Kitap

ÇOCUKLARIN BİLİM MERAKI VE “SÜMÜK NEDEN YEŞİLDİR”

ÇOCUKLARIN BİLİM MERAKI VE “SÜMÜK NEDEN YEŞİLDİR”

Bilimle ilgili kitapları okumak hemen hepimize ürkütücü gelir. Bu kitapların dili genellikle ağırdır, anlatılan konuların bizi aştığını düşünürüz. Zaten kimyayla, fizikle ilişkimiz okullarda ezberlediğimiz bir takım formüller, anlamadığımız denklemlerle sınırlı kalır çoğu zaman.

Burada eğitim öğretim sistemimizin ezberciliği ve diğer derin sorunlarına değinmeyi pas geçip (zordan kaçış diyelim) size şunu soracağım: 8-9 yaşlarında bir afacan olsanız ve kitapçıda “Sümük Neden Yeşildir” isimli bir kitap görseniz ne yaparsınız?

Merak edersiniz ve okumak istersiniz değil mi? 3. sınıf öğrencisi kızım için de durum böyle oldu. Meğerse bizim ufaklık, kapağında sümük, dünya ve robot illüstrasyonlarının birbirine karıştığı bu kitabın peşindeymiş bir süredir. Kitap Fuarı’nda karşımıza çıkınca hemen aldık.

Londra Bilim Müzesi’nde görevli Glenn Murphy, müzeye gelen meraklı çocuk ve büyüklerin ilginç sorularını ve onların bilimsel yanıtlarını bu kitapta toplamış. Murphy, bilimin zor ve sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız yanlış sorular soruyorsunuzdur, iyi bir sorunun bilimsel cevabı her zaman çok eğlencelidir diyor. Gerçekten de biz bu kitaptan çok keyif aldık; kızım okuduğu ilk sayfadan itibaren “anne biliyor musun” diye koca koca açılmış ve büyülenmiş gözleri ile yeni öğrendiği ilginç bilgileri benimle paylaşmaya başladı. Birkaç gün sonra “anne, yüksek sesle okuyayım mı, sen de beğeniyorsun ya” ile evde “Sümük Neden Yeşildir” seanslarına geçtik. Ben akşam yemeğini hazırlarken ya da ütü yaparken fonda kızım kitabı okudu, birlikte düşündük, birlikte güldük. Velhasıl, bu kitap bize çok iyi geldi. O kadar ki, eğer Londra’ya gidersek, kesinlikle Bilim Müzesi’ne gidip kitabımızı Glenn Murphy’e imzalatalım diye plan yaptık.

Peki bu kitapta ne gibi konulara yer verilmiş? Uzaya Dalıp Gitmek, Kızgın Gezegen, Hayvanlarla İlgili Yanıtlar, İnsan Olmak, Olağanüstü Gelecek konu başlıkları altında toplanan ilginç sorulardan bazıları şöyle: gezegenler neden güneşin etrafında döner, dünya büyük bir topsa biz üzerinden aşağıya neden düşmüyoruz, denize yıldırım düştüğünde neden bütün balıklar ölmüyor, toprağı kazarak buradan Avustralya’ya kadar gidebilir miyim, güneydeki ülkeler daha sıcaksa Güney Kutbu neden erimiyor, Buzul Çağı’nda insanlar kayak yapıyorlar mıydı, hayvanlar konuşabilir mi, köpek balıkları ve kaplanlar için insanların tadı nasıldır, sümüğümüz neden yeşildir, renk körüysen hangi renkleri göremezsin, neden esnemek bulaşıcıdır, kafası büyük olan insanlar daha mı zeki olurlar, kötü robotlar ve bilgisayarlar dünyayı ele geçirecekler mi, gelecekte bir yerden başka bir yere ışınlanacak mıyız, zamanda yolculuk yapacak mıyız, gelecekte okullar nasıl olacak…

Aramızda uzay giysisinin içinde gaz çıkarırsak ne olur, örümceklerin kulakları var mıdır, UFO’lar var mı ve matematik öğretmenim bir uzaylı mı diye merak edenler varsa, şanslılar! Bu soruların cevapları da kitapta yer alıyor.

Kitabın diyalogla ilerleyen akıcı dili; çok ama çok ciddi bilgileri verirken bile okuyucuyu gülümsetmeyi başarması insanda “bilim hiç de sıkıcı değilmiş yahu” hissi uyandırıyor. Çocukları daha çok merak etmeye, soru sormaya yani bilimin kaynağına yönelten harika bir eser.

Sümük Neden Yeşildir, Glenn Murphy

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,

Çeviren: Murat İnceayan

 

 

 

 

 

 

 

Çiğdem Sirkeci

1978 İstanbul doğumluyum. 1994'de Vefa Lisesi'ni, 1999'da İTÜ Makine Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümünü bitirdim. Uluslararası bir firmanın üretim ofisinde çalışıyorum.
Kendimi bildim bileli okumayı, yazmayı sevdim. 2000 yılından beri çeşitli edebiyat dergileri için çeviri yapıyorum. Görsel Moda Tasarımı Sözlüğü ve Moda Tasarımının Temelleri isimli iki çeviri kitabım var. Kızım Deniz İpek'in doğumundan sonra, yaklaşık 4 yıl, Dünya Kitap'ta ‘Bebek Kokulu Kitaplar’ köşesinde, Çocuk Gelişimi/Eğitimi hakkındaki kitapları tanıttım. Halen Dünya Kitap'ta Popüler Psikoloji isimli köşemde kişisel gelişim ve psikoloji kitapları üzerine eleştiri yazıyorum.
Ebeveyn-çocuk ilişkilerinin hepsi için geçerli tek bir doğru olmadığına inanıyorum. Anne baba olarak çocuğumuzla sağlıklı bir ilişki kurabilmek için sürekli okumak, sürekli araştırmak, kendimizi sürekli geliştirmek ve kendi ‘eşsiz, benzersiz’ doğrumuzu bulmak yükümlülüğünü taşıdığımızı düşünüyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız