Gezi Kategorisiz

Çoluk çombalak Filipinler

Çocukla Boracay'da tatil nasıl olur? Cennet gibi!

Boracay Gozde Karatasli2Şanghay’da yaşamanın avantajlarından birinin  görülmeye değer pekçok yere yakın olmasından bahsederim hep…Çin yeni yılının on günlük tatil avantajını kullanarak üç aile toplanıp Filipinler’de yer alan yaklaşık 7700 (hala saymayı bitirememişler)  adadan biri olan Boracay’a gitmeye karar verdik.

Tatil öncesi yaptığım ön araştırma ile buraya gitmenin bu sefer maalesef pek de kolay olmadığını farkettim; ama çoktan uçak biletleri alınmış,otel rezervasyonları yapılmıştı.Yol kBoracay Gozde Karatasli5olay olmasa da cennetten bir köşeye gideceğimize inandırmıştım kendimi.

Yolu kısaca!!! özetlemek gerekirse…Şanghay’dan Manila’ya yaklaşık 5 saat süren uçak yolcuğu (arada iki saat olduğunu düşündüğümüz fakat rötar ile 6 saati bulan kümesten bozma havaalanında mahsur kalışımız) sonrası Manila’dan Katiklan’a 1 saatlik uçak yolculuğu sonrası bir buçuk saatlik otobüs yolculuğu ile Kalibo’ya varış ve tekne ile 40 dakika sonrası ver elini Boracay:) Evet yol bizi silkeledi attı; ama teknenin Boracay’a yaklaşması sırasında düşündüğüm tek şey “acaba cennette miyiz?!!” oldu.

Boracay ile ilgili sizi kısaca bilgilendirmek isterim; detay için zaten internet üzerinde pekçok kaynak bulabilirsiniz. Filipinler’in güneyinde yer alan Boracay, 2012 yılında uluslar arası seyahat birliği tarafından dünyanın en iyi adası seçilmiş. Plajı, adı gibi bembeyaz aynı pudra kıvamında olan kumsalı ile “white beach”.İster balayına gidin ister çocuklu herkese hitap eden, muhteşem denizi,yemekleri,insanları ve havası ile tatilinizi cennette geçirdiğinizi düşünmenize sebep olan gerçekten dünya harikası bir yer…Oldukça turistik bir ada olduğundan konaklama,ulaşım ve yeme-içme açısından pekçok seçenek mevcut.

Boracay Gozde Karatasli4Boracay’da sualtı ve üstü yapılabilecek pekçok aktivite var.Sualtına aşık bir aile olduğumuz için dalış yapmayı tercih ettik,Can ise teknede bize eşlik etti.Dalış tecrübeme “helmet diving” eklemiş oldum,adı üzerinde kafanıza hortumla tekneye bağlı bir kask geçirip sizi derinliği 7-8 m.yi geçmeyen suya indiriyorlar ve hortumla tekneden kaskınıza sürekli hava basıldığı için su yutmadan,rengarenk balıkları besleme ve sanki ayda yürüyormuş gibi denizin dibinde yürüme şansınız oluyor.Muhteşem bir duygu!!!

Boracay’da dopdolu bir hafta geçirdik.Plajda tembel tembel yatıp dinlendik,dalış yaptık,değişik yemekler tattık,güzel insanlarla tanıştık,yeni bir yer daha keşfettik,dönüş yolunda hepimizin morali bozuktu tabi! Aynı yolu geri dönme kısmından hiç bahsetmek istemiyorum ama Şanghay’da döndüğümüzde bizi kar karşıladı ve ilk bir hafta “ahhh Boracay ahhh” diye iç geçirerek,fotoğraflara baktık durduk.

Mutlaka görülmesi gereken yerler listesine Boracay’ı mutlaka ekleyin,pişman olmayacaksınız.

 

Xin Nian Kuai Le !!! (Çin yeni yılınız kutlu olsun!!!) Ejderha yılını geride bıraktık,bu sene “yılan” senesi…Hadi bakalım hayırlısı !!!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 4 Mart 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Gözde Dinç Karataşlı

1980 doğumlu. 5 yaşında bir erkek çocuk annesi. Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden 2002 yılında mezun oldu. 2002-2007 yılları arasında Alternatif Leasing firmasında pazarlama yetkilisi olarak çalıştı, doğumdan sonra işi bıraktı ve tam zamanlı anne oldu :) 2011 yılında eşi ve çocuğuyla birlikte Şanghay'a yerleşti. Dalgıç ve sualtına, yelken sporuna ilgi duyuyor. Farklı ülkelere seyahat etmeyi ve yeni kulturler hakkında bilgi toplamayı seviyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız