Çocuk Eleştiri Yetişkin Psikolojisi

EBEVEYNLİK KİŞİSEL Mİ YOKSA TOPLUMSAL BİR KAVRAM MIDIR?

Eminim ve belki de haklı olarak birçok insan ebeveynliğin kişisel bir kavram olduğu kanaatindedir. Hatta ve hatta kişiseli de bir yana bırakırsak, yaşadığımız kültürde ebeveynlik olsa olsa ANNESEL bir kavram olarak algılanmaktadır. Sonuçta; çocuğa anne bakar, çocuk ana kuzusudur, çocuğu terbiye etmek anneye düşer, çocuğu korumak-kollamak-uyarmak da yine büyük çoğunlukla annenin görevidir ki ”çocuk anne ile daha çok vakit geçiriyorken” başka kimin görevi olabilir ki? sundur ki…..

Peki, bir çocuk düşünelim ve bir de anne! Ya da hadi ”bütün babalar aynı değildir” savından yola çıkalım ve bir çocuk düşünelim ve bir de ebeveyn… Koskoca dünyada onların dışında kalan bireylere hiç mi görev düşmüyor? YA DA hiç görev düşmüyor olması sizce ne kadar ADİL?

Bir süredir sürekli ”iyi ebeveynlik nedir?” sorusuna cevap arıyorum. Okuyorum, yaşıyorum ve gözlemliyorum… Artık anladım ki İYİ EBEVEYNLİK, daha doğrusu EBEVEYNLİK kesinlikle TOPLUMSAL BİR KAVRAMDIR ya da OLMALIDIR!!!

Geçenlerde sosyal medyada fazlasıyla ilgi gören bir olay vardı. Kısaca anlatmak gerekirse; Minneapolis’ten Atlanta’ya uçmakta olan bir uçakta yolculuk eden hamile bir bayanın küçük çocuğu ağlamaya başlar ve anne polisliği yapan bir çok insanın bakışları arasında bir adam kalkar ve çocuğu kucağına alıp susturmaya çalışır. Bu olay dünya çapında ”haber” değeri taşıdı ve birçok kez paylaşılarak adam kahraman ilan edildi. Kendisi de baba olan bu kahraman için ne kadar zordu acaba çaresiz kalmış bir anneye destek olmak??? Ya da bu davranış bu kadar mı beklenmeyen bir durumdu ki herkes bu kadar ilgi gösterdi?? Madem bu kadar ilgi gördü demek ki genel beklenti bu; peki o zaman neden hep alkışlayan ve ”helal olsun” diyen tarafı tercih ediyorken toplum olarak, insanlık olarak biz de bu kahraman baba ile aynı pencereden bakamıyoruz dünyaya???
Evet Dostlar! Ebeveynlik Toplumsal bir Görev olmalı! Bırakalım artık şu ”cık cık” diyerek ebeveyn polisi oynamaları… Bırakalım bütün yükü anne-babaya yüklemeyi…

En yakından başlamalı. Örneğin, genç bir çift ve daha yeni çocuk sahibi olmuşlar, anneler gelmiş gitmiş ve artık yalnızlar ve bir gece susmuyor çocuk… sen iki çocuk annesisin. Biliyorsun yani neden susmuyor olabileceğini. Koş çık komşuna al kucağına çocuğu, paylaş bildiklerini. Bırakalım artık alttan tak tak vurup zaten zorda olan komşuyu iyice bunaltmayı.
Ya da okula giden çocuğunu servisten alırken bir baktın göremedin arkadaşını, ara annesini sor, iyi mi kötü mü? Ya da otobüstesin ve çocuğun biri çok huzursuz, ağlıyor ya da bağırıyor. Bırak gözlerinde olumsuz mesaj göndermeyi ve aklına gelen ilk masalı anlat çocuğa… fazla oyuncakları paylaş… kıyafetleri paylaş… sevgini, özverini… saklama paylaş… nerede nasıl gördüğün değil önemli olan, kimin çocuğu olduğu da değil… sokakta yaşıyor belki çok farklı kültürlerden geliyor ama çok masumlar be kardeşim!!! Bu dünyanın onlara… bizim de onlara ihtiyacımız var!!! Yargılama hastalığından kurtulmaya, samimi olmaya ihtiyacımız var.
Özellikle de biz kadınların çocuklarımızla bir şeyler başarmaya sadece kendimizin değil tüm dünyanın ihtiyacı var. Bu yüzden ağlayan çocuklu bir bayan görünce, ”çocuğuna bakamıyorsa burada işi ne?” demek yerine destek olmaya… Hastalanmış çocuğu için zaten üzülen anneye ” bir çocuğuna bakamadın demek yerine” bir tas çorba yapıp götürmeye… Komşunun oğlu matematiği yapamıyormuş demek yerine gel ben anlatayım sana demeye… İHTİYACIMIZ VAR!!!
Tabi ki örnekler çoğaltılabilir. Sadece sosyal ilişkiler de buna yetersiz kalabilir. Ekonomik ve Mekansal çözümler de bir anne-babanın iyi bir ebeveyn olabilmesi için çok önemlidir.

Nasıl mı? Üzerine basılabilen çimenler, nitelikli doğal malzemeden yapılan oyun parkları, her mahallede aktif ve kaliteli hizmet veren çocuk kütüphaneleri, kamusal hizmet veren ve sıra beklemek gerektiren yerlerde çocukları oyalayabilecek mobilyalar, oyun köşeleri, mini kütüphaneler, çok çocuklu aileler için tasarlanmış alışveriş arabaları, kaliteli ve yaygın emzirme odaları, otoparklarda çocuklu ailelere öncelik tanıyan destinasyonun girişine yakın otopark alanı, çocukların ve ailelerin konforunu düşünen bebek arabası modelleri…. yani çocuğa değer veren her şey… Bu gibi uygulamaların yoğun bir tempoda geçen gün içinde anne-babayı ne kadar rahatlatacağını ve gereksiz dolan stres limitini en alt seviyeye çekerek ebeveynlerin çocuklara karşı ne kadar sabırlı ve pozitif olabileceklerine inanamazsınız.

ELALEM NE DER? Paranoyası, bence bizim toplumumuzda ebeveyn ve çocuk arasındaki önemli bir duvar. Bu ortadan kalktığında anne-baba çocuğunu ve isteklerini daha net anlamaya başlayacaktır. Çünkü olumsuz addedilen durumu sonlandırma stresi ortadan kalkacağından çocuğu ile iletişim kurarak sorunu çözme çabasının önü açılacaktır. Bu da İYİ EBEVEYN kavramının toplumsal normlarla nasıl doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir.

NOT: Yukarıda bahsettiğim yardım amaçlı müdahale senaryolarını iyi niyetli anlayıp değerlendirmek gerekmekte. Bir kişinin zor durumda olması, bir başkasına onun hayatına müdahale etme hakkı vermez. Tüm yardımlar samimi ve iyi niyetli olduğunda anlamlıdır ve yardım demek karşılık beklememek demektir. Zor durumda olan kişi yardım istememe hakkına sahiptir, bu bile onu yargılamaya başlamamıza gerekçe olmamalıdır. Sonuç olarak; TOPLUMSAL EBEVEYNLİK YAKLAŞIMI vicdanlı, samimi ve iyi niyetli olmalıdır.

Merve Yavuzdemir

1986 Ankara'da doğdum. Hayalim olan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdirdim ve halen aynı bölümde yüksek öğretimime devam etmekteyim. 4.5 yaşında ressam bir oğlum ve 2 yaşında espirili bir kızım var :)) Kent yaşamının çocuklara sunduklarında var olan eksiklikler üzerine dertliyim... "Her çocuğun" sevgi dolu bir dünyada yaşama ve hayaller kurma hakkı olduğuna inandığımdan kendi çocuklarım kadar tüm çocuklara artı değer katmak için çabalamaktayım. En vazgeçilmezim hayal kurabilen, üretebilen ve vazgeçmeyen umudu olan çocuklar yetiştirmek, yetişmesini desteklemek....

www.kutupanne.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız