Avukat

Çocuğunuzu reddetmek o kadar da kolay değil

Evlatlıktan Red : Hukuken Mümkün mü?

Çocukken izlediğim Türk filmlerinden beynime kazınmış bir sahne var; zengin oğlan fakir kıza aşık olur ve onunla evleneceğini babasına açıklar, zengin ve acımasız baba ise buna karşı çıkar ve “onunla evlenirsen seni evlatlıktan red ederim”, der. Ama bu sefer bizim oğlan dersine çalışmıştır ve babasına dönüp” hukukta evlatlıktan red diye bir müessese yok, mirastan red var, onu da ancak belli koşullarda yapabiliyorsun, fakir kızla evlendim diye beni mirastan mahrum edemezsin” der.

Alternatif anne içinde bu konunun ne işi var, nerden çıktı bu diyebilirsiniz. Ben de kendi kendime dedim ama bu konu o kadar yanlış biliniyor ki (bkz: tüm yeşilçam filmleri) bir yazayım da doğrusunu öğrenin istedim.

Evlatlıktan Red Olmaz

Evlatlıktan red deyince akla sadece birbirlerine mirasçı olmalarının engellenmesi değil aynı zamanda aynı nüfus kütüğünde bulunmaktan çıkarılacakları fikri de geliyor ancak Türk hukukunda böyle bir imkan yok, çocuğumuz bizi silahla yaralasa bile onu ancak mirasımızdan  mahrum bırakabiliriz ama onun anne babası olmaya devam ederiz, yani onu inkar edemeyiz.

Mirasçılıktan Çıkarma  

Öncelikle şunu bilelim ki, Türk Hukuku’nda kişinin kendi malvarlığı üzerinde sınırsız tasarruf hakkı bulunmamaktadır, örneğin iki oğlu olan bir baba, bir oğlu çok zengin, öteki fakir diye tüm malvarlığını fakir oğluna bağışlayamaz, bu durumda zengin oğlan hemen dava açıp bağışı iptal ettirebilir.

Bu nedenle de bazı anne babalar sadece kendilerine bakan hayırlı evlatları mirasçıları olsun diye türlü oyunlara başvurur. Bunlardan biri de mirastan çıkarma yoludur.

Hangi Durumlar Mirasçılıktan Çıkarma Nedenidir?

Kanun mirastan mahrum bırakma için iki ayrı sebep göstermiştir. Bunlardan ilki mirasçının miras bırakana veya yakınlarına karşı ağır bir suç işlemesi halidir.  Burada kastedilen ağır suç   ceza hukuku anlamında suç olan bir fiilin işlenmesidir.  Ayrıca suçun  miras bırakana veya yakınlarına yönelmesi temel şarttır. Yani bunun dışındaki kişilere karşı suç işlenmesi mirastan çıkarma nedeni olamaz.

 

Diğer sebep ise kişinin miras bırakana veya miras bırakanın aile üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemesidir. Bu yükümlülüklerin neler olduğu ve hangi durumlarda önemli ölçüde yerine getirilmemiş sayılacağı  ailenin yapısına ve bu durumun aile bağlarında yarattığı etkiye bakılarak tespit edilecektir.

 

Mirasçılıktan Çıkarma Şekli

Bu işlemin ölüme bağlı tasarrufla ve yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de genelde vasiyetname yoluyla yapılır. Ancak çıkarma sebebinin mutlaka belirtilmesi gerekir, aksi takdirde çıkarma işlemi geçersiz olur. Açıkça belirtilmesine rağmen mirasçılıktan çıkarılanın itiraz etmesi halinde, mirasçılıktan çıkarma sebebinin geçerliliğini ispat yükümlülüğü, diğer mirasçılara aittir.

 

Mirastan Çıkarılanın Payı Kime Gidecektir?

Miras bırakan mirasçılarından birini mirastan mahrum ederse onun mirası sanki o kişi ölmüş gibi alt soyuna gider. Yani bir kişi oğlunu mirasından mahrum ederse bu oğlunun payını o oğlunun varsa çocukları alır, yok ise mirasbırakanın diğer mirasçıları bu payı aralarında paylaşırlar.

 

Av. Nazan Şenol Dokudan

Av. Nazan Şenol Dokudan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2001 yılında mezun olmuş ve Yeditepe Üniversitesinde İngilizce yüksek lisans yapmıştır. Uzmanlık alanları; Miras Hukuku, Aile Hukuku, İş Hukuku, Fikri Haklar Hukuku, Ticaret Hukuku ve Sözleşmeler Hukuku olup yerli ve yabancı kişilere ve şirketlere kurucusu olduğu Dokudan Hukuk Bürosu’nda hizmet vermektedir. Av. Nazan Şenol Dokudan, evli ve bir çocuk annesidir.
www.dokudanhukuk.com
nazan@dokudanhukuk.com

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Saygideger Nazan hanim ben su an 82 yasinda bir kadinim yigenimi bundan 17 yil evvel cok isralarina karsilik evlat edindim bana hep seni cok seviyoruz degerli teyzecigim sana ben bakacagim diye bahsederlerdi onlara inandim ve evlat edindim 6 ay sonar adreslerini telefonlerini kaybettirdilr, simdi hastayim ve cok yalnizim bakima ihtiyacim var ama bunlar yok nerdeler bilmiyorum beni bir kere bile aramadilar cok perisanim .Beni dupeduz kandirdilar Elimdekini avcumdakini malimi mulkumu almak icin olumumu bekliyorlar Lutfen bana yardimci olun ne yapmam gerekli evlatliktan cikarabilirmiyim. Cok hastayim yuruyemiyorum.konum komsum bana yardim ediyorlar, Lutfen bana bildirin.Tesekkur ederim.Nimet

  • Merhaba Nimet Hanım,

   Yazımda da belirtiğim gibi evlat edindiğiniz kişinin aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyleyerek mirasçılık çıkarmanız mümkündür. Bu işlemi noter huzurunda vasiyetname ile yapabilirsiniz. Ancak vasiyetnamede bu sebepleri tek tek yazmanız, neden evlatlıktan çıkardığınızı somut bir şekilde açıklamanız gerekecektir. Böyle bir durumda vefatınızdan sonra bu kişi mirasçınız olamayacaktır, ancak onun çocuklarının miras hakkı ( miras hissesinin yarısı) kalmaya devam edecektir.

   Bu işlemi yapmak yerine size şu an bakan bir kişi ile ölünceye kadar bakma sözleşmesi imzalayabilirsiniz (Bu sözleşmeyi de noter huzurunda yapmanı gerekecektir). Bu sözleşme ile o, siz ölene kadar size bakmayı üstlenir, siz de ölümünüzden sonra malvarlığınızı ona vermeyi taahhüt edersiniz. Böylelikle hem bakımınızı yaptırır hem de yeğeninizin miras almasını engellemiş olursunuz.

   Ya da Darüşafaka gibi kurumlarla görüşüp onlara mallarınızı bağışlarsınız, karşılığında onlar da size ölünceye kadar bakar (Darüşafaka belli tutarın üzerindeki malvarlığının olmasını istiyor) .

   İyi günler dilerim.

 • Mrb ben anneme vasi tayini açtım yüzde 89 şizofren hastası mal varlığını bacilarinin üstüne yapti bende hem geri almak hemde tekrar vermesin diye böyle bişey yaptım annem beni evlatlıktan reddedecegini söyledi böyle bişey yapabilir mı annem babam ayrı bu arada ben evliyim

  • Merhaba Sema Hanım,

   Yazımda bahsettiğim sebepler yok ise bunu yapamaz. Zaten şu anda temyiz kudreti yerinde olmadığından da bunu yapamaz. Ancak sizin yapılan devirler ile ilgili şu anda ya da annenizin vefatından sonra hukuki işlem yapmanız gerekecektir. Eğer akıl sağlığı yerinde değilken bu işlemler yapılmışsa bunu ispat ederek satışları iptal ettirmeniz gerekir. Ya da annenizin vefatından sonra şartları varsa muris muvazaası nedeniyle tapu iptali davası açmanız gerekecektir.