Gülüş'ün Köşesi Güncel Kategorisiz Magazin

Cambridge Düşesi de olsan her anne gibisin: Endişeli.

kraliyetbebegi01Kate Middleton’ın kucağında prens bebeği ile hastaneden çıkış videosunu izleyenler, muhtemelen düşesin şanslı ve rahat bir kadın olduğunu düşünmüştür. Oysa endişe tohumlarının her anne gibi onun da ruhuna düşmüş olduğunu görmek için, sanırım anne olmak gerek…

Evet, Kate Middleton çok şanslı bir kadın. Evet, hayatı boyunca sırtı yere gelmeyecek! Evet, hamileliğini (zor bir başlangıca rağmen) en rahat koşullarda geçirdi. Evet, en iyi doktorlar onun emrindeydi ve şimdi de en iyi pedagoglara danışacak. En sağlıklı o besleniyor, en organik onun bebeği beslenecek. Kıskanmamak mümkün değil: En eğitimli ve görgülü bakıcılardan faydalanacak! Anne her dinlenmek istediğinde sırtına bir yastık konacak. Anne her uyumak istediğinde bebek gerekirse sarayın öteki ucuna götürülecek ve orada harika zaman geçirmesi sağlanacak. Ama belki hepsinden daha iyisi, Düşesin çocuğunu hangi okula göndereceği, öğretmeninin kalifiye olup olmadığı gibi endişeleri hiç mi hiç olmayacak!

Bütün bunlara rağmen Kate Middleton, o gün hastane çıkışında, her annenin yaşadığı şoku yaşadı ve bunu gizleyemedi…

Yıl 2005. Yenidoğan oğlumu hastaneden çıkarıyoruz. Elimizde “anakucağı” denen o dışı kaskatı, içi ceviz kabuğu gibi yusyuvarlak nesne. O dönem nedense “Bebek hastaneden mutlaka anakucağı ile çıkacak” gibi bir garip kural çalınmış kulağıma. Neyse, bindik taksiye, gidiyoruz. Allah Allah, bu trafiğin nesi var? Neden bu kadar hızlı gidiyor arabalar? Aman, şu sağdan gelen bize çarpacak! Ayy, soldaki göz göre göre üstümüze geliyor! Bebeğime kastediyorlar! Yoksa bizzat şoför mü öldürmek istiyor onu? Bana bak şoför, çabuk yavaşla yoksa boğarım seni, bugün bu şehirde saatte 30 km’den fazla hız yapmak yasak, anladın mı?

Sıradan bir anne olarak benim ruh halim buydu. Peki ya Cambridge Düşesi Kate Middleton, bu videoda ne yapıyor? Anne gözüyle bakalım:

kraliyetbebegi02Düşes bilinçli bir anne. Bebeğe nasıl bakılır, çocuk nasıl yetiştirilir, çocukla didişmeden nasıl diyalog kurulur, dokuz ay boyunca okuyarak, özel kurslar alarak kafa yormuş. Şimdi öğrendiklerini uygulamayı ve bebeğini yavaş yavaş dünyaya alıştırmayı hayal ediyor. Eve gitmek ve yeni hayatına başlamak istiyor. Ama önce halkı selamlaması lazım.
Hastanenin kapısı açılır açılmaz dışarıda kıyamet kopuyor: Islıklar, alkışlar, bağıranlar. Ve anne Kate, “Şşşş!” diye halkı susturamamanın, “Susun, elimdeki küçücük bebeği görmüyor musunuz!” diyememenin huzursuzluğunu saklamaya çalışarak gülümsemeye başlıyor. İşte o sırada, bebeğinin sırtına küçük küçük vurarak onu teskin etmeye çalıştığını görüyoruz. Düşes halkın neşesini anlayışla karşılamakta ama, sorumluluğunu taşıdığı o küçücük canın maruz kaldığı patırtıyı da göz ardı edemiyor. Bir eli halkı selamlarken diğer eli endişesini ele vermekte. Çıkan gürültüyü bastıracağını umduğu pat-patlarla sürekli vuruyor bebeğin sırtına, “Ben buradayım, korkma” demek istiyor. Belki de bebek çok rahat, belki de bu sesleri duymuyor ama annenin kontrol edemediği gürültü, düşesi strese sokmaya yetmiş.

Prens William’la evliliği, güzelliği, giyim tarzı ve zarafetiyle dünyanın hayranlığını kazanan Kate Middleton’a, kendisi için yer yer daha kolay yer yer de daha zor olacağı anlaşılan annelik yolculuğunda keyifli anların bol olmasını diliyoruz.

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör