Eleştiri Kategorisiz Magazin

Bikini Sezonu

Mayo giyme sezonu bir annenin en büyük kabusu olabilir ve bunun formda olup olmaması lie hiç ilgisi yoktur. Hadi düşünelim, çocuksuz tipik bir kadın bikini ile ne yapar…Hatta tek parça mayo ile. Düşünün bir kere, güneş gökyüzünde pırıldıyor, saçınızda hafif bir esinti, hindistancevizi kokuları geliyor, kumlar ayağınızın altından kayıyor ve plajda güzelce dinleniyorsunuz. Belki bronzlaşmaya çalışıyor, belki kitap okuyor veya soğuk bir dondurmanın keyfine varıyorsunuz. Her ne yapıyorsanız, harika olmalı. Belki denize veya havuza serinlemek için giriyorsunuz. Gözlükleriniz gözünüzde ve geniş şapkanız kafanızda. Harika görünüyorsunuz.

 

Şimdi buraya çocukları ekleyelim. Çocuklar mümkün olduğunu bilmediğimiz şekillerde vücudumuzun hareket etmesini sağlar. Ve bu yüzden bikini sezonu anneler için zordur.

Fiziksel olarak çok fit bir kadını alalım ve ona kumsalda bir buçuk yaşında bir çocuk verelim ve size garanti ederim ki çocukla oynarken bazı garip ve hoş olmayan pozisyonlara girmek zorunda kalacaktır. Kum hiç işi olmayan yerlere girebilir ve bazı şeyler aşağı çekilme riski lie karşı karşıya kalabilir. Hatta bazı şeyler ismi bağrılarak çekiştirilebilir. Gözlükler kırılır, şapkalar oyuncak olur. Çocuklara güneş koruyucu sürmekle meşgulken, kendimize sürmeyi unuturuz ve sonunda bir ıstakoz gibi cilde sahip olur bir de güneş yanığı ile uğraşmak zorunda kalırız.

Nasıl yapabiliriz? Skuba kıyafeti giyemeyiz, değil mi? Giyebiliriz tabi ama plajın tadı da o şekilde çıkmaz heralde. Bütün yaz, yaz uykusuna yatmamalıyız. İşte bu yüzden yaz mevsimi annenin düşmanıdır. Sadece yılın en sıcak zamanında sadece ter çıkartan işlevlerde bulunmak zorunda kalmıyoruz, bunu aynı zamanda kıyafetlerler de yapmak durumunda kalıyoruz. Of yaz, çok zalimsin.

Bir bebek veya küçük çocuk ile bikini içinde salınan her anne övgüyü hakediyordur. Bu, bu annenin henüz vazgeçmediğine ve en güç senaryolara karşı cesur olduğuna dair en büyük sinyaldir. Ve demektir ki hamilelikte ne kadar kilo alırsa alsın verememiş olsa da farketmez. Anne eğilecek, uzanacak, kaldıracak, taşıyacak.. hepsini yapacaktır. O küçük kıyafet parçasının içinde. Ve bunları yaparken hala da harika görünecektir. Evet öyle. Bu bir sanat. Annelik sanatının bir parçası.

Esra Erdoğan

1977 doğumlu. Evli ve 2 çocuk annesi. Seyahat etmeyi, yeni maceralar denemeyi, fotoğraf çekmeyi, yazmayı ve okumayı çok seviyor. Yeniliklere açık, kendini unutmayan, kendini eğiten anneleri örnek alıyor. Kalabalık bir aile istemesi, çocukları çok sevmesi ve kendi de çocuk ruhlu olması onu anne olmaya itti.

5 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Çoğu zaman gündelik kıyafetler içinde bile kendimizi toparlayamazken, bir bluzun bir gömleğin yakasına sahip çıkamazken deniz kıyafetleri içinde bir annenin işi gerçekten çok zor. Ben 6 aylıkken gittiğimiz çocuklu ilk tatilde ,uyku saati, güneş tam tepede vs bahanelerle odaya kapanmakta bulmuştum çareyi.Bakalım bu sene nasıl olacak…

 • Birkaç gündür, bu sene tatilde ne giysem , bu yeni doğum yapmış göbek ile ne yapsam ne yapmasam diye düşünürken , yazın beni kahkahalara boğdu Esra, ben şimdiden kendi derdime düşmüşken, 1 sene sonraki tatilim hiç aklıma gelmemişti.
  Tecrübe edilmeden anlaşılamayacak bir konu olduğunu anlamış bulunmaktayım 🙂

 • biz bu sene tatile gidemiyoruz özel arabamız yok ve otobüslede asla gidemem oğlum kolik nerede ne zaman ağlayacağı belli olmaz ve bu kolik ağlamaların ne kadar süreceğini bilmiyorum ama çok istiyorum gitmeyi eşiminde benimde çok ihtiyacı var sanırım seneye acısını çıkaracağız… eğer tatile gidecek olursak ailemle gideceğim onlarda otel sevmezler sezonluk ev tutarlar dolayısıyla halk plajında denize gireceğim… orada nasıl emziririm nasıl üstümü kapatırım bu göbekle nasıl bikini giyinirim… kafamda bunlar dnüp dolanıyordu…
  doğum sonrası yaşanan sıkıntılardanda biri bu sanırım… güzel bir yazı olmuş. emeğinize sağlık. seneye kadar daha tecrübeli ve zayıf bir anne olurum umarım… 🙂

  duygu

 • Hiç takmam valla. 7,5 aylık hamileyken bikinimi giyip, 2 yaşındaki kızımla hem kumsalın, hem de denizin tadını çıkarmış bir anneyim.
  Sonra ikinci doğumumu yaptım. Sezaryen sonrası 1 aylık oğlum ve elbette yine 2 aylık kızımla plajda bikinimle salınıyordum.
  Evet vardı koca göbeğim. Ama kime ne? Ben o dönem gurur duyuyordum o göbekle bu iki güzel yavruyu büyüttüğüm için:)
  Hem koca göbekli adamlar hiç sorun yapıyorlar mı yahu?
  Salın göbekleri plaja hanımlar:) Bu duyguyla bakın görün ne kadar rahat hareket ediliyor o minik kıyafetlerle.
  Ayrıca birileri 2 saniye hakkınızda yorum yapacak diye tatili dar etmeyin kendinize…