DEHB Eğitim Gülüş'ün Köşesi Öğrenci Koçu

Oğlumun Brainfit deneyimi: Oynamaya gitti, akademik ve sportif başarılarla döndü

Çocuğunuz burada “belki” değil, "kesin" gelişme gösteriyor...

Çocuklarını aktiviteden aktiviteye koşturan annelerden değilim, olmak da istemem. Onlara boş zaman ve sıkılma şansı vermenin gerekli olduğunu savunurum. Bu yüzden Brainfit ismini bir anne olarak değil, Alternatif Anne’nin kurucusu olarak merak etmiştim. Ama ekiple tanıştığımda işler başka şekilde gelişti. Oğlum Barış, programı deneyimleyip Alternatif Anne’ye geribildirim vermek için gönüllü oldu. Sonuca baktığımda, bu trene atladığımız için şükrediyorum. İşte deneyimimiz:

Brainfit Çankaya şube müdürü Nükhet Çelikbilek Yener, başlı başına tanımanız gereken biri. Eşzamanı olarak KOREV‘de (Koruyucu Aile, Evlat Edinme Derneği) yönetim kurulu üyeliği yapıyor. Çok mütevazi, kendini pek anlatmıyor ama koruyucu aileler ve evlat edinme süreci ile ilgili konuşturmaya yeminliyim… Şubenin uzman psikoloğu Gülnur Tanyeri Kesgin ise “Bugüne kadar neden sizi tanımadım?” diye yakınacağınız (sözümü sakınmadan söyleyeceğim) ülkemizde mumla aranan kalitede bir uzman. Burada ve burada kendisiyle yaptığımız canlı yayınları izleyebilirsiniz. Bütün güzel insanlar Brainfit’e sığınmışlar! Gelelim Brainfit’in ne olduğuna.

Doğmamış bebeğe illa da klasik müzik dinletme devri bitti. Bununla birlikte, ciddi bir akademik mücadele verecek olan çocuklara okul sürecinde destek verme ihtiyacı halen mevcut. Şimdi devir çocuğun doğasına uygun biçimde, mizacına ters düşmeden destek olma devri. Brainfit, işte bu ihtiyacı karşılıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek bütünsel gelişim merkezi olarak bilinen kurum size çocuğunuz için “hayatının en değerli hediyesi”ni vaat ediyor: Hızlı ve güçlü bir zihin. Ancak bu bir iddia değil: Harvard ve Stanford Üniversitelerinin desteklediği program, yüzde yüz bilimsel metotlarla oluşturulmuş. Yani çocuğunuzun beyni burada “belki” değil, kesinlikle gelişme gösteriyor. Mesela bizde dört ay içinde ortalama %51 gelişme sağlandı. Bu hesaplamayı, ilerleme raporundaki oranların ortalamasını alarak yaptım.

Peki, bu nasıl oluyor? İşte bu, benim için işin en güzel kısmı. Çünkü çocuğunuzu bir masa başına oturtup çalıştırmıyorlar! Tam tersine, onunla oyun oynuyorlar! Öyle oyunlar ki siz bile oynamakta güçlük çekebilirsiniz, çok yüksek dikkat istiyor. Barış ilk haftalarda eve yorgun argın dönüyordu, sonraları alıştı. Fakat okuldan gelir gelmez Brainfit dosyasını kapıp bir arabaya koşması var ki, “Bu çocuk orada kesin çok eğleniyor!” diyorsunuz. Brainfit’te eğlenmeyen çocuk yok.

Programa başlarken önce çocuğunuza bir dikkat testi yapılıyor (bu kısmı ücretsiz ve bağlayıcı değil, bence şimdiden randevu isteyin). İkinci etapta bir de Cognitive Map (Bilişsel Harita) isimli zihin haritası çıkartılıyor. Bu sayede çocuğunuzun yetenek alanları ve sorun yaşadığı alanlar grafik olarak karşınıza çıkıyor. Kelime hafızasından tutun da dürtü kontrol seviyesine, hatta sosyal ve duygusal durumuna kadar nesi var, nesi yoksa ortaya çıkıyor. Bu rapor neden önemli? Çünkü çocuğun özgüven eksikliği, sosyal ve akademik sıkıntı yaşayabileceği alanları görüyor, programı buna göre yapılandırıyorlar.

Nihayetinde çocuklarımızın bir mizacı var. Bu mizaçtaki zayıf yönlerini biraz olsun güçlendirebilseniz, çocukların bir işi iyi yapmakta ve sonlandırmakta ne kadar hızlanacaklarını, sonuç olarak özgüvenlerinin nasıl yükseleceğini düşünün.

Bu günlerde Barış, en çok sorun yaşadığı “ev ödevlerine başlama ve bitirme” işinde epey hızlandı.
3 yıl önce turist modunda katıldığı basketbol antrenmanlarında bu yıl (tamam, basketbolcu olmayacak ama) daha başarılı ve işin keyfini çıkarıyor… Bu gelişmeler onu o kadar memnun ediyor ki, Brainfit’e devam etmek istiyor.

Malatya, Adana, Mersin gibi şehirlerde bile merkezleri olan Brainfit’ bir göz atmanızı, hatta bir CogMap yaptırma bahanesiyle gidip tanışmanızı öneririm.

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör