Bebek Hamilelik & Doğum Kategorisiz Prematüre Yeni Doğan

Gerçekten “bebek dostu” hastane mi?

Sertifikayı duvara asan hastane mi yoksa maddeleri uygulayan hastane mi

NurseWithBabySon zamanlarda emzirme danışmanlığı verdiğim ailelerde “hastanede mama başlandı“ ifadesini o kadar sık duyar oldum ki… Hangi hastanede doğum yaptıklarını sorduğumda, o hastanelerin aslında birer “bebek dostu” hastane olmaları hayretimi daha çok arttırdı. Çünkü bebek dostu hastane ve mama aynı cümlede geçemez bile! Bu yazımda “bebek dostu hastane” nin aslında ne olduğuna deyinmek istiyorum ve aileleri uyarmak amacıyla yazıyorum. Doğum yaptıkları/yapacakları hastaneleri yazımdan sonra uyarmaları faydalı olacaktır.

“Bebek dostu hastane” kavramı, Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef’in anne sütünü teşvik etmek amacıyla geliştirdikleri (anne sütü ile beslenmenin 10 adımı) program sonunda, bu adımları uygulayan hastanelere verilen ünvandır. Türkiye’de sayısı bilinmemekle birlikte pek çok ilde bu hastanelerden vardır. Sağlık Bakanlığı 2010 verisine göre 784 hastane bebek dostudur. Hatta bebek dostu İL ünvanları bakanlık tarafından verilir olmuştur (2010 verisi 78 bebek dostu il).

Bebek Dostu Hastaneler Neler Yapmakla Yükümlüdür?

Anne sütü ile beslenmenin 10 adımını uygulamakla sorumludur. 2 yılda bir bakanlık tarafından denetime tabi tutulurlar, bu adımları uygulamadıkları takdirde ünvanları geri alınır. İşte bahsi geçen 10 adım:

 1. Anne sütü ile beslenmenin yazılı yöntemleri hastane çalışanlarına düzenli olarak iletilir.
 2. Sağlık çalışanları yöntemleri uygulamak üzere bu yeteneklerini geliştirme yönünde eğitilir.
 3. Bütün hamile kadınlar anne sütü beslenmesinin uygulaması ve yararları hakkında bilgilendirilir.
 4. Annelere doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamaları konusunda yardım verilir.
 5. Bebeklerinden ayrılmış olsalar da anneler sütlerinin sürekliliği için ve süt verme konusunda bilgilendirilir.
 6. Yeni doğan bebeğe tıpça gerekmediği sürece anne sütünün dışında hiçbir gıda ya da içecek verilmemelidir.
 7. Anne ve bebeği 24 saat bir arada tutmaya özen gösterilmelidir.
 8. Altı aydan sonra da bebek istediği sürece süt verilmelidir.
 9. Anne sütü alan bebeğe emzik verilmemelidir.
 10. Sütle beslenmeyi destekleyen gruplar kurup anneler hastane ya da klinikten ayrılırken bu gruplara yönlendirilmelidir (Kaynak http://www.unicef.org/turkey/ir/_mc2.html).

Burada özellikle 4, 5 ve 6. madde kritik önem taşımaktadır. 4. adımla ilgili; doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde emzirmeyi başlatan hastane sayısı maalesef ki az… Son yıllarda doğuma hazırlık sınıflarında ten teması ve doğumdan sonra “bebeği göğsünüze yatırın” mesajı verildiğinden, bu uygulamayı artık talep eden anne sayısı çok şükür ki arttı. Peki ya bu mesajı almayan anneler? O nedenle hep söylerim, mutlaka bir doğuma hazırlık eğitiminden geçmekte fayda var.

Bebeğinden ayrılmak zorunda olan annelerin kaçıcın ilk 6 saat içinde sütleri sağılmaya başlıyor? 5. Adımı da hakkıyla uygulayan hastane sayısı oldukça az.

 1. adım. Bebeğe mama verme tıbbi gerekçeleri: Kan şekeri düştü, sarılığı çıktı, annenin sütü gelmedi, annenin sütü çok az, bebek kilo kaybetti, annenin meme ucu içe çökük… Hiç biri aslında mama verme gerekçeleri değil. Ebelik ve hemşirelik bölümünde ders verirken öğrencilerimle birlikte staj zamanlarımızda kan şekeri sınırın altına düşmeden, sarılık değeri sınırı aşılmadan mama verilen vakalara bizzat şahit oldum. Mezun ettiğim öğrenciler ile zaman zaman bir araya geliriz ve hemen çalıştıkları hastanede emzirmeyle ilgili uygulamalarını sorarım ve maalesef bebek dostu hastane olmalarına rağmen mama verme eğilimlerinin yüksek olduğunu görürüm. Üzülerek…

Şimdi annelerin dikkatini şuna çekmek istiyorum: Doğum yaptığınız hastanenin her ne kadar bebek dostu ünvanı varsa da, gerçekte uygulamalarının nasıl olduğuna dikkat ediniz ve doğum yaptığınızda bu 10 adımı onlardan uygulamalarını isteyiniz. Sertifikalı bir emzirme danışmanları var mı? Mama verme tıbbi gerekçeleri neler? Genel olarak doktor, ebe ve hemşirelerin doğum ve emzirme konusundaki yaklaşımları nedir? Bu konuda ne kadar bilgililer, becerikliler? Emzirmede güçlük yaşadığınızda çözüm yaklaşımları nasıl? Özellikle çocuk hekiminin tutumu önem kazanır. Anne sütünü destekleyen bir hekim seçmekte fayda var.

Son olarak, Sağlık Bakanlığı’nın denetimlerini hakkıyla yapmaları dileğiyle…

Doç. Dr. Emzirme Danışmanı ve Pilates Eğitmeni Güliz Onat

1981 İstanbul doğumluyum. Liseden beri, doçentliğe kadar hep hemşirelik okudum. Yüksek lisans ve doktoramı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği alanında yaptım. Nisan 2005'te bu alanda çiçeği burnunda bir doçent oldum. Üniversitede okurken aynı zamanda klinikte de hemşire olarak 5 sene çalıştıktan sonra, İstanbul Üniversitesi hemşirelik ve ebelik bölümünde on sene araştırma görevlisi olarak çalıştım ve ders verdim. Şu anda da bir vakıf üniversitesinde hemşirelik bölüm başkanlığı yapmaktayım. Akademik kimliğim bu şekildedir.

Emzirme danışmanlığı hikayem, bundan beş sene önce bir proje ile başladı. Proje, özel bir sigorta şirketinin doğum yapan poliçe sahiplerine bir promosyon olarak eve hemşire ziyareti göndermesiydi. Projeye “mucizeye dokun” adını vermiştim. Doğumun ve emzirme sanatının bir mucize olmasına atıf yapmak istemiştim. Bu proje kapsamında altı ayda 60'tan fazla ev ziyareti gerçekleştirdim. Aynı zamanda bir “evde hasta bakım şirketi”nin ziyaretçi yenidoğan hemşiresi olarak çalıştım ve bir yılı aşkın sürede 100'e yakın lohusayı evlerinde ziyaret ettim. Böylelikle benim emzirme danışmanlığı hikayem başladı. Piyasadaki çoğu emzirme danışmanı genelde kendi bebeklerini emzirdikten sonra, bu işe merak sararlar ve herhangi bir sağlık personeli ünvanı taşımaksızın bazı kuruluşlardan eğitim alıp, danışmanlık yapmaya başlarlar. Benim öyle olmadı. Bizzat alanda çalıştıktan sonra, annelerin emzirme konusunda ne kadar çok desteğe ihtiyaçları olduğunu anladım ve onlara yardım etmek istedim. Üniversitede hemşire-ebe öğrencilere teorik ve pratik dersler verirken, bir yandan da emzirme danışmanlığı yaparak annelere ve mucizelerine dokunma fırsatı bulmak hoşuma gidiyor.

Doğal doğumun popüler olduğu günümüzde, doğuma yardımcı olacak kasların hazırlanması için bu işin bir ucunda da egzersiz olması gerektiğine inananlardanım. Bu nedenle son yıllarda uğraştığım pilatese hamile pilatesi eğitmenliğini de ekledim. Pilates derslerimi doğum ve gebelik fizyolojisi bilgilerimle birleştirerek, onların mutlu ve keyifli bir doğum deneyimi yaşamalarına katkı sağlamak çok güzel.

www.emzirmedanismanligi.com
www.evdehamilepilatesi.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız