Çocuk Kategorisiz

Ateşböceği mi?

Çocukları hem eğlendiren hem bilgilendiren bu kutulardan her şey çıkabilir.

pakolino2

Bütün hafta sonu dışarıdaydık. Spor, park, koru, piknik, yaprak toplamaca, kaz ve ördeğin farklarını gözlemleme derken hem cumartesi hem pazar pastırma yazının cazibesi ile sabahtan evden çıkmış, sadece öğlen yemeği için eve girip, yeniden kendimizi sokaklara atmıştık.

Pazar akşamı 5 civarı evdeydik. Her nasılsa fiziksel enerjileri tükenmiş olmasına rağmen çocukların gözleri fel fecir okuyordu. İmdadıma yetişen Cuma günü gelen Pakolino kutusu oldu. Genellikle çocuklar gelmeden ben kutuyu açıp, aktivitelere bakarım. Bu sefer öyle olamadı, hep beraber açtık. İlk aktivite ilgilerini çekti ve ateşböceğini yapmaya başladık. Bir ilk daha, neredeyse yardımsız (iki noktada yardım istedil er; biri yapıştıma yaparken parçaların sabit tutulması diğeri de ışıklı çubukların bükülmesi) 41 aylık ve 64 aylık iki çocuk bir aktiviteyi tamamladılar.

pakolino1

Tüm bunları izlerken hafta sonun yorgunluğunu alan bir şey oldu. Çok ciddi sohbet ediyorlardı. Pakolino’nun resimli yönergeleri o kadar netti ki çocuklar yetişkin yardımı olmaksızın bunu çözebildiler. Sonrası çok daha eğlenceliydi; karanlıktan korkan çocuklar tüm ışıkları söndürüp, kahkahalar eşliğinde ateş böceğini evin içinde gezdirmeye başladılar. Küçüğün o kadar hoşuna gitmiş olmalı ki gülmekten yürümekte zorluk çekiyordu.

Ateş böceği ile eğlenceleri bittiğinde internetten ateş böceğine ilişkin resimlere baktık, Vikipedi’den ateş böceğine ilişkin bilgileri* okuduk. Sonunda yatma saati geldiğinde Beyaz Kelebekler’den “Ateş böceğim misin?” şarkısı eşliğinde dişlerini fırçalayıp, yattılar.

Tabii yazın ateş böceklerini görecekleri sözünü aldıktan sonra uykuya daldılar.

Biz bu hafta içinde yapacağımız uçan yusufçuğu ve böcek oyununu da tamamlayacağız. Beraber oynamayı heyecanla keşfeden böceklerim özellikle böcek oyunu için pek heyecanlılar. Bense artık el işlerini de beraber benden ayrı yapabildiklerini gördüğüm için pek bir mutluyum.

Teşekkürler Pakolino!

www.pakolino.com‘u ziyaret edip siz de üye olabilirsiniz!

*Ateş böceği, ateş böceğigiller (Lampyridae) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad. Tayland’da geceleri nehir kıyısındaki Ton Lampoo ağaçlarını saran ateş böcekleri bir dakikada 120 defa parıldayıp söndüklerinden ortalık yarım saniye aralıklarla şimşek çakmış gibi aydınlanır ve ardından zifiri karanlığa boğulur. Jamaika’da ateş böcekleri o kadar parlak ve ışıklıdır ki, dallarda toplandıkları zaman beş yüz metre uzaktan ağaçlar alevler içinde yanıyormuş gibi görünür.

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız