Ebeveyn Psikolojisi Editörün Seçtikleri Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik

Bu ne sorumsuzluk?

Mine Hanım Arda’nın elleri, gözleri, bacakları, kolları hatta beyni olmuştu...

9 yaşında olan Arda’ya babası işte tam da bu şekilde bağırıyordu: ‘Bu ne sorumsuzluk!’ Arda, çoğu zaman olduğu gibi yine su matarasını okulda unutmuştu. Geçen gün de montunu serviste unutmuştu. Geçen hafta bir gün hem turuncu su matarasını kaybetmiş, hem de ödev defterini okulda unutmuştu. Babası ‘Neler oluyor sana anlamıyorum. Üçüncü sınıfa başlayıncaya kadar her şey yolundaydı, sorumluluk sahibi bir çocuktun. Son bir yıldır yatağını bile toplamıyorsun!’ diyordu. Bu serzenişler karşısında Arda’nın yüzünde sadece kocaman bir şaşkınlık ifadesi beliriyordu, ‘İyi de tüm bu şeyleri zaten daha önce de ben yapmıyordum ki?’ dercesine…

İşler neden karmaşık bir hale gelmişti?

Çünkü Arda’nın annesi Mine Hanım, Arda doğduğunda çalışmaya ara vermiş; Arda’nın elleri, gözleri, bacakları, kolları hatta beyni olmuştu. Ardanın kahvaltısını yediriyor, beslenmesini hazırlıyor, çantasını düzenliyor, ödevlerini yapmasına yardım ediyor, ellerini yıkaması için sabunu sıkıyor, ayakkabılarını giydiriyor ve bağlıyor, üşüyordur diye teneffüs saatinde okula gidip hırkasını giydiriyor… Derken Mine Hanım işiyle ilgili çok iyi bir teklif almış ve yoğun iş yaşamına geri dönmüştü…

Çocuğunuzun görevleri var mı?

Kişilik yapısının temellerinin atıldığı okul öncesi dönemde çocukta sorumluluk bilincinin oluşması, ilerleyen yıllarda sağlıklı ve kendine güvenen bir birey olmasını sağlayacaktır. Çocuğumuzun yaş evrelerine uygun bir şekilde işlerini kendi başına yapabilmesi için ona görevler vermeliyiz. Bizler de kendi sorumluluklarımızı yerine getirerek onlara model olmalıyız.

Pijamasını hala siz mi giydiriyorsunuz?

Bazen farkında olmadan çocuklarımıza ‘sen yapamazsın, sen küçüksün, hatta sen beceriksizsin’ mesajları veririz. Nasıl mı? Pijamasını giymeye çalışan çocuğun henüz ilk girişiminde hemen elinden alıp giydirerek ona ‘Bak gördün mü sen giyemedin, ben giydirdim’ duygusunu yaşatırız. Ya da sürahiden su doldurmaya çabalayan çocuğumuzu görüp; ‘kırılır, ıslanır, zarar görür’ duygularıyla jet hızıyla yanına gidip ‘Ah sen su mu istedin, ben sana su veririm’ diyerek ona ‘Sen beceriksizsin, yapamazsın’ mesajını veririz.

Çocuğunuz ve siz, “biz” misiniz?

Bunun yanında çocuklarımızın dili olmayı hedefleyerek komşu teyzenin ‘poğaça yer misin?’ sorusuna ‘Biz peynirli poğaça hiç sevmeyiz, keşke yesek!’ diye cevap vererek çocuğa ‘Sen bir birey değilsin, senin tercihlerini ben ifade ederim’ mesajı vermiş oluruz.

Sol kolu, sol ayağı, öteki yarısı mısınız?

Yürüyebilen çocuklarımızı kucağımızda taşımak, yemek yiyebilen çocuklarımıza yemek yedirmek, ayakkabılarını giyebilen çocuklarımızın ayakkabılarını giydirmek ve sıralayabileceğimiz başlangıçta masumane olan çok sayıda hareket, sonraki evrelerde çocuklarımızın özgüvensiz, yetersiz ve mutsuz yetişkinler olmalarına neden olacaktır.

Çocuklar deneyerek, tekrar tekrar deneyerek ve sorumluluk alarak başarılı olurlar. Lütfen onlara fırsat verelim.

FUNDA KALE YILDIRIM

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Tümünü Gör