Çocuk Çocuk Kültürü Editörün Seçtikleri Eğitim Hobi Müzik

Çocuğum bir müzik enstrümanı çalsın

5159141584_92981055ed_bÇocuğunuz için en uygun müzik enstrümanını ve en iyi müzik öğretmenini seçmek zor mu geliyor? Bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin…

Bir müzik aleti çalmanın başlıca yararları, beyin kullanma gücünde kaydadeğer bir artış, özgüven ve konsantre olma yeteneği. Öte yandan müthiş eğlenceli, ödüllendirici ve ömür boyu süren bir hobi. Kimbilir belki de çocuğun kariyeri?

Gelelim aklımızdaki sorulara…

Enstrüman, çocuğun mu anne-babanın tercihi mi olmalı?

Bazı çocuklar, küçüklükten itibaren özel bir müzik enstrümanına ilgi duyarlar. Bazılarının ise bu konuda ailenin yönlendirmesine ihtiyacı vardır. Önemli nokta akıllıca bir seçim yapmakta; öğrenirken ve pratik yaparken çocuk mümkün olduğunca kendi kendini motive edebilmelidir.

Londra’dan bir müzik öğretmeni “Çocuk televizyonda saksafon çalan birini görmüş ve büyülenmiş olabilir. Fakat bu enstrüman, özellikle de küçük bir çocuğun, başlangıç aleti olmamalıdır. Klarnet, saksafona göre daha uygun görünse de ilk alınacak müzik aleti flüt olmalıdır” diyor.

Kullanışlı olması da önemli elbette, taşıması ve boyutu. Küçük bir çocuğun pratik yapma esnasında dakikalarca tutması gerekecek. Evde piyano için yeriniz var mı? Ya çıkaracağı gürültü seviyesi? Komşulara rahatsızlık vermemek de dikkate alınması gerekenlerden.

Müziğe başlamak için en erken yaş nedir?

“Çocuklar fiziksel olarak da zeka olarak da birbirinden bağımsız gelişir. Bu nedenle bir müzik aletine şu yaşta başlasın diye kesin birşey söyleyemeyiz” diyor Royal Schools of Music yönetimi. Enstrümanı tutabilmesi, anlayabilmesi, çalmayı öğrenecek kapasitede olması gerekir. “Genelde 3 yaşında kemana, 5 yaşında ise piyanoya başlayabilir ama bunun tam zamanına müzik öğretmeni karar vermelidir” deniyor.

Küçük çocuklar, oyunlu müzik gruplarından zevk alabilir ve birkaç sene sonra istedikleri gerçek enstrümanı çalmanın tohumları bu gruplarda zil çalarak veya şarkı söyleyerek atılabilir.

Biz oğlum 1.5 yaşındayken annelerin bebekleriyle birlikte olduğu bir müzik grubuna katıldık. Başta ben ve öğretmeni yol gösterdik, zamanla oğlum basit müzik aletlerini nasıl tutacağını, çalacağını öğrendi. Hatta her hafta yinelenen bazı şarkıları ezberledi. Henüz hangi alet favorisi bilemiyorum ama müziği ve katı bir öğretmeni olduğu halde dersi sevdiği kesin bilgi.

Yine de çocuğun yapısına ve yaşına göre müzik dersine yönelik dikkat süresini aşmamak, çocuğu sıkmamak da önemli.

Çocuğum müzikle ilgilensin isterim ama onun hiç umrunda değil…

Bir iki farklı enstrümanı çalmayı denemesi için cesaretlendirin ama istemezse üzerine gitmeyin. Çocuğunuzun istemediği ama sizin zorlamanız yüzünden başladığı bir hobi sonuçta kimseye fayda etmeyecektir.

5327788837_2dee85b171_bHangi müzik enstrümanını, nasıl satın alacağım? Özellikle de çocuğum ne kadar süre ile çalacak bilmiyorken…

Bu hobinin ne kadar süre ile devam edeceğini bilmediğinizden ilk etapta çok fazla para harcamayın. Yeni bir enstrüman satın almak isterseniz öğrenci başlangıç moduna uygun bir şey arayın.

Bazı enstrümanlar satılırken çocuğun yaşına ve seviyesine uygun olarak kategorilere ayrılmış olabilir. İnternet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Müzik öğretmeni veya güvenilir bir müzik mağazasından bu konuda tavsiye alın.

İkinci el satın alabilir miyim?

Maliyeti düşük tutmak için en uygun yöntem budur. Daha büyük çocukları olan ailelere sorabilir, müzik öğretmenine danışabilir ve hatta müzikle ilgili derneklere sorabilirsiniz.

İkinci el satın alırken internetten almak pek akıllıca olmayabilir. Enstrümanı deneyemeyeceğinizden ne kadar güvenilir belli olmaz. Akorunu yapmak ekstra masraf olabilir ve hatta düzeltilemeyecek derecede bozuk olabilir. Gerçi biz oğlumun müziğe ilgisini arttırmak için eve ikinci el ufak bir Schoenut piyano aldık. Daha çok oyuncak kategorisinde işlev görüyor ve eve gelen diğer çocukların ilgisine maruz kaldığında ancak oğlum orada olduğunu farkediyor.

Bu bölümde çocuğumuza uygun müzik aletini seçtik, satın aldık. Yazının ikinci bölümünde, uygun ve güvenilir bir müzik öğretmeni arama ve bulma yollarını, haftada ne kadar süre pratik yapılması gerektiğini, yıllarca bir müzik enstrümanını başarıyla ve isteyerek çalan çocuğun birden “Ben artık bunu çalmak istemiyorum” dediğinde yapılması gerekenleri anlatacağım.

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız