Engelli Tiyatro

Bambaşka bir tiyatro deneyimi

Salona girdim, koltuğuma oturdum, bekliyorum. Sahnenin perdesi hafifçe aralandı, iki çift meraklı göz etrafı kolaçan etti. İki çocuk, diyeceksiniz. Tam olarak değil. Az sonra perde bir daha kıpırdadı ve yine birileri fırladı perde arkasından. Bir kız, “Anneciiim, hadi artık gel!” diye bağırıyordu. Çocuk mu? Hepsi değil.

Derken ışıklar kapandı, perde açıldı. Güzel bir sahne, güzel bir dekor, güzel oyuncular. Oyunun ritmi bildiğimiz oyunlardan biraz farklıydı. Oyuncular da öyle. Onları tanımak, anlamak seyircinin birkaç dakikasını aldı. Ama gitgide alkışlar yükseldi, kahkahalar arttı. Müzik duyduğunda kendini tutamadan dans eden oyuncu ile kısacık boyuna rağmen karşısındakine tepeden bakan polis, favorilerimdi. Yön Sanat’ın engelli sanatçıları, bana bambaşka bir tiyatro deneyimi yaşattılar.

Bu engelliler, bizden daha engelsizdi aslında. Aileleri onlara öyle güzel bir imkân sunmuş ki bizlerin yapamadığını yapıyor, sanat ile kendilerini gerçekleştiriyorlar. Cerebral palsili aktör de var, yürüyemeyen de. Hepsi aynı sahnedeler ve hepsi bir rol sahiplenmiş.

Yön Sanat’ın engellilerle yaptığı tek çalışma tiyatro değil. Müzik, resim, el sanatları, dans ve yoga da var portfolyosunda. Ve inanın, epey ileri gitmişler projelerinde. Öyle ki, Türkiye turnesi yapıyorlar oyuncularıyla.

Bu deneyimi sadece engelli çocukları olanlara değil, onları desteklemek isteyen herkese öneririm. Çünkü atölyenin yönetim kurulu başkanı Erdem Öksüz’ün bana söylediği gibi, en büyük mutlulukları seyircinin alkışları.

Videosu için:

https://www.facebook.com/photo.php?v=342508419117868

Daha fazla bilgi için:

http://www.yonsanat.com/
https://www.facebook.com/yonsanat

 

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız