Hobi Kadın Okul Toplum Yetişkin Psikolojisi

Çocuk da yaparım öğrencilik de!

Hayatımda ilk defa bir sınava hiç çalışmadan ve bunu da umursamadan gireceğim.

Ülkemizin hali ortada olan eğitim sisteminin çarklarına çok uygun bir çocuktum. Her yaşımda ölçme-değerlendirme sınavlarında başarılı olup, bir sonraki aşamaya geçebildim. Düşük-orta gelirli bir ailenin çocuğuysan, matematik ve fen bilimlerinde yeterince başarılı olmak Türkiye seviyesinde bir ülkede iş bulup hayatını kazanabileceğin anlamına geliyor. Ben de iyi bir devlet üniversitesinden mühendis olarak mezun olduktan sonra iş hayatıma başladığım yıl yine bir mühendislik dalında yüksek lisans yapıp çifte mühendis oldum.

Çalıştıkça, okudukça içimdeki boşluk büyüdü. Bu boşluğu tüm yaşamım boyunca içimde hissetmiştim ama ne olduğunu bilmiyordum. Bilmek istediklerim deneme sınavlarında, mühendislik kitaplarında ya da Outloook’tan gelen toplantı davetlerinde yoktu. Bunu özellikle Ursula K. Le Guin okurken farkettim. Hikayeler muhteşemdi ama asıl anlatmak istediği ne soğuk gezegen Gethen’deki iç savaş, ne de Atuan Mezarlarında bir başına karanlık delhizlerde dolaşan genç kızın dramıydı. Toplumsal cinsiyet, kişilik gelişimi, kadının toplumda kendine aradığı yer, dinler, tarih ve daha fazlası hikayelerin içinden kancalarını uzatıp beynimin içinde bir yerlere takıyorlardı.

İlk hamileliğimde çocuk bakımı ve gelişimiyle ilgili okumalar yapmaya başladım. Çocuk iki yaşına gelince eğitim ve iletişim üzerine daha fazla kafa yormaya başlamıştım. Her şeyin bir çıkış noktası, popüler olduğu bir zaman ve ardından yeni gelişmelerle demode olduğu bir dönem vardı. Tabi bunların hepsi dünya tarihi, evrim ve coğrafya ile birlikte şekilleniyordu. Yapmam gereken okumalarımı bir düzene sokup, kafamdaki taşları yerlerine oturtmaktı.

Bu yıl sosyoloji ikinci sınıf öğrencisiyim. AÖF pek çok konudaki bilgi birikiminizi arttırmak, okuma haritası çıkarmak için çok ideal bir okul. Yıllık toplam masrafı 500TL civarında. Tabi ki tüm dersler öğrenmek istediklerinizi kapsamıyor. Çalışan veya tam zamanlı anneler için pratik bir kendini geliştirme yöntemi. Yılda toplam dört haftasonunuzu buna göre planlayacaksınız. Üstelik çok fazla öğrenme ortamı var, mobil uygulama, sesli anlatımlar, özetler… Üstelik bazı serbest girişimciler de bir sürü geçmiş sınav sorularını çözebileceğiniz mobil uygulamalar geliştirmiş.

Ben bu sayede pek çok yazar ile tanıştım, pek çok kaynak keşfettim. İhtiyacım olan tarih bilgisi ders kitaplarında yeterince var. Gerisi de merak ettiğin konuların istediğin kadar derinine inmek için sana kalıyor.

İlk üç dönem gayet güzel geçti. Kitaplarımı okudum, testlerimi çözdüm, derslerimi geçtim (eğitim sisteminin çarklarına çok uygun olduğumu söylemiştim değil mi?). Ama dördüncü dönemim hamileliğimin ilk dönemine denk geldi. Bulantı, yorgunluk derken dönem başındaki düzenimi tutturamadım! Referandum sebebiyle vize ve final tarihleri değiştirildi, vizeler 1 mayıs ile birleşen haftasonuna denk geldi ve tabi ki ben Ayvalık havası almayı sınava girmeye tercih ettim (öğrenciye bahane çok!). Finaller bu hafta sonu ve ben “kafam almıyor” bahanemle daldığım sonsuz roman okumalarımdan başımı kaldırıp hiçbir kitabın kapağını kaldırmadım. Hayatımda ilk defa bir sınava hiç çalışmadan ve bunu da umursamadan gireceğim.

Tüm sınava gireceklere başarılar diliyorum. Hamile değilseniz siz benim gibi yapmayın, çalışın.

Özge Çakıcı Songür

ALTERNATİF ANNE İÇERİK YÖNETİCİSİ VE YAZARI | 1984'te Bursa'da doğdu. Gıda Mühendisi, Eskişehir'de yaşıyor. Sevgili eşiyle üniversitede okurken tanıştı. Birlikte bisiklete binmeyi, yelken açıp gezmeyi, uzun uzun yürümeyi çok seviyorlar. 2013 mart ayında oğlu Rüzgar dünyaya geldi. "Ben nasıl bir anne olacağım?" diye araştırırken 'kendini' Alternatif Anne'de buldu. Doğaya ve canlılara hayran, kedileri Sakız'ın insanı. Evcil hayvanla birlikte çocuklu yaşam tecrübelerini paylaşmayı önemsiyor. Okumak ve yazmak en sevdikleri... En çok fantastik ve ütopik romanlar okuyor. Bir Ursula K. LeGuin hayranı ve J.R.R. Tolkien'in izini yakaladığı yazarları okumayı seviyor.
www.kedikitapcocuk.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız