Çocuk Gezi Kadın Kategorisiz Yetişkin Psikolojisi

Çocuklu seyhatin altı(n) kuralı

Çocuklarla tatile çıkmanın ayrı kuralları, olmazsa olmazları vardır.

IMG_20140817_111139Çocuklarla tatile çıkmanın ayrı kuralları, olmazsa olmazları vardır. Bundan önce elinizi, kolunuzu sallayarak yaptığınız tatilleri unutun. Öyle şehrin sokaklarında kaybolmak, kafelerde oturup kendini dinlemek, saatlerce fotoğraflar çekmek yok. Bir çok işi bir arada yapabilmek, pratik olmak, yorgunluğa rağmen ortamdan keyif alabilmek konularında eğitim alınabilir, zira tatil boyunca bunlara    çok ihtiyaç olacak. Bütün bunlara rağmen ailece hiç unutulmayacak anılar biriktireceğiniz bir serüvendir çocuklu tatil.Yıllar sonra bile akla gelecek hatıralar olarak bakın bu zamanlara. İşte bu yüzden de çok ciddiye alınmalı ve tadını çıkartmaya bakmalı.

1. Gidilecek yer hakkında bilgi edinin

Gezilecek yerle ilgili gitmeden önce muhakkak bir hazırlık yaparız. İnternetten orayla ilgili bilgileri öğreniriz. Çocuklara bölge hakkında ilginç hikayeler anlatıp, onların hoşuna gidecek bilgileri onlarla paylaştığınızda çok daha ilgili oluyorlar. Örneğin Budapeşte’deki meşhur aslanlı köprüyle ilgili hikaye çocukların ilgisini oldukça çekmişti. Gezdiğimiz süre boyunca defalarca onunla ilgili sorular sormuşlardı.

Yine gezilecek yerle ilgili internetten çocuklar için hazırlanmış aktivite kağıtlarının çıktısı alınıp dosyalanıp  çantalarına konulabilir. Daha büyük çocuklardan tur rehberi olmaları istenebilir. Böylece kendilerini de işin içinde hisseden çocuklar hem kendileri tatilden keyif alır hem de sizin de tatili verimli bir şekilde geçirmenize imkan verirler. Tüm bunları yaparken çocukların ilgilerinin uzun süreli olamayacağını unutmamalıyız. Ne yaparsak yapalım saatlerce gezerken huysuzluk çıkarabilecek, tarihi mekanlarda siz hayran hayran dolanırken evin bahçesinde koşturuyor gibi koşturmaya başlayacaklardır, panik yok.

20140811_1306052. Listeler oluşturun

Tatilin süresi, hangi araçla gidileceği, nerelerin gezileceğine bağlı olarak ayrı  ayrı listeler oluşturulabilir ama her seyahatte kullanılabilecek listeler çok iş görüyor. Hazırlanırken telaşla bir çok önemli şey unutulabiliyor. Olmaz olmaz demeyin.

3. İlk yardım çantası

Eğer çocukla bir yere gidiyorsak nasıl bir sağlık problemi ile karşılaşacağımızı tahmin etmek çok zordur. Üstelik çocukların toleransları büyüklerinki  kadar yüksek olamayabilir. Gittiğiniz yerde eczane bulamayabilir bulsanız bile derdinizi anlatamayabilirsiniz. İlaçlar çoğu zaman aynı değildir. O yüzden bazı temel ilaçları her ihtimale karşı yanınıza alabilirsiniz. Ateş düşürücü, diş ağrısı için jel, yara bandı, sivrisinek ısırıkları veya yanıklar için krem almak ilk aklıma gelenler.

4. Temizlik malzemeleri

Çok kirleneceksiniz bunu hepimiz biliyoruz. Hareket halindeki çocukların oluşturabilecekleri kirlilik konusunda çok amaçlı, hemen kullanıma hazır ürünlere ihtiyacınız var. Özellikle arabada kullandığım koltuk arkası organizatörü benim çok işime yarıyor. Kurtarıcılarım olan ıslak mendil, peçete ve çöpler için bir poşeti ona yerleştiririm. Bundan sonra bana sadece nereye döküldüğünü söyleyin hemen müdahale  ederim. Yanımda bir de bolca ağzı kilitli buzdolabı poşeti bulundururum. Yarım kalan meyveleri, açılmış krakerler ve ufak tefek tefek çöpleri toplamak için kullanılabilir.

Tabi ki tüm bu hazırlıklara rağmen topukluları giyip şık elbiselerinizle elinizi kolunuzu sallayarak gezemeyeceksiniz. Kırışık pantolonunuz ve lekeli tişörtünüzü anneliğinize vereceklerdir sorun yok. Ne oldu biraz moraliniz bozuldu sanki! Bakın ama bir daha hatırlatayım, eşinizle el ele gezmiyorsunuz muhtemelen çocukları zar zor giydirip, yedirip belki aynaya bile bakamadan çıktınız. Bari o kadar yoruluyoruz, hatırlayacağımız güzel bir aile fotoğrafımız olsun diye düşünüp bütün herkesin bir araya geldiği o kısacık anda da gözünüz kapalı ya da tipsiz çıkmış da olabilirsiniz. Ne bekliyorsunuz,  beklentiyi yükseltmezseniz mutlu olabilirsiniz. Devam edelim.

5. Aktivite ve abur cubur çantası

Öncelikle kimlerle tatile çıktığımızı bir daha hatırlayalım. İlgi süreleri kısa,  devamlı dağıtmayı seven ama sabit durmayı hiç sevmeyen, sıkıldıklarında bu durumu çevreleriyle paylaşmayı çok iyi bilen kişilerden bahsediyoruz. Çok dikkatli ve bir o kadar da hazırlıklı olmalıyız. Sadece yolda oynamak için içi süprizlerlerle dolu olan bir  çanta hazırlamak faydalı olacaktır. Çok da pahalı olmayan, zaman geçirebilecekleri farklı şeyler bulmaya çalışın. Şaşırtın onları. Tam mızmızlamaya başlamışken, Sürpriz! Bak burda ne varmış, aman da aman nidalarıyla yapın bunu. Sakın ama sakın bütün cephanenizi bir anda tüketmeyin. Zamanı geldikçe ve tek tek.

6. Asla pes etme

Bence en önemli madde bu. Bu kadar sohbetten sonra yeterince samimi olduk sanırım. Evet tatlım tüm bu yaşanacaklar kolay değil seni anlıyorum. Lütfen beni dinle. Sen zaten bir savaşçısın bunu sakın unutma. Dengeli ol, tatil programı yaparken çocukların da enerjilerini atıp ilgilerini çekecek alternatifleri bul, aralarda kendini dinlendir ve keşfedip hayattan zevk almaya devam et.

Bahar Sevgin

Yazıdaki resimlerin hakları yazarımıza aittir.

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız