Güncel Gündem Kadın Toplum Yetişkin Psikolojisi

Ezberletilmiş Ölüm Yalanları…

Eskiden ne güzeldi, aklıma ölmek hiç gelmezdi. ‘Daha yaşanacak çok yılım var, yaşlılar ölür’ der geçerdim…

Sonra gençler de ölmeye başladı. Aslında ölüyordu da, ben bilmiyordum o zamanlar. Sonra çocuklar da öldü, duyduk. Uzaktaydı; ‘Aaa, tüh, vah’ dedik. Üzülmemiz bitti. Unuttuk…

Uzak akrabaların, komşuların, tanıdıkların ölüm haberleri geliyor. Bazı ölümler uzak da olsa insanı sarsıyor. İyi insanlar onlar. Filmlerini izlediğimiz, şarkılarını dinlediğimiz ya da bir yerde karşılaştığımız.

Öte yandan sırf yanlış zamanda yanlış yerde olduklarından dolayı birçok can gidiyor; dünyada her saniyede iki insan ölüyor. İnsan kendi ölümünü düşünmeden edemiyor; trafik kazası, kaldırımda yürürken üzerine çıkan bir kamyon, bir fanatiğin canlı bomba olması ve senin o saniyede orada tesadüfen bulunman, yolda yürürken kafana saksı düşmesi, sana kızan birinin bıçak çekmesi, bindiğin uçağın düşmesi, saçma sapan bir hastalığa yakalanmak gibi olmadık şeyler yanında yaşlanıp kendi yatağında ölmek artık bir lüks.

Öyle bir dünyadayız ki, evden çıkınca geri döneceğimizin garantisi yok sanki. Bir gün öleceğini bilen; ama ne zaman ve nasıl öleceğini bilmeyen tek canlıyız. Yine de ‘Hiç ölmeyecekmiş gibi; ama yarın ölecekmiş gibi’ yaşamayı öğrenemiyoruz.

Bir de şehitlik mertebesi var…

Eskiden beri bize öğretilen söz: ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’. Güneydoğu Anadolu’dan şehit haberleri gelirdi arada bir çocukluğumda ve gençliğimde. Askerlik bu, bir bedeli olacaktı tabii bizleri korumak için şehit oluyorlardı. Herkes sırası gelince bu önemli ve şerefli görevi yapacaktı. Kimi şanslı hayatta kalacaktı; kimi şanslı şehit düşecekti. Biz buna inandırılarak büyüdük.

Son yıllarda şehitler sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinden değil, her yerden gelmeye başladı. Gemi batar, şehit… Tren kazası olur, yolcusu – makinisti hepsi şehit… Ankara veya İstanbul göbeğinde bombalar patlar, onlar da şehit… Güneydoğu’daki askerler ve siviller zaten şehit. Kömür madeninde sıkışıp diri diri gömülenler, elbette şehit.  Ege kıyısından Avrupa’ya geçmek isterken boğulan mülteciler de şehit. Depremde evi yıkılarak altında kalan da şehit. Darbede ölen vatandaş şehit, darbeci asker ise şehit değil diyorlar, niye ki madem o da şehit. Gezi olaylarında ölen gençler şehit değil, ölen polis olursa o, şehit. Eskiden ölen Fetöcüler şehit, şimdiki Fetöcüler hain…

Kimin işine nasıl geliyorsa o şehit, diğeri hain. Birine ağla, öbürüne haketti de. Böyle mi? Halep’te ölen şehit ile aynı sebep yüzünden Türkiye’de öleni hain… Ben çözemedim bu işi. ‘Bombayı patlat, şehitsin’ der bir yan, ‘bomba patladı vatandaşlar şehit oldu’ der öte yan.

Bildiğim tek şey, kimsenin şehit olmadığıdır artık. Yok öyle birşey! Kandırmaca hepsi. Ancak bir uğurda ölürsün, o da ahmaklık bana kalırsa. Cebine bomba koymak da, sivil halka ateş açmak da başkasının ekmeğine yağ sürmektir. Kimse bu yolda öldün diye, öldükten sonra sana madalya vermez, kahraman ilan etmez. Öldün, gömüldün. Etlerin çürüyecek, kemikler birkaç ay veya sene sonra toz olacak. Yıllar sonra yaşadığına dair izin kalmayacak. Masal olup gideceksin. Ölüm bu, gerisi yok…

Şehitlik, akıllıların uydurması. Madem şehit olmak güzel, neden kendileri gidip en ön safta yer almazlar? Yüzlerce koruma ile gezerler. Ne de olsa birşey olursa şehit ilan edilecekler… Neden kendileri şehit olmayı seçmezler?

Eskiden umursamazdım ölümü. Şimdi önemli, bana bağımlı çocuklarım var. İlk düşündüğüm onlar. En iyi ben bakarım onlara, bana ihtiyaçları var. Sonra büyüdüklerini görmek isterim. Nasıl bir delikanlı olacak? Nasıl bir meslek seçecek kızım diye… Nasıl hep beraber ‘yere yemek dökme oğlum’ demeden yemek yiyeceğiz diye… Lütfen beni saçma sapan sebepleriniz yüzünden öldürmeyin.

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız