Gülüş'ün Köşesi İş Hayatı

“Çalışan anne”nin son kullanım tarihini bilen?

Ben çocuklarımı büyütmüştüm. Yoksa yanılıyor muydum...

gulus-iste-1Bazı değişimler –her ne kadar onları yönlendiriyor olsanız da- aniden oluveriyor.
Öyle bir an ki o, birden paralel evrende buluyorsunuz kendinizi.
Bundan 3 hafta önce ben de, tam da elimde paketlerle arabama ilerlerken çalan telefonuma cevap vermeye gayret edince, başka bir evrene geçiverdim.

İşe alındığımı öğrendim.

İyi de, çocuklarımı okula kim yollayacak?
Okullar kapanınca, yanlarında kim duracak?
Kar tatilinde onları evde kim karşılayacak?

Bu soruları kendime sorduğuma inanamadım. Çünkü ben çocuklarımı büyütmüştüm.
Yoksa yanılıyor muydum?

Çocuklarını evden çalışarak büyüten, gelişimleriyle bizzat ilgilenen şanslı bir anneydim ve çocuklarımı bu yaşa kadar kendim büyütmüştüm evet ama, sorun şu ki, hala bir anneydim!

gulus-iste-2Sadece üç aylık, altı aylık, dokuz aylık annelik izni alan iş kadınlarına selam olsun. Ev babalarına ayrıca saygılarımı sunarım. Öyle görünüyor ki doğurduğumuz en küçük çocuk 12 yaşına gelene kadar bizler sadece “çalışan” olamıyor, birer “çalışan anne” oluyoruz.

Bu noktada Tennur Katgı’nın “Çalışan babalar, siz de hem çocuk hem kariyer yapıyor musunuz?” yazısını hararetle öneririm.

Cuma akşamı eve gelip dinlendim… demek isterdim! Ha, ha, ha, ne espri ama!
Ben dinlenirsem çocukların kıyafet alışverişlerini kim yapar? (bu güne kadar ben yaptım, ne rahat ne değil ben biliyorum). Kuru temizlemeciden kıyafetleri kim alır? (neresi temizlenecekti ben biliyorum)
Dikilmesi gerekenleri terziye kim götürür? (neresi dikilecekti ben biliyorum). Kırtasiyede çıktıları kim kontrol eder? (kendi kitabımın taslağı, eksikleri ben görüyorum). Bütün hafta gitmediğim spora cumartesi gitmezsem ne zaman giderim? Manikürümü ne ara yaptırırım?

gulus-iste-3Kocan ne güne duruyor demeyin, o da çocukları kuaföre götürdü, onlarla bisiklet turları attı, ev alışverişini yaptı ve ortalığı topladı.

Pazar günü, gerçekten dinlendim… demek isterdim! Dinlendim, doğru, ama öyle fazla değil, çünkü çocuklarla “kaliteli zaman” da geçirmek lazım. Haydi bakalım sokağa, uçurtma şenliğine, doğum günü kutlamasına, sinemada çizgi film izlemeye!

İşimi merak edecek olursanız, “iletişim uzmanı” kimliğimin önüne bir “uluslararası” sözcüğü eklendi. Önümüzdeki yıl biraz fazla mesai yapacağım. Ama size bir kitap müjdem var. Beklerken siz benim şu merakımı giderin ne olur: “Çalışan anne” sıfatının son kullanım tarihini bileniniz var mı?

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör