Eleştiri Gülüş'ün Köşesi Gündem

Çünkü hiçbir kadın güle oynaya kürtaj olmaz

Ülkemizde 10 haftaya kadar eş rızası aranmadan kürtaj hakkı var ama hastaneler kürtaj taleplerini geri çeviriyor!

Bu ay Fransız gazete ve dergileri, kadın hakları aktivisti ve siyasetçi Simone Veil’i başsayfalarına taşıdılar. Haziran’da hayatını kaybeden bu figür ne kadar önemliymiş ki, haftalık dedikodu dergileri bile -okurlarının anlayabileceği bir dille!- onu anlattılar. 89 yaşında hayata gözlerini yuman Veil’in naaşının Parthenon’a taşınması için bir imza kampanyası yapıldı. Aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu 110000’i aşkın vatandaşın imzası ile Veil, hak ettiği yerde sonsuzluğa uğurlandı.
Simone Veil’i bu kadar değerli yapan Yahudi Soykırımı’ndan sağ kurtulmuş olması değil. Farklı dönemlerde sağlık, sosyal güvenlik, aile ve şehir bakanı olarak çalışmış olması da değil. 1979’da Avrupa Parlamentosu’nun seçimle göreve gelmiş ilk başkanı olması bile değil, bu kadar sevilmesinin sebebi. Asıl sebep, Fransa’da kürtajın yasallaşması konusunda önemli bir rol oynamış olması.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Fransa’da da kürtaj çok tartışmalı bir konu. Sonuçta kürtaj demek, bir insan hayatının kasıtlı olarak, doğumdan önce sona erdirilmesi demek. Fransız kadınları da dünyadaki tüm kadınlar gibi istemeden hamile kaldıklarında mecburen anne olmak zorunda kalabiliyorlardı. Bu durumu kaldıramayıp hayatını tehlikeye atarak, yasadışı ve korkunç yöntemlerle hamileliğini sonlandırmaya kalkan, kendine ölümüne zarar veren kadın sayısı az değildi.

Veil, 1974 yılında Sağlık Bakanı iken doğum kontrol yöntemlerinin kullanımını yasallaştırdı. Hemen arkasından da kürtajı cezalandıran yasaların değişmesi için kolları sıvadı.

Eğer herkes bunu ayakta alkışladı zannediyorsanız, yanılıyorsunuz: Erkek ağırlıklı gruplar Veil’in kapısının önünde ıslıklarla protesto etmekten, onu barbarlıkla suçlamaktan, arabasının üzerini haçlarla donatmaktan ve ona “nazi” yaftası yapıştırmaktan geri durmadılar. Nazi! Düşünsenize, Auschwitz-Birkenau kampında işkence çekmiş ve orada annesini kaybetmiş bir kadına söylenen sözler bunlar! Ama Veil başını dik tutarak onlara cevap verdi:

Beyler, hiçbir kadın kürtaj olmaya güle oynaya, sevinç içinde gitmez. (…) Bu daima bir dramdır, her zaman da bir dram olarak kalacaktır. Ama çıkış yolu olmayan durumlar için başvurulabilecek bir yöntem olmalıdır.

Bizim ülkemizde durum nasıl?

Asım Karaömeroğlu’nun “Türkiye’de kürtajın kısa tarihi” yazısına bakacak olursak benzer dönemlerde benzer bir gidişat varmış: Kürtaj, 1950’li yıllarda yasak olmasına rağmen fütursuzca uygulanan bir yöntem iken, 1965 yılında önce gebeliği önleyici alet ve ilaçların kullanımı yasak olmaktan çıkarılmış. Sonra doğum kontrolü ve kürtaja daha olumlu bakan bir kültürel iklim gelişmiş. Ama şimdilerde eski yasaklara dönüş var. Milliyet gazetesindeki “Yasa yok ama kürtaj yasak” haberine bakarsak, yasalarımız “10 haftaya kadar, eş rızası aranmadan” kürtaj hakkı olduğunu bildiriyor da olsa, devlet hastaneleri kürtaj taleplerini geri çevirmekte!!!

Kürtaj konusunu Annelik Haritası üzerine koyup baksak, ne olur? Bu bilgiler ışığında “Kürtaja evet” ibaresini BATI, “Kürtaja hayır” ibaresini DOĞU ibarelerinin üzerine koyarız. Sonra da her anne adayının kendi özel durumuna bakıp, kürtajın onun için uygun olup olmadığını anlarız. Ve sonuç her durum için ne kadar farklı olursa olsun anlaşılacaktır ki, kürtajın tamamen yasaklanması her açıdan abestir…

Etiketler
Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör