Beslenme Kategorisiz

Balkabağı Çorbası

pumpkin-soup1Ankara’da havalar soğumaya başladı, evlerde kaloriferler yanıyor, patikler başköşede yerini aldı. Hal böyle olunca her akşam çorba pişirmek kaçınılmaz oluyor. Güzel ülkemde her mevsim başka bir meyveye, sebzeye doyuyoruz. Ne kadar zengin, bereketli topraklarımız var her şeye rağmen.

Sonbaharda tezgâhların prensesi bal kabağı hafiften göz kırpmaya başladı. Balkabağı ne tam olarak meyvedir benim gözümde ne de sebze. Çocukluğumdan hatırladığım en net sahnelerden biridir kocaman balkabağının eve gelişi; yere sofra bezi serilir annem başrolde Erdal yanında başlarlar soymaya, nasıl zahmetlidir soyması, güzel turuncu kabaklar akşamdan şekere yatırılır bir sonraki akşam mis gibi tatlılar hazır olur. Balkabağı tatlısı genelde sevilir ama Sizinle balkabağı çorbası tarifini paylaşmak istiyorum.

Umut bebekken hayatımıza giren bu çorba ailece sevdiğimiz çorbaların arasında hızla yerini buldu. Pişirmesi kolay, lezzetli, besleyici daha ne olsun bizim ailede kabul görmek için yeterli. Annemin zamanına göre en büyük fark, sebze pazarı dâhil her yerde soyulmuş balkabağı bulmak mümkün.

Pumpkin-Soup3Tarife gelecek olursak; Tereyağında / zeytinyağında ( hangi yağı seviyorsanız) soğanları ve ince ince doğranmış taze zencefili kavurduktan sonra balkabaklarını ekleyerek kısa bir süre beraber pişiriyorum. Taze Zencefil bulamıyorsanız çorbanızı bir çay kaşığı toz zencefil ekleyerek de pişirebilirsiniz. Patates,  kırmızı mercimek, tuz ve suyu da tencereye ekliyor ortalama yirmi dakika pişiriyorum. Sebzeler iyice yumuşadığında ocağını altını kapatıyorum, malzemeler iyice birbirine karışıp pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırıcı ile iyice eziyorum. Çorbaya sıcakken muskat (hint cevizi) rendeliyorum biraz da karabiber serpiyorum, işte mis gibi çorba hazır.

 

Malzemeler:

500 gr.balkabağı

1 orta boy kuru soğan

1 orta boy patates

2- 3 dilim ince doğranmış taze zencefil veya 1çay kaşığı toz zencefil

Tereyağı veya zeytinyağı

1,5 su bardağı kırmızı mercimek

1lt. su

Muskat ( Baharatçılarda kolaylıkla bulabilirsiniz, 1 tane minik top size uzun bir süre yeter)

Tuz, karabiber

 

Afiyet bal olsun.

Aynur Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Ankara'da eşi ve oğlu ile eğlenceli bir hayat sürüyor. 39 yaşında, sevgilisi ile 14 yıldır evli, 15 Mart 2007 tarihinden bu yana anne. Gazi Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun, yirmi sene durmaksızın çalıştı. Oğlum okula başlıyor dedi ve 01 Temmuz 2012 tarihinde iş hayatına mola verdi. Yollarda olmayı, oğlu ile vakit geçirmeyi, kitapları, oyuncakları, kuşları, gökyüzünü, ağaçları, çocukları, dağları, denizleri, mutfakta olmayı, yemek yemeyi, evi saran kek kokusunu, çiçekleri, evini, gün doğumunu, şiirleri, gün batımını, kalabalık sofraları, yazmayı, konuşmayı, sokakları çok seviyor. Mutlu ve özenli sofraların aile olmanın gereklerinden olduğuna inanıyor. Misafir için ayrılmış bir yemek takımları yok, her gün bayram kendisine..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız