Hobi Kategorisiz

Çocuklar için boyama meditasyonu: Mandala

Sizi bu yazımda Mandala ile tanıştıracağım. Hem biz yetişkinlerin hem de çocuklarımızın hayatına katabileceğimiz çok önemli ve keyifli bir etkinlik seçeneği olduğunu düşünüyorum. Okuduktan sonra siz de benimle hemfikir olabilirsiniz. Mandala, ”Büyülü Çember“ anlamına gelen, kökeni çok eskilere dayanan, dünyayı ve yaşamı, varoluşu sembollerle, geometrik desenlerle anlatan bir bütün.

Sizi bu yazımda Mandala ile tanıştıracağım. Hem biz yetişkinlerin hem de çocuklarımızın hayatına katabileceğimiz çok önemli ve keyifli bir etkinlik seçeneği olduğunu düşünüyorum. Okuduktan sonra siz de benimle hemfikir olabilirsiniz.

Mandala, ”Büyülü Çember“ anlamına gelen, kökeni çok eskilere dayanan, dünyayı ve yaşamı, varoluşu sembollerle, geometrik desenlerle anlatan bir bütün. Kökleri Hindistan’a dayanıyor. Gözü merkeze çeken dairesel figürlerle örülü bu çember, tüm karmaşasına rağmen her şeyin merkezinde bir anlam yattığını simgeliyor. Mandala figürleri ortada bir merkezde başlıyor, diğer figürler merkezin etrafında kenarlara doğru gelişiyor.

Mandala, boyama meditasyonudur

Sahip olduğumuz soyut deneyimler, resimler aracılığıyla somut olarak gün yüzüne çıkarılmış olur. Bu biz yetişkinler için de çocuklar için de böyledir. Çocukların yaşamlarına sığdırdıkları deneyimler kısıtlı olsa da kelime haznesinin yetersiz geldiği zamanlarda kimi zaman kendilerini resim yaparak daha iyi ifade edebiliyorlar. Bu anlamda bana göre mandala bir boyama meditasyonu ve çocuğun kişisel gelişimi için çok önemli.

Mandalanın ilk adımları

Evrensel olarak ortalama aynı yaştaki çocuklar benzer çizimleri yaparlar ve küçük çocukların ilk resimleri çoğunlukla dairesel çizgilerdir; bunu kendi çocuğunuzda da rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu çizimler gelişimsel bir özellikten de kaynaklanmakla birlikte; çizgiler, daire çizimlerine ve ilerleyen dönemlerde de daire içlerini doldurmaya (gülen güneş, insan yüzü gibi), bir anlamda da mandalanın ilk adımlarına geçer. Her çizilen mandala, temelde aynı özellikleri (bir daire, artı işareti, kısa çizgiler vb.) barındırır. Kalem tutabilen ve bunu gerçekleştirmek için de sinir sistemi gelişmiş olan tüm bireylerde mandala çizimleri görülür.

Mandala, birlikte ve bütün içinde ifadelerini kapsar. Mandala aracılığıyla, ruh ve aklın bütünlüğü bir zemine aktarılır. Ana daire evreni ve evrendeki tüm varlıkları hatta doğayı simgeler, merkez içindeki şekiller ise kişinin kendilik olgusunu yansıtır.

Mandalalarda denge söz konusudur. Bir çizimdeki tüm şekiller arasında ilişki vardır. Şekiller arasındaki ilişkiler, bireyin etrafına nasıl uyum sağladığını, çevresiyle nasıl bir ilişkide olduğunu, hatta çevrenin kendisini nasıl algıladığına dair bireysel düşünceleri yansıtır.

 

Mandalanın yararları

Klasik müzik eşliğinde ve tam bir sessizlik içinde mandala boyamak, çocuklar için dinlenmek ve konsantre olmayı artırmak için yapılabilecek çalışmalardan biridir. Mandala, vücut, ruh ve zekanın kaynaşması demektir. Çocuğun kendi yaratıcılığını keşfetmesini sağlar.

Mandala boyamak, dikkat oranını artırdığı gibi beynin sağ lobunu da geliştirir. Bu gelişim, kişinin düşünme ve yaratıcılığını artırır. Çizimlerde renklerin de devreye girmesi, sağ lobun aktif hale gelmesinde ve doğrudan duyguların derinleşmesinde etkilidir.

 

Mandala boyayarak çocuk sakin, serin kanlı ve sabırlı olmayı öğrenir. Odaklanma ve konsantrasyon süreleri artar. Mandala çalışması yapan okul öncesi kurumlarda, mandala çalışmasından sonra çocukların grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülüyor.

Mandala nasıl boyanır?

Mandala çalışması dıştan içe veya içten dışa boyanır. Önemli olan sırayı bozmamaktır.

 

Çocuklar için mandala örneklerine çeşitli internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Sizin için seçtiklerim:

http://www.cocuk-boyama.com/boyama-9/Mandala

http://www.okuloncesiforum.com/mandala-ve-origami/75375-cocuklar-icin-mandala-ornekleri-3-a.html

http://www.onceokuloncesi.com/mandala-nedirinas-l-boyan-ricocu-etkisi-nedirimandala-ile-ilgili-slayt-t17268.html

Tülay Sarı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Mayıs 2012-Şubat 2014 tarihleri arasında Alternatif Anne'nin içerik yöneciliği ve editörlüğünü yürüttü. Evli ve Kartal isminde bir oğlan annesi. Bebeğinin dünyaya gelmesiyle ara verdiği çalışma hayatının yerini bebeği, kişisel gelişimi ve hobileriyle doldurdu, ardından önceliklerini ve farklı ilgi alanlarını keşfederek kendine bambaşka iş dalları yarattı. Bebeğinin hayatına kattığı ışıltıyla değişen hayata bakış açısı, dünyasını zenginleştirdi. Hayat koşturmasında göremediği kendini, bebeğinin doğumuyla keşfettiğini ve anne olmanın, kişilik gelişimi, hayatı anlama, doğayı fark etme ve yaratıcılık konusunda paha biçilmez bir öğreti olduğunu düşünüyor. Altın çağda çocuklarla olmak istiyor! Çocuk nefes koçu. Halkla ilişkiler yapıyor, eğitim ve etkinlikler organize ediyor, yazı yazıyor.

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız