Tüp Bebek

Başarısız tüp bebek denemeleri

Başarısız-Tüp-Bebek-ve-SonrasıYar. Doç. Dr. Latif Küpelioğlu başarısız tüp bebek denemeleri hakkında bilgi verdi.

  1. Başarısız tüp bebek tedavisi ardından deneme yapılır mı?

Tıpkı diğer tedavilerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de başarı şansı %100 değildir. Tüp bebek tedavisinde de başarısızlık ihtimali söz konusu olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli etken anne adayının yaşıdır. Yaşın ilerlemesi ile beraber başarı şansı düşer. Yaşın ilerlemesi demek,yumurta kalitesinin azalması, yumurtalık rezervlerinin gittikçe düşmesi demektir. Bunun dışında yaş ilerledikçe düşük ve genetik sorunlarda da artış görülür. Ancak ilk denemede başarısız olunması, çiftlerin umutsuzluğa kapılmasını gerektirmez. Çoğu durumda ilk denemede başarısızlık olağan kabul edilir. İkinci denemede başarı şansı daha yüksek olacaktır.

  1. Tüp bebekte başarısızlık oranları nedir?

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı sağlayan en büyük etken kadının yaşıdır. Unutulmaması gereken oldukça başarılı şekilde uygulanmış ve planlamış bir tedaviye rağmen, şayet annenin yaşı 35’i geçkin ise başarı şansı nispeten az olmaktadır. 35 yaşındaki ve daha genç olan kadınların dahi tüp bebek tedavisinde başarı oranları en fazla %60 olmaktadır. 35 yaşından sonra bu başarı şansı %40’a düşer. 38 yaşından sonra ise bu şans ortalama olarak %20’dir.

Kadının yaşına dışında tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını etkileyen birçok faktör bulunur. Başarıyı etkileyen bir diğer olumsuz faktör de erkekten alınan spermlerin hareket ve sayısının yetersiz olmasıdır.  Kadındaki yumurtlama işlevlerindeki sorunlar ve rahimle ilgili problemler de başarı şansını oldukça kötü etkileyebilir.  Ayrıntılı bilgi için : http://latifkupelioglu.com/basarisiz-tup-bebek-ve-sonrasi

  1. Kaç defa tüp bebek tedavisi uygulanabilir?

Tüp bebek tedavilerinin denemesinde belirli ve kısıtlayıcı bir sayı yoktur. Deneme sayıları anne ve baba adayının maddi ve manevi gücü ile doğru orantılıdır. Psikolojik olarak tedaviye hazır olmak da, tedavinin başarısı için oldukça önem teşkil eder. Uzmanların ortak olarak karar kıldığı tüp bebek tedavi denemesi 3 olmaktadır. 3 deneme ardından başarı şansı artış göstermez. Ancak bu tıbbi bir zorunluluk değildir. Aileler istedikleri kadar tüp bebek tedavisi yaptırabilir. 7. Denemelerinde dahi gebe kalabilen çiftler bildirilmiştir. Bu sebeple ilk denemede başarısız olan çiftlerin umutsuzluğa kapılmaması, sorunun ne olduğunu araştırması ve bunun için güçlü kalması gerekmektedir.   Yaşı ilerlemiş olan kadınlar için daha fazla tüp bebek denemesi yapmak gerekir. Çünkü yaşın ilerlemesi ile birlikte gebelik şansı düşmektedir. Bu sebeple daha fazla deneme yapılarak gebelik şansının elde edilmesi sağlanabilir. Unutulmaması gereken 3 deneme ardından başarı oranlarının artmadığıdır. 6. Denemeden sonra tüp bebek tedavisini bir kez daha denemek, istisnalar hariç çoğunlukla hüsranla sonuçlanabilir.

  1. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarından anne ve baba adayları ruhsal olarak nasıl etkilenir?

Tüp bebek tedavilerinde, yeniden başlanan her denemeye büyük bir umutla başlanır. Bu sebeple de ilk denemeden başarısız olan çift, umudu toplayarak tekrar yeni denemeye başlar.Ancak bu denemede de başarılı olamayan çift büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Her çiftin en büyük arzusu büyük fedakarlıklarla başladıkları tedavinin mutlu bir şekilde sonlanmasıdır.  Çiftlerin bu durumda psikolojik destek alması, yeni bir deneme yapmaları durumunda tedavinin gidişatını da oldukça olumlu yönde etkileyecektir.

  1. Başarısız tüp bebek ardından yeni tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Başarısız tüp bebek tedavilerinden sonra 1-2 ay beklemek yeterli olacaktık. Anne adayı henüz genç ise ve kendini hazır hissetmiyorsa bu süreyi daha da uzatabilir. Ancak anne adayının yaşı ilerlemiş ise ve zamana karşı yarışıyor ise bekleme süresini uzatması tavsiye edilmez.

Kaynak :  http://latifkupelioglu.com

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör