Eğitim Gülüş'ün Köşesi Moda

Forma: Can mı, değil mi?

forma02Keşke okullarda eğitime dair her sorun halledilmiş olsa da, canla başla bunu tartışsak!
Forma, okul seçiminde rol oynayacak kadar büyük bir mesele değil, ama bu, herkesin forma kullanımına dair net bir duruşu olduğu gerçeğini değiştirmiyor: Kimimiz formaya resmen alerjik reaksiyon gösteriyoruz, kimimiz ise “forma candır” dahası #formacandır diyerek safımızı belli ediyoruz.

Anladığım kadarıyla formaya dair fikirlerimiz şöyle gelişim gösteriyor:

  • Öğrencilik günlerinde forma kullanımına maruz kalmış bazı kişiler (belki de özellikle kızlar), diledikleri gibi giyinememenin can sıkıntısını derinden hissetmiş oluyor ve kendi çocuklarının daha özgür büyümelerini hayal ediyorlar.
  • Kimi öğrenciler ise forma kullanımı sayesinde kendilerinden daha zengin, daha güzel, daha şöyle daha böyle çocuklarla aynı görünüme sahip olmanın, “benzemenin” birleştirici ve cesaretlendirici duygusunu tatmış oluyorlar. İşte onlar, forma günlerini güzel hatırlıyorlar.

forma03Gelelim ebeveyn olduğumuzda değişen duygularımıza…

Öğrenciliğimizde ister formacı ister forma karşıtı olalım, ebeveyn olduğumuzda işe başka yönden bakmaya başlıyoruz. Biz artık o formayı giyecek olan değil, satın alacak ve giydirecek olanlarız…

  • Bu noktada önce işin ekonomik boyutu devreye giriyor. Ama görüşler yine ayrılıyor çünkü kimimiz formayı ekonomik bulurken, kimimiz normal kıyafetlerin yanı sıra çocuğa bir de boy boy, cins cins forma alınmasını hiç de ekonomik bulmuyor.
  • İkinci nokta, sabah telaşesi içinde giyim kuşam seçme derdinin forma sayesinde bitmesi. Formacı okullarda ebeveynler çocuklarıyla “yüksek yaka giyer misin giymez misin”, “pantolonunun rengi tişörtününkine uymamış” tarzı münakaşalara girmiyor.

Bu güne dek ebeveyn olarak iki farklı ilkokul deneyimledim. Biri serbest kıyafet politikası güdüyordu, diğeri forma. Her iki deneyimimde de konu edilen dertlerin hiç birinin zannettiğim gibi olmadığını gördüm.

  Serbest kıyafet Forma Yaptığım çıkarım
Çocuğun tepkisi Okul dışında giyindiği gibi okula giden çocuğun tepki vereceği bir durum olmuyor. Biz kendi olumsuz tepkimizi çocuğumuza “satmadığımız” sürece çocuklar formayı aidiyet duygusunu pekiştiren bir giyim oyunu gibi görebiliyorlar! Oğlum, serbest giyim gününde bile forma giymek istiyor… Çocuklar formayı seviyor ve hatta tercih edebiliyor!
Ekonomik boyut Okulda ne giyersek giyelim, çocuğumuza yeteri kadar kıyafet edinmekle yükümlüyüz. Öte yandan her serbest kıyafet satın alınmıyor, bazen eşten dosttan alınan ikinci el kıyafetleri kullanıyoruz. Zannettiğimiz kadar ekonomik mi? Devlet okullarının forma fiyatlarının bile tartışıldığını biliyorum. Özel okulların faturası elbet daha ağır. Formalı okula giden çocuğa daha az normal kıyafet alınıyor, ama forma alımı tek parçayla sınırlı kalamaz: Kısa kollusundan ikişer, uzun kollusundan ikişer, pantolundan ikişer, yelek, kazak, kızlara etek, bir de spor kıyafetleri derken gayet ciddi bir harcama oluyor! Mesela ben şimdilerde kızıma üçüncü polo yaka tişörtünü almak zorundayım çünkü çok hızlı kirletiyor. Belki de fark yok…
Okul günlerinde giyim savaşları Çok seçici bir kız çocuğunuz varsa bilemem. Benim kızım da süslenmeye meraklıdır ama sabahları olay çıkarmadan giyinmelerini sağlamak, biraz da bizim elimizde. Bizim evde normal giyinmek olay olmuyor… Ne giyeceğimizi düşünmüyor muyuz sandınız?
Haftada bir gün serbest giyim, bir gün ise spor kıyafeti günü! Peki oğlumun serbest günü hangisi, spor günü hangisi, kızımınkiler hangileri? Onlara yardımcı olabiliyor muyum yoksa onlardan çok ben mi karıştırıyorum?
Forma belki bir parça daha rahat.
Temizlik ve ütüleme Bir kıyafet kirlenirse kirli sepetine atılıverir. Nasıl olsa yenileri dolapta bekler. Acil alarmı! Bir kıyafet kirlenirse stres yapılır: Acaba dolapta temiz ve ütülenmiş bir yenisi var mıdır? Yoksa acilen yıkama, kurutma ve ütüleme işine girişilir… Formanın her daim yıkanmış ve ütülenmiş olarak hazır bulunmasını sağlamak gerekiyor.

forma04Bütün bu karşılaştırmalardan sonra geriye ideolojik bakış açılarımız kalıyor. Çocuklar arasındaki maddi eşitsizliklerin ortadan kalkması, herkesin eşit görünmesinin sağlanması ve özellikle de okula aidiyet duygusunun pekiştirilmesi ilkokul çocukları için önemli gereksinimler. Ben formaya olumlu bakıyorum. Konuyu “askeriye” ile bağdaştıranların ise forma giyme eylemini başka türden sorunlarla (emir kipiyle konuşan öğretmenler, sert okul kuralları gibi) bağdaştırdıkları kanısındayım. Bu bağdaştırmanın günümüzde ne kadar anlamlı olduğunu henüz bilmiyorum…

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız