Cinsellik

Baba prezervatif ne?

Size nasıl cevap verirdiniz?

Bu soruyu sorduğumda 14 yaşındaydım sanırım. Kuzenimle oyuna ara verip salona, babamın yanına gelmiştik. Kucağına oturup, onunla birlikte televizyona bakmaya başladım. Televizyonda bir adam yaşlı babasıyla konuşuyordu: “Baba, artık devir değişti. Bugün doğum kontrol hapları var, prezervatif var…”

“Baba prezervatif ne?”
Duymadı babam. Allah Allah, kucağında oturuyorum halbuki. Bir daha sordum:
“Baba prezervatif ne?”
Yine duymadı. Bir daha:
“Baba prezervatif ne?”
Cevap vermiyor, tek kelime etmiyor.

Bir baktım, kuzenim bana kaş göz yapıyor, içeri çağırıyor. Peşinden gittim.

“Ya sen deli misin nesin? Anlamıyor musun, cevap vermek istemiyor baban?”
“Niye ki?”
“Ya, çünkü prezervatif…”
“Ne?”

Ikına sıkıla, prezervatifin ne olduğunu anlattı kuzenim. O an elimi ağzıma götürdüm, komiklikler yaptım ve babamın neden cevap vermemiş olduğunu anlamış gibi yaptım. Ama anlamamıştım.

Çünkü prezervatif ayıp bir şey değilmiş. Cinsellik de ayıp bir şey değil. Sadece “özel” bir şey. Özel şeyleri annemle, babamla konuşamayacaksam kiminle konuşacağım ben?
O gün babamın bana “Sana bunu büyüdüğünde anlatacağım, şimdi daha küçüksün” demesini tercih ederdim. Oysa kucağında oturuyor olmama rağmen duymazdan gelmesi, bir “Şşşt!” sesi bile çıkarmadan benimle iletişim kurmayı tamamen reddetmiş olması, benden utanmış, çekinmiş olması onu benim gözümde aciz bir konuma soktu. Koskoca babam dururken, kendi yaşımdaki kuzenim ondan daha cesur çıkmıştı!

Neyse ki devir değişti. Bugün ırk, din, doğum, ölüm, cinsellik gibi soyut kavramları çocuklara anlatmanın belli bir üslubu olması gerektiğini, bu konulardan her birinin her yaş çocuğuna farklı şekilde anlatılması gerektiğini biliyor, bu konuda bilgilenmeye özen gösteriyoruz.
Dün akşam yemeğinde oğlum, babasıyla bana “Ben Aslı’yı ne zaman yaptığınızı biliyorum!” dedi. Babasıyla birbirimize bakakaldık. “Hava karanlıktı, bir düğün vardı, orada dans etmiştiniz” deyince fark ettim ki dans edince hamile kalındığını sanıyor oğlum. Onu bu saf düşüncesiyle baş başa bıraksam mı, bırakmasam mı diye şöyle bir tarttıktan sonra, “Ama insanlar dansettikleri için ortaya bir çocuk çıkmaz” dedim oğluma. Kendimi daha zor bir yola soktuğumun pekala farkındaydım ama, bir gün bir düğünde oğlumun, kocamdan bir başkasıyla dans ederken uçarak aramıza atlayıp “Duruuun, sakın çocuk yapmayııın!” demesini istemem. Ve benim için çok kolay olmasa da, 7 yaş çocuğunun anlayabileceğini düşündüğüm kadarını anlattım ona. Orada, yemek sofrasında. Bazı konular eksik kaldı kafasında, ama “onları da büyüdüğün zaman daha iyi anlatırım” diyerek kapattım. En azından şimdi dans ederek bebek yapılmadığını biliyor oğlum. İşin doğrusunu da eksik bildiğini biliyor…

 

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 29 Eylül 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

*

  • bu bilgiler çocuğun anlayabileceği şelilde öğretilmeli eğer öğretilmezse yabancılardan yalan yanlış bilgilerle kafası karışacaktır

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör