Çocuk Eğitim Müzik

Çocuklar için müzik eğitimi önerileri

notes on my heartÇocuğumuzun hangi yaşta müziğe başlayacağı, hangi müzik enstrümanını seçmemiz gerektiği ve bu enstrümanı nasıl satın alacağımızı “Çocuğum bir müzik enstrümanı çalsın” başlıklı yazımda anlatmıştım.

Bu ikinci bölümdeyse, uygun ve güvenilir bir müzik öğretmeni arama ve bulma yollarını, haftada ne kadar süre pratik yapılması gerektiğini, yıllarca bir müzik enstrümanını başarıyla ve isteyerek çalan çocuğun birden “Ben artık bunu çalmak istemiyorum” dediğinde yapılması gerekenleri anlatacağım.

Güvenilir ve iyi bir müzik öğretmenini nasıl bulacağım?

İlk akla gelmesi gereken, bir grup dersi mi yoksa bire bir özel ders mi istediğiniz. Elbette bu konuya karar verirken, çocuğunuzun yapısını ve banka hesabınızı gözönüne almalısınız. Grup dersleri bire bir ders kadar verimli olmasa da başlangıçta denemeye değer. Çocuğunuz diğer çocuklarla sosyalleşebildiği için grup derslerini daha çok seveceği kesin.

Okul haricinde de müzik öğretmeni bulabilirsiniz. Genelde bu konuda da en iyi önerileri diğer anneler verir. Müzik okullarının öğretmenleriyle de iletişime geçebilirsiniz. 9 yaşında keman dersi alan kızı için okul öğretmenini seçen bir anne, derslerden ve çocuğun müzik gelişiminden çok memnun olduğunu söylüyor. Okul saatinden sonra olduğu ve ayrıca müzik öğretmeni araştırmaya gerek duymadıklarını anlatıyor.

Öte yandan ben ilkokuldayken müzik kursu diye katıldığım grupta, derslere okul saatlerindeki öğretmenim geliyordu ve derslerdeki aynı şeyleri yaptırıyordu. Bana pek faydası olmamıştı. Okuldaki müzik öğretmeninin yeterince iyi olmaması veya çocuğunuzla kimyasının tutup tutmaması da önemli bu açıdan.

Eğer çevrenizde iyi müzik öğretmeni yoksa veya araştırmaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, okulun kursuyla başlayabilir, zaman içinde kendi özel müzik öğretmenini tutabilirsiniz.

Müstakbel öğretmene neler sormam gerekir?

Okuldan bir öğretmen olmadığını varsayarsak, çocuğunuzun yaşındaki çocuklarla ne kadar deneyimleri olduğunu, çocuklar için tercih ettikleri müzik stilini sorabilirsiniz. Amacı çocuğunuzu konservatuar tarzında yetenek sınavlarına hazırlamak mı, müzik dersleri, günler ve saatler konusunda katı mı ve bu koşullar size uyuyor mu? Ders için sizin evinize mi gelecek (ki eğer başka çocuklarınız varsa bu opsiyon zor olabilir) yoksa çocuğunuz ona mı gidecek? Elbette karar vermeden önce sabıka kaydı olup olmadıklarını öğrenmek durumundasınız.

Royal Schools of Music yönetimine göre bir müzik öğretmeninin ilk ve en önemli sorumluluğu çocukların müzik zevkini geliştirmek ve çocukları müzik konusunda eğitmek olmalı. Sınavlara hazırlamak ikinci planda kalmalı ki çocuklar yaptıkları işi yani enstrüman çalmayı sevsinler. Dersleri heyecanla beklesinler.

Her gün pratik yapmak gerekli midir?

Pratik yapmak, mükemmel enstrüman çalmak için bir zorunluluk. Sadece derslerde değil, ders aralarında mutlaka pratik yapmak gerekir. Küçük çocuklar için ideal olan kısa süreli ve sık sık pratik yapmak; her gün, günde 5-10 dakika kadar. Gerçek hayattaysa bu her zaman mümkün olmuyor. Haftada 5-6 kez pratik yapmayı/yaptırmayı amaç edinin.

Teorik olarak, okul çağındaki çocuklar okul ardından her gün aynı saatte pratik yapmayı alışkanlık edinebilir. Hafta sonlarını dışarıda geçiriyorsanız, ipin ucu kaçabilir veya müzik öğretmeniyle ders olabilir. Hafta içi pratik yapmayı düzene oturtmak daha kolay ve uygulanabilir.

Müzik enstrümanını satın aldık, yıllardır özel derslere bir ton para harcadık, şimdi oğlum/kızım çalmak istemiyorum diyor. Yardım edin!

Maddi-manevi, enerji ve zaman ayırarak yıllardır harcadığınız emek boşa mı gidecek şimdi?

Müziği neden bırakmak istediğini öğrenmeden, bu konuyu tartışmadan tamam diyerek kabullenmeniz gelecekteki aktiviteleri için hoş bir örnek olmayacaktır. Müziği bırakmak istemesinin sebeplerini oturup konuşun. Hergün pratik yapmaktan mı sıkıldı? Öğretmeniyle mi anlaşamıyor? Aynı parçaları çalmak mı onu sıkan? Yoksa sadece canı mı istemiyor?

Eğer geçerli nedenleri varsa, onların üzerine gidin. Müzik özel yetenek sınavları stres yapıyorsa, sınavların önemli olmadığını, sadece hobi olarak devam etmesi gerektiğini anlatın. Sorun müzik öğretmeniyse, değiştirmeyi teklif edin. Aynı enstrümanı veya müzik tarzını çalmaktan sıkıldıysa, alternatif çözümler üreterek destek olun.

Müziği bırakmak istemesi sadece yaş döneminden veya arkadaş çevresinden ötürü de olabilir. Tüm enstrümanı ve parçalarını paketleyip ortadan kaldırmasına izin vermeyin. Çalmasa bile odasında ve gözönünde bulunsun bir süre daha. Arkadaşlarının okulda dalga geçmesi nedeniyle keman çalmaktan vazgeçen komşu kızımız vardı. Neyse ki bir dönem sonra, annesinin ilgisi ve takibiyle durum anlaşıldı ve kız tekrar müziğe başladı.

Royal Schools of Music yönetimi tavsiye olarak, ‘Çok iyi çaldığın bu enstrümandan vazgeçmek aptalca olacaktır, üstelik ailecek seninle ne kadar gurur duyuyoruz bir bilsen!’ şeklinde bir yaklaşımda bulunmak yeterli diyor. Elbette çocuğun yaşına uygun olacak şekilde kelimeleri seçmeniz gerekiyor.

Hiçbir şey işe yaramazsa, ileride bir tarih belirleyin ve o tarih geldiğinde müziği bırakma isteği hala devam ediyorsa bu konuyu ciddi bir şekilde konuşun. Hoşuna gitmezse, birlikte belirlediğiniz bir tarihe dek müzik derslerine ara vermesini, daha sonra bu konuyu tekrar konuşacağınızı söyleyin. Geçen sene bir anne, piyano çalmayı bırakmak isteyen kızının birkaç aylığına ara vermesini kabul etmiş. Daha belirlenen süre dolmadan kızı piyanoyu özlediğini söyleyip tekrar başlamış ve eskisinden de istekli olarak çalıyormuş.

En güzeli, derslerden bunaldığında ara vermeyi teklif etmek ama tamamen bırakmasını da engellemek.

Annem ilkokulu bitirdiğim sene beni konservatuar sınavlarına hazırlamak amacıyla şan kursuna yazdırdı. O yaşlarda aklım fikrim sokakta arkadaşlarımla oynamaktı. Flütü çok iyi çalıyordum, okul korosunda hep vardım ama yaz ortasında beni oyunlardan alıkoyan şan dersine hiç isteyerek gitmedim ve elbette sınavı kazanamadım. Kazanamayınca da arkadaşlarımla normal bir ortaokula gideceğim için çok mutluydum. Eminim annem değildi… Kısacası olaylara birbirinizin gözünden de bakmayı deneyin.

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Diğer okurlar da acaba şaşırmış mıdır?
    “Royal Schools of Music yönetimi tavsiye olarak, ‘Çok iyi çaldığın bu enstrümandan vazgeçmek aptalca olacaktır, üstelik ailecek seninle ne kadar gurur duyuyoruz bir bilsen!’ şeklinde bir yaklaşımda bulunmak yeterli diyor.” cümlesi beni bayağı şaşırttı. Demek ki çocuğa duygu sömürüsü yaparak onun iyi müzisyen olmasını sağlamak norm gibi geliyor onlara, bunu alenen söylemekten de çekinmiyorlar?
    Bu konuda bir pedagogdan daha iyi bir öneri alabileceğimizi düşündüm…

  • Bu müzik aletini calabilmek icin cok caba harcadın ve çalarken keyif alıyor gibi görünüyorsun ama simdi bırakmak istediğini söylüyorsun. Kararını vermeden once bu konuda konuşmak ister mısın?

    Burada süreç hakkında cocuğa geribildirim veriliyor, durum özetlenerek cocuğu anladığımız ifade edilmiş oluyor son olarak da cocuk konuşmaya teşvik ediliyor.

    Konuşmanın devamında amac olası sorunları ortaya çıkarabilmek ve cocuğun başka cozum yolları da olabileceğini görmesini sağlamak ama yine de son karar elbette cocugun olacaktır.