Allerjiler Bebek Beslenme

Bebek ve Çocuklarda Alerji ve Alerji Tablosu

Hamileyken doğum öncesi bir eğitime katılmıştım; doğum, emzirme, bebeğin yıkanması, ek gıdaya geçiş gibi konularda aldığım bilgiler kesinlikle hayatımı kolaylaştırmıştı. Ama gel gelelim ki ‘’alerji’’ hele ki ‘’süt alerjisi’’ gibi konularda bilgi sahibi değildim. Oğlum doğduğunda alerjik olabileceğini ise hiç düşünmemiştim.

Oğlum daha 3-4 günlüktü, emdiği süt mideye indikten birkaç dakika sonra tekrar ağzına geliyordu. Sebebi yenidoğan bebeklerde sıkça karşılaşılan ‘’bebek reflüsü’’ ydü. Uyurken yatak başını yükselttim, emzirdikten sonra hemen  yatırmadım; mutlaka önce gazını çıkardım derken yine de reflüsü hiçbir şekilde azalmadı. Minik kusmalara alışmıştık artık, oğlum kilo alıyordu dolayısıyla çok da takmıyordum. Ancak ilerleyen günlerde  kakasında ip şeklinde, kılcal damara benzeyen kırmızı kan gördük ve soluğu doktorumuzda aldık. İnek sütü alerjisi olabileceğini söylendi. Kan testi yapıldı, kan testi negatif çıktı. Ama bebeklerde  inek sütü alerji testi negatif çıksa da bu alerjinin olmadığı anlamına gelmiyormuş.

Devamında bebeğimin kasıklarında kızarıklıklar oluşmaya başladı; Atopik Dermatid teşhisi kondu. Krem kullanmaya başladık. İnek sütü alerji testi negatif çıksa da Süt Alerjisi Belirtileri’nin tümü (gözaltında morluk, atopik dermatid, ağır bir konak, kusma… vb) oğlumda vardı.

Daha 1-2 aylık bir bebeğe alerji konusunda herhangi bir ilaç verilemiyordu, tek çare emziren anneye süt ve süt ürünleri yedirmemekti. Bu diyeti 1 ay kadar yaptım ancak bununla da bebeğimin şikayetleri tamamen ortadan kalkmadı, hatta azalmadı bile. Doktorumuz ek gıdaya geçtiğinde sorunlarımızın azalacağını söylemişti. Gerçekten de 6. ayda ek gıdaya geçişimizle kusma ve (zaman zaman yaşadığımız ishal) şikayetleri neredeyse bitmişti.  Ancak süt, yoğurt ve türevlerinden hala uzak duruyorduk. Ne reaksiyon göstereceğini bilmediğimiz herhangi bir yeni gıdadan koşarak uzaklaşıyorduk.

Parkta çocuğumun eline, bana sorulmadan verilen, bisküvi, kraker vs yiyeceklerin üzerine ‘’haaayıııır!!’’ şeklinde atlıyordum bu dönem. Hala bir çocuğa yiyecek ikram edeceksem önce annesinden müsaade isterim.

1 yaşından sonra başlayan yeni bir alerji..

6.ayda başladığımız ek gıda serüvenimiz kabak, havuç, patates, kıyma (7. aydan itibaren) ekseninde dönüp dursa da her şey yolundaydı. Ta ki oğlum 1 yaşına gelene kadar!

1 yaşından sonra gün içerisinde ve gece uykudan uyandıran, fışkırır tarzda kusmalar başladı. Günde 3-4 kez yaşıyorduk bunu. Süt ve süt ürünleri vermiyordum, yeni tatlar deneyeceksem mutlaka öncesindeki 4 gün boyunca 1 çay kaşığı başlayıp, miktarı ilerleyen günlerde yavaş yavaş arttırıyordum (herhangi bir tepki yoksa). Fazlasıyla temkinli gidiyordum çünkü oğlum alerjik bünyeliydi.

Bu kadar titizlenmeme rağmen oğlum günde 3-4 kez fışkırır tarzda kusuyordu ve asıl yıpratıcı olanı bunun neyden kaynaklandığını bilmiyorduk! Ne doktorlar, ne testler, ne de artık biz anlayabiliyorduk sebebini.

Excel-Alerji Tablosu

Doktora gitmeden önce soracağım soruları not eden biriydim keza ek gıdaya başladığımızda oğlumun her gün neyi ne kadar yediğini de not ediyordum. Peki kustuğu günlerde neler yediğini neden yazmıyordum ki?..  Kafamda bir ampül belirdi bir gün ve bir excel tablosu hazırladım.

Oğlum kustukça bu excel’e bir önceki akşam neler yediğini yazmaya başladım. Her gün yazmak zor oluyordu. Kustuğu günün bir önceki akşamında yediklerini hatırlamak kolaydı üstelik. Bu sebeple kustuğu anda yaptığım ikinci şey (ilki çocuğu ve ortalığı temizlemekti) excel tablosuna not düşmekti!

Tarih Şikayet Kaç Gün Sürdü? Tedavi Önceki Akşam Yemeği
26.11.2016 Akşam yemeğinden 2 saat sonra kustu 3 X ilaç verildi ama faydası olmadı. Aynı ilacın şurubuna gecildi. EK olarak Y ilaç denendi, ama Efe içemedi Aksam: Kıymalı patates+pirinç pilavı
30.11.2016 Gece 4.30’da uyanıp kustu. Sabah saat 9 gibi ilk kakadan sonra ishale döndü (günde 3-4kez ishal) 2 ishal rejimi (sık sık azar azar beslenme: pirinç/lapa/patates/havuç/bol su) Akşam: Kabak, havuç, pirinç pilavı, kusbaşı et
10.12.2016 Öğleden sonra, akşam ve gece kustu (topma 3 kez) 1 İlaç verilmedi, takip ediliyor. Akşam: Y.fasulye, patates, havuç (et suyu ile)

Bu tabloyu hazırlamaya başlamadan önce 3 farklı alerji doktoruna gitmiştik. Sorunumuza çare bulamamıştık. 4. bir alerji doktoruna gittiğimizde, başından sonuna kadar alerji konusunda neler yaşadığımızı kendisine anlattım. Ve excel tablosunu gösterdim. Alerji konusunu dönem ödevi tarzında ele almama şaşırdı tabi. Tabloya baktığında alerjinin “et”ten kaynaklanıyor olabileceğini söyledi. Gerçekten de yazdığım notlarda, çocuğumun kustuğu günlerin bir öncesinde en belirgin olan gıda “et”ti.

6.ay-1 yaş arası kendini göstermeyen et alerjisi, 1 yaşından sonra kendini göstermişti! Alerji gerçekten çok karışık ve çapraşık bir konu.

Bu noktadan sonra önce kuzu etine geçtik (daha az alerjen olduğu için) ve et türevi yiyecekleri öğlen öğününe çektik. Azar azar sıfırdan başladık et yemeğe diyebilirim. Her şey öyle yolunda gidiyordu ki 2-3 ay sonra 1 çay kaşığı yoğurt bile yemeğe başladı oğlum. Alerjik bir çocuğun yoğurt, süt tüketebiliyor olması gerçekten mucize!

İkinci çocuğum da alerjik bünyeli olur mu?

Eğer ilk çocuk alerjikse ikinci çocuk genelde alerjik bünyeli olmuyor, bilimsel araştırma yok bu yönde ama doktorların tecrübeyle edindikleri doneler var. Bizde bu konudaki durum şu: kızım abisine çekmedi, herhangi bir alerjisi yok, şu an 4 yaşında. Ama kızımda da temkinliliğimiz devam ediyor, çünkü abisi alerjik ve ailede alerji geçmişi var. Herhangi bir hastalıkta veya gelişiminde soru işareti yaşadığımız noktalarda, doktorumuza ailedeki alerji geçmişi hakkında mutlaka bilgi veriyoruz.

Dikkat !

İnsanın bebeği olunca ilk 2-3 sene onunla bütünleşiyor. Bebeğimin başından geçenleri ‘’biz’’ diye anlatmamayı denedim ama olmalı. Affola. (Bknz. Kustuk, yedik, doktorumuz… vs)

  • Bizim alerjimiz 2 yaştan sonra azalan bir alerji türü idi, şanslıydık. Ancak bu durum her alerji türü için veya her çocuk için bu kadar kolay olmayabiliyor. Mutlaka ve mutlaka lütfen doktorunuzun kontrolünde ilerleyin.
  • Alerji konusuna gereken önemi gösterin! Eğer göstermezseniz bu başka organların tahribatına hatta alerji krizlerine dahi sebep olabiliyor. Bunların bir kısmı ölümcül bile olabiliyor!
  • İnek sütü alerjisi, glüten alerjisi, çölyak gibi birçok rahatsızlıkla mücadelenizde sizlere sabırlar diliyorum. Oğlumun alerjileri hala sıfırlanmadı (yaşı 7), alerjik bir çocuk olduğu için burun eti çabuk şişiyor ve bu da kulağın hava almasını engellediği için sık sık kulak enfeksiyonu geçiriyor. Bu bize şunu öğretti: Bünyede alerji hala var, bunu unutma ve atlama!
  • Doktorunuza çocuğunuzun alerjik bünyeli olduğunu veya nelere alerjisi olduğunu her seferinde mutlaka söyleyin! Süt alerjisi, arı sokmasına karşı alerji, glüten alerjisi, bal alerjisi, penisilin alerjisi, yumurta alerjisi, güneş alerjisi vs vs tüm bilgileri vermeyi unutmayın.

*Yukarda kaleme alınmış olan konu, bir annenin tecrübelerinden ibarettir. Lütfen herhangi bir konuda aksiyon almadan önce mutlaka kendi doktorunuza danışınız.

 

Özlem Kürkçü Canbolat

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız