Gündem

Bir ben miyim Perişan?

Elinde iki çorapla ocağın önünde ben ne yapacaktım diye bakınan, misafirlikte cep telefonundan bir şeyler izlemesine izin verip bir yandan vicdan yapan, gece odayı havalandırmak için pencerenin önünde nöbet bekleyen, çişini tutmaktan unutan, yemeği hazırlayıp işe giden, ortalıkta hep aç gezen, gece makinaya çamaşır atıp sabaha kalkmadan sermeye çalışan, hafta sonları sanki madalya verilecekmiş gibi elinde bez yerleri silen, raporlu olduğu günde dahi dinlenmek için ise giden, ya0 tekrar hasta olursa diye ( özellikle zatürreden sonra) türlü formül arayışında olan, yoğurtla et arası emilim zamanını bekleyen, geceleri yatağının başında nefes kontrolü yapan, sırtında küçük bir mutfakla dolaşan, onun mutluluğu için kendi aktivitelerinden vazgeçen, yumurtayı tava yerine hep çöpe kiran ben miyim?

tired-mom
Düşünüyorum da sanırım bu saydıklarımın hepsi olmasa da bir kısmında yalnız değilim. Yalnız olmayışım durumu normalleştirmiyor. Keşke yalnız olsam ve ben de pek çok şeyi yapmasam. Ama sanıyorum ben bu süreci böyle yaşamak istiyorum. Sorumluluk duygum bedenimin çok yorulmasına neden olsa da onun mutlu ve sağlıklı olması beni dinç kılıyor. Onca uykusuzluğumu, yorgunluğumu onun var olması ile unutuyorum.
Evin içinde her yere dağılmış oyuncaklarla iyi ki var ve dağıtıyor, diye bakınca daha kolay topluyorum. Sorumlulukları paylaşma konusunda pek iyi değiliz sanıyorum. Kontrolcü ve ben daha iyi yaparım anlayışı beni yoruyor farkındayım. Ve belki güçlü bir desteğe ihtiyacım var. Belki o destekle çok rahatlayacağım bilemiyorum. Hayat ertesi günü planlayamadığım şekilde geçiyor bazen. Bunda çalışan anne olmanın da rolü var belki ama kabahatin çoğu bende sanki. Şöyle avunuyorum; en azından farkındayım, farkında olmak başarmanın yarısıdır, olsun.

Meftun Kocakaya

Anne olunca kuşlara ağaçlara boceklere annelere babalara bir daha baktım. Bakınca bunca zaman göremediğim ne çok şey olduğunu farkettim. Farketmek beni içimdeki benle tanıştırdı ve anne olmadan önce yaptığım ve ara verdiğim yazı çizi işlerine geri döndüm. İyi ki de döndüm. Kendimle bir kez daha tanıştım içimi aydınlattım.
Anne olmanın benim için bir mucize olduğunu düşünüp düşünüp mutlu oldum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız