkındaki detaylar Wikipedia’da ve başka birçok kaynakta uzun uzun anlatılmış.

Biz de hamileliğimin başında rutin uygulanan toksoplazma testini yaptırdık. Sonuç negatif çıktı. Yani ben daha önce bu tek hücreli ile karşılaşmamış ve bağışıklık geliştirmemiştim. Bu süreçte kedimizin kumunu eşim değiştirdi, dışarıda salata, az pişmiş et yemedim ve çok şükür bir sıkıntı da yaşamadık.

Kedilerle ilgili bir diğer yaygın endişe konusu da kedi tüyü yutmanın çok ciddi hastalıklara sebep olacağı inancıdır. İhtimal çok düşük olsa da bu çok yanlış bir inanış değildir ancak engellenmesi de basit bir konudur. Kedi ve köpeklerin tüylerinin diplerinde yaşayan bazı bakteriler insan vücuduna alındığında bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Evcil hayvanlar bir veteriner tarafından aşı karnesi ile takip edilirler. Bu aşılar düzenli olarak yapıldığında bakteri ve parazitler dostlarımızda barınamaz ve yutulan tüyler bir risk taşımamış olur.

Kısacası dışarıda yediklerimiz, dokunduğumuz cisimler vs evimizde kontrol altında yaşayan evcilimizden çok daha fazla risk taşımaktadır. Eğer bir kedi bahçeye, sokağa çıkmıyorsa aşıları düzenli olarak yapılıyorsa ve tuvaleti temiz tutuluyorsa risk taşımayan bir evcildir.

Evcillerle ilgili atlanmaması gereken bir konu da alerji konusu. Benim de bir kediyle yaşamaya başladıktan sonra alerjik bazı rahatsızlıklarım ortaya çıktı. Çok şükür ki bunlar kedimden ayrılmamı gerektirecek düzeyde değil. Bazı önlemlerle sıkıntı minimuma indirilebiliyor. Ancak biliyorum ki eve bir kedi daha alamam. Alerji ihtimaline karşı eve hayvan almadan önce ailecek testten geçmekte fayda var. Aksi durumda evinize aldığınız can size, siz ona alıştıktan sonra başka çareler düşünmek zorunda kalmak hiç hoş değil.

Bebeğimiz olduktan sonra kedimizin vereceği tepkileri biz de merak ediyoruz. Şimdilik tek şikayeti koca göbeğim yüzünden kucağımda istediği gibi yatamıyor olması. “Senin çektiğin en büyük zorluk ne?” derseniz, “Bilgisayarda çalışmanıza müsaade etmiyorlar.” diyebilirim.

Geçmiş tecrübe ve gözlemlerimden biliyorum ki hayvanlarla büyüyen çocuklar empati kurmada daha becerikli, diğer canlılara daha saygılı ve vicdan duygusu daha gelişmiş oluyorlar. Çocuklarımızı hayvanlarla, doğayla tanıştıralım. Sevmesini, saygı göstermesini, korumasını öğretelim. Gitgide ben merkezli hale gelen dünyalarına renk ve sevgi katalım.

Yeri gelmişken küçük bir hatırlatma ilave etmek istiyorum. Hayvanların eşya gibi alınıp satılmasına, ticaret ve prestij ürünü gibi gösterilmesine destek olmayalım. Barınaklar ve sokaklar sevgi ve yardıma muhtaç hayvanlarla dolu, onlara elimizi uzatalım.

Kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Toxoplasmosis

http://pictures-of-cats.org/

 

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 11 Şubat 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Özge Çakıcı Songür

ALTERNATİF ANNE İÇERİK YÖNETİCİSİ VE YAZARI | 1984'te Bursa'da doğdu. Gıda Mühendisi, Eskişehir'de yaşıyor. Sevgili eşiyle üniversitede okurken tanıştı. Birlikte bisiklete binmeyi, yelken açıp gezmeyi, uzun uzun yürümeyi çok seviyorlar. 2013 mart ayında oğlu Rüzgar dünyaya geldi. "Ben nasıl bir anne olacağım?" diye araştırırken 'kendini' Alternatif Anne'de buldu. Doğaya ve canlılara hayran, kedileri Sakız'ın insanı. Evcil hayvanla birlikte çocuklu yaşam tecrübelerini paylaşmayı önemsiyor. Okumak ve yazmak en sevdikleri... En çok fantastik ve ütopik romanlar okuyor. Bir Ursula K. LeGuin hayranı ve J.R.R. Tolkien'in izini yakaladığı yazarları okumayı seviyor.
www.kedikitapcocuk.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız