Hediyeli Yazı Hobi Kategorisiz

Doğum ve Yenidoğan Fotoğrafçılığı (Hediyeli yazı)

Bebek yakında geliyor bir Doğum Fotoğrafçısı bulmalıyım!

Bebeğini bekleyen her anne-baba minik afacanın dünyaya gelişi ile alakalı birçok hazırlık yapar. Kıyafetler alınır, bebek odası sipariş edilir, annenin doğumdan önce ve sonra kalacağı oda süslenir…Anne karnındaki bebeği ilk göreceği anı merakla yaşamaktadır.

Son yıllarda bebeğin gelmesine yakın yapılan hazırlıklar içinde bir yenisi daha anne adaylarının dünyasına girmiştir. Ülkemizde yeni ama dünyada eski olan bu mesleği yapanlar sayesinde kimsenin tanık olması mümkün olmayan doğum anını ölümsüzleştirmek mümkün olan olmaktadır. Ülkemizde yepyeni pırıl pırıl bir meslek doğum fotoğrafçılığı. Anne ve baba adaylarının hayatlarının en önemli günlerinde yanlarında olup buna tanıklık etmek çok da özel bir görev.

 

Doğum fotoğrafçısı seçiminde nelere dikkat etmek gereklidir?

Fotoğrafçınızın bu işe bakış açısı çok önemli. Çünkü sizin en mahrem zamanınızda yanınızda oluyor. Fotoğrafçılık özelliği ve yetenekleri kadar sizinle uyumu, doğum ve bebekler hakkında bilgisi. Ameliyathane ve doğum odasına dayanıklılığı, sterilizasyon hakkındaki bilgisi, çalışma şekli önemlidir. İyi bir doğum fotoğrafçısı, çektiği fotoğraflardan doğru kareleri alarak aileyi tedirgin etmeyecek şekilde sunmayı becerir. Uygunsuz görüntüleri fotoğrafdan çekip almayı bilecek kadar da sadece fotoğraf çekmeyi değil, fotoğraf yapmayı da bilen birisi olmalıdır. Anne ile uyumlu çalışabilecek, ortamda olup da kendini arka plana alarak çalışabilen birisi olmalıdır. Çalışmayı düşündüğünüz fotoğrafçının referanslarını öğrenerek görüşebilirsiniz. En önemlisi annenin yanında rahat edeceği birisi olmasıdır.

Doğum Fotoğrafçısı Mahrem Kareler Çeker mi? Çekilen Fotoğrafları Benden Başka Birinin Görme İhtimali Var mı?

Doğum fotoğrafçısı sadece anne ve babanın görüntülenmesi istediği kareleri kaydeder. Sizin istemediğiniz herhangi bir fotoğraf çekilmeyeceği gibi, çekilen fotoğraflar onayınız olmadan basılmamaktadır. Eğer işin ehli ve etik kurallara bağlı bir doğum fotoğrafçısı ile çalışıyorsanız çekilen kareleri sizden başka üçüncü bir şahsın görme olanağı yoktur.

Normal doğum ile sezeryan doğumda fotoğraflamanın farkı?

Normal doğumu bekleyen anne, fotoğrafçısı ile doğumun yaklaşan zamanlarındaki gelişmeleri paylaşmalıdır. Fotoğrafçının da daha hazırlıklı olmasını sağlayacak değişiklikleri (nişan gelmesi, sancı başlaması gibi) mutlaka fotoğrafçısına da bildirmelidir. Normal doğum isteyen bir annenin, fotoğrafçısından her zaman ulaşılabilir olmasının, her saat gelebilecek olmasının ve doğum süresince onunla olacağının sözünü alabilmesi gereklidir. Normal doğumda fotoğrafçı sancılar sırasında anne ve baba ile vakit geçirerek aileye dair güzel ve duygusal kareler yakalayabilir. DOğum aşamalarını bilen birisi olması da avantajdır. Doğum esnasında fotoğrafçı ameliyat ekibi tarafından doğumu arkadan izleyebileceği bir konuma yerleştirilir. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren de mümkün olduğunca çok kare yakalamaya çalışır.

Sezaryen gerekli olduğu durumlarda hastanenin ameliyathaneye fotoğrafçı girilmesine izin vermesi ile birlikte anne ve babayla birlikte ameliyathaneye girer. Bu nedenle doğum fotoğraflarınızın çekilmesini istiyorsanız, önceden doktorunuzla ve doğumu yapacağınız hastane ile görüşmeniz iyi olur. Doğuma girilemediği durumlarda da hastanede doğumun öncesi ve sonrası fotoğraflanabilir.

Fotoğrafçınızla çekimden sonra fotoğrafların size veriliş şekli hakkında da çalışma stilini sormayı unutmayın. Ödediğiniz ücretin içine nelerin girdiğini kapsamlıca öğrenin. Fotoğrafçınızın portfolyosunu çekmiş olduğu fotoğrafları inceleyin.

Yenidoğan Fotoğraf çekimi

Dünya çapındaki fotoğrafçıların çok tercih ettiği bir çekimdir. Ülkemizdeki fotoğrafçıların da bazılarının yaptığı bir uygulamadır. Benim kişisel olarak çok önem verdiğim ve doğum paketi ile birlikte sunmayı tercih ettiğim bir çekim. Doğum fotoğrafı istemeyen veya hastane politikaları nedeniyle çektiremeyen annelerle sadece bu çalışmayı yapıyorum.

Bu konuda birkaç webinara katıldım ve bebeklerle ilgili deneyimimi, bu konuda öğrendiklerimle birleştirerek yapmaya başladım. Her anneye, doğum fotoğraflarını çektirmek istemeyen annelere bile tavsiye edebileceğim, çok estetik hatıralar elde ettiğimiz bir çekim.

Yenidoğan çekimi’nin özelliği nedir? 

Sadece yenidoğanlara özgü bir özellikten dolayı yenidoğan çekimi çok özel. Yenidoğanlar çok uykulu olurlar ve çok derin uyuduklarından çekim sırasında bir yenidoğanı daha büyük bebekleri asla yakalayamayacağınızın pozlara sokarak fotoğraflarını çekebiliyoruz. ÇOk estetik ve çok harika pozlar yakalayabiliyoruz. En uygun zamanı 6 günlük ile 3 haftalık arasıdır. Ama 2 aylık olana kadar da güzel sonuçlar alabiliyoruz. Size tavsiyem ne kadar küçükse o kadar güzel bir çekim yapabilirsiniz. Üstelik bebeğin doğum sırasındaki ödemi inmiş ve çok güzelleşmiş olacaktır. Aynı şekilde anne de toparlanmış ve kendine gelmiş, bu bebeğinin bir kere yakalanabilecek görüntüleri ile birlikte poz verebilecektir. Şimdiye kadarki tecrübem ailelerin bu çekimden daha memnun olduklarıdır. Nitekim bence siz de görünce aradaki farkları farkedeceksiniz. Yine işini iyi bilen, yaratıcı, fotoğrafları işlemeyi de iyi bilen ve bebekleri iyi tanıyan birisiyle çalışırsanız daha verimli sonuçlar alırsınız.

Ben de uzun süre tasarımcılık yaparken ürün fotoğrafları çektim. Şimdi bir süredir fotoğrafçılık kariyerime doğum ve bebek fotoğrafçısı olarak devam ediyorum. Hazır bu konuyu anlatırken Alternatif Anne okuyucularına bir hediyemiz olsun istedik. Bu nedenle Ankara’dan okuyan okuyucularımız arasından bu yazıya 3-9 Mayıs tarihleri arasında yorum bırakan hamile anne adayları arasında bir çekiliş yapacağız ve bir kişiye ücretsiz doğum ve yenidoğan çekimi paketi hediye edeceğiz. Fotoğraf çekimlerime www.ekotolye.com’dan bakabilirsiniz. Hepinize iyi şanslar!

Esra Erdoğan

1977 doğumlu. Evli ve 2 çocuk annesi. Seyahat etmeyi, yeni maceralar denemeyi, fotoğraf çekmeyi, yazmayı ve okumayı çok seviyor. Yeniliklere açık, kendini unutmayan, kendini eğiten anneleri örnek alıyor. Kalabalık bir aile istemesi, çocukları çok sevmesi ve kendi de çocuk ruhlu olması onu anne olmaya itti.

20 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Fotoğraflarına bayıldım. Kendi doğumum çok erken olduğu için (30. hafta)maalesef bu konudaki araştırmalarımı henüz tamamlayamadığım için doğum fotoğrafı olayı benim için yalan oldu. Bebeklerimin küvezden çıkmalarını müteakip biraz toparlanmalarını bekledim ve içimde kalan doğum fotoğrafçılığı yerine evde minnoşlarımla bir çekim yaptırdım ve çok memnun kaldım.Şimdi içimde kalan bu hamile ve doğum fotoğrafçılığı işini kardeşimin eşine hediye etmeyi çok isterim. Yeğenimin fotoğrafları eminim senin elinden bir başka güzel çıkacak. Çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.www.kucukmucizelerim-nihan.blogspot.com

 • Nihan gibi 33. haftada gelen beklenmeyen bir doğum ve herşeyin içimde kalması. Ancak bu yazının yazarı sevgili Esra, kızımın birbirinden güzel fotoğraflarını çekti. Objektifine sağlık… Bir arkadaşım için çekilişe katılmak isterim…

  http://legabebe.blogspot.com/

 • 24 haftalık hamileyim tam da bu konu üzerinde araştırırken yazınızı gördüm. kızımın şansına katılmak isterim. pınar kaplan

 • fotoğraflarınızı keyifle inceledim. Ancak bir annenin objektifinden çıkabilirdi bu kadar güzel kareler..
  Bende şansımı denemek çekilişe katılmak isterim.

 • Merhaba.Ben de 36.haftamdayım.Beklenen doğum tarihi Mayıs sonu ve hala bir doğum fotoğrafçısıyla anlaşmadım.Ne güzel bir hediye olur, tam da zamanında!Sevgiler, Duygu.(Facebook hesabım olmadığından eşimin hesabını kullandım)

 • 36 haftalık hamileyim ve yaptığım araştırmalar sonucu doğum fotoğraflarındansa yenidoğan çekimlerinin daha güzel olduğu konusunda size katılıyorum. Umarım çekilişte şans bana güler 🙂

 • Merhaba.Ben de 36.haftamdayım.Beklenen doğum tarihi Mayıs sonu ve hala bir doğum fotoğrafçısıyla anlaşmadım.Ne güzel bir hediye olur, tam da zamanında!Sevgiler, Duygu.

 • Esra Hanım,

  Bloglarınızı yakından takip ediyorum. Fotoğraflar ve onlara yüklediğiniz anlamlar çok güzel. Ellerinize sağlık. Bende 37 haftalık bir anne adayıyım. Yazınızda verdiğiniz bilgiler doğum fotoğrafçısı ile çalışmayı düşünen anne ve baba adayları için çok bilgilendirici olmuş. Sormak istediğim herşeyin cevabını ayrıntılı bir şekilde yazınızda buldum. Çok Teşekkürler.

  Kızım ALYA daha doğmadan bana o kadar çok şans getirdi ki, bu çekilişte de kızımın şansına güveniyorum….

  Sevgiler.

  Ayşe

 • Çekilişimizi yaptık. Bu sırada ilginç bir durum oluştu. Tesadüfen yorum bırakan annelerin çoğu 36- 37. haftalarındalar. Benim de mayıs sonu gibi bir adet doğumum var. Çekiliş sonucunda çıkan annenin de mayıs sonunda doğumu olduğu için çakışması durumunda bir de yedek çekelim diye düşündük. Sonuçta şöyle bir karar aldık.

  Çekiliş sonucunda kazanan isim Görkem Özdemir. Kendisi bir adet doğum ve yenidoğan paketi kazandı benden. Eğer olur da doğumu benim daha önceden planlanan doğumumla çakışırsa ki (şu ana kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadım) o zaman sadece yenidoğan çekimini kendisi ile gerçekleştiricez. Kendisine mail adresinden ulaşacağız. Detayları konuşacağız.

  Eğer olur da Görkem Hanım’ın doğumunda bir çakışma olursa diye bir yedek isim çektik ve onda da Duygu hanım çıktı. Kendisi ile de mail yolu ile görüşeceğiz. Kendisine de bir yenidoğan çekimi hediye ediyoruz. Eğer Görkem hanımın doğumunda bir çakışma olursa doğum paketini kendisine vereceğiz. Detayları mail yoluyla paylaşacağım. Diğer annelere de sağlıklı doğumlar dilerim.