Hediyeli Yazı Kategorisiz Kitap

Arı Maya Öykü Kitapları

Ari Maya70’li yılların çocuklarının doğa kahramanı Arı Maya bu sefer yeni görüntüsüyle karşımıza çıkıyor. Kısa bir süre önce 3 boyutlu filmi ve dizisi en azından bazı Avrupa ülkelerinde yayına girmiş durumda. Ondan uyarlanarak öykü kitapları da şimdi ülkemizde yayımlandı. Bir bakıyorsunuz arı kızımız kilo vermiş! Küçükken Arı Maya seyretmişseniz eminiz ki Maya’nın aslında şişko olduğunu fark etmemişsinizdir. Ama evet, kıyasladığımızda bugünkü sağlık standardına göre “eski” Maya’nın BMİ’si hiç de iyi bir örnek teşkil etmediğini gördük. Anlaşılan, güncel Maya daha sağlıklı yaşıyor.

Arı Maya aslında film endüstrisinin bir karakteri olmadığını çok az kişi biliyor. Zamanın değerli hikaye yazarı Waldemar Bonsels’in kaleminden çıkan Maya üstelik aslında Bonsels’in bir arkadaşıyla yaptığı hayal gücü yarışının sonucudur. Arkadaşının yazdığı konusu karıncalar olan hikayeden daha iyi bir öykü yazmaya hedeflemişti Bonsels. Başardı da çünkü 1912 yılında ilk baskısı çıktı.

İlk Arı Maya 1912 yılında uçuyordu

Bonsels’in öyküsü o kadar az sayıda basılmış ve okunmuş ki tam baskı tarihi bile kayıtlara geçmemiş. 100 yıllık sürede kahramanımız tabi ki çok fazla değişikliklere ve güncel hayata uyarlamalara uğradı. 1975 yılında 104 bölümlü çizgi filmi Almanya’daki ekranlarda oynamaya başlayınca örneğin çekirge Flip ve arı Willi karakterleri yeni doğmuştu. Dil güncelleştirilmişti ve çocukların anlayamayacağı savaş sahneleri tamamen çıkartılmıştı. İlk dünya savaşının öncesindeki Arı Maya’da bal arıları ve dev eşek arıları arasındaki savaş sahneleri de mevcut aslında.

photo 2Arı Maya bugüne uygun mu?

Akılda bu soru kalır: her şeye rağmen bu kadar eski bir hikaye bugünkü çocuklar için hala uygun mu acaba? Tüm eski eserlerde olduğu gibi ne kadar değişiklik yapılsa da hala bugün uygun görmediğimiz yönleri de kalabilir. Biyolog Karl Dauner’in eleştirdiği gibi Arı Maya’da dost-düşman-anlayışı bugünkü çocuklarımız için uygunsuz bir içerik mi? Yoksa sorun, doğada normal olan bu anlayışın çocuklarımızı kötü etkileyeceği konusunda çok fazla kaygı duyan ebeveynden mi kaynaklanıyor? Bizim annelerimiz mesela arı kovanının baş eğitmeni Bayan Kassandra’nın sert ve otoriter dilinden ve cezalandırıcı tavırlarından rahatsızlık duydu. Yine de, bizim dünyamızda da otoriter insanlar var ve çocuklarımız onlarla başa çıkmayı öğrenseler daha iyi değil mi? Tüm bilinen çocuk hikayelerinde, kahramanı için daha fazla empati duymamıza sebep olan “kötü” bir karakter yok mu zaten? En iyisi Arı Maya’nın hikayesine yakından bir göz atalım.

Arı Maya aslında ne anlatıyor?

Maya diğer bal arılardan farklı. Maya’nın baştaki özelliği diğer arılarda görülen çalışkanlık değil, Maya biraz yaramaz, çok meraklı ve kesinlikle macerapest bir arıdır. Öğretmeni Kassandra’nın, ona çok fazla soru sorarak başını ağrıtıyor. Merakını gidermesi için dünyaya açılmak ve kendi tecrübelerini kazanmak zorunda. Bunu yaparken Maya görüyor ki dünya daima iyi değilmiş, kötülükler de varmış. Geriye dönük baktığında kötülerle karşılaşmak da hayatın devamı için oldukça eğitici yanları olduğunu görüyor. Tabi ki en güvenli yer yine de kendi evi olduğu ve nereye ait olduğunu bilmenin güzel bir duygu olduğunu da öğreniyor. Tüm bu süreçte sayısız macera yaşıyor bizim baş kaldıran küçük kızımız. Bunları yaşarken yardım sever küçük arımız önemli şeyler öğreniyor. Doğa’da yaşayan hayvanların özelliklerinin yanı sıra dostluğun ne kadar önemli olduğunu vefotoğraf 1 sorumluluk almanın da kaçınılmaz olduğunu.

Doğan Egmont’tan Arı Maya

Doğan Egmont Yayıncılık’tan şimdi 6 adet Arı Maya Öykü kitabı çıktı. Genel olarak, her öyküde kahramanlardan bazıları hatalar yapıyor ama daha sonra arkadaşlar hep birlikte bunların üstesinden geliyor. Dolayısıyla çocuklar için
güzel ve onların dilinde anlayabilecekleri mesajlar var Arı Maya öykü kitaplarında. Çocuk, mevcut çizgi fid4c8ec6d65e3ac5cdeb83606dfffb86almleri biliyorsa, kitaplar daha da cazip oluyor tabi ki. İllüstrasyonlar ilgi çekici, doğa ve doğadaki hayvanlar ile arıların kovandaki hayat hakkında çok güzel bilgi veriyor. Kognitif bakış açılarından dolayı bazı yerleri sert bulup rahatsızlık duyan anne babalara tavsiyemiz, çocuklarla birlikte okurken rahatsızlık duydukları noktalar hakkında çocuklarla konuşmak için fırsat olarak değerlendirmeleri.

Arı Maya serisi:

Kraliçe Kaçıyor
Kraliçe’ye mesaj var
Görünüşe Aldanma
Dikkat Ayı var
Max’ın başı dertte
Uyuyan Kovan

Yayıncının belirttiği yaş grubundan küçük yaştaki çocuklarla okunmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü onlar için hikayeler uzun gelir ve dolayısıyla çocukların ilgisi çabuk dağılır. Öykü kitaplarının üstünde yaş grubu 4-5-6 olarak belirtilmiş. Arı Maya genel olarak 6+ yaş grubu hitap ettiğini göz önünde bulundurarak 5-6 yaştan itibaren uygun olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bu yaş grubu için ideal uzunluktalar. Arı Maya pedagojik bir eser beklentisiyle almayın. Çünkü değildir. Arı Maya çok güzel bir çocuk klasiği, 5/6+ yaş grubu için hala heyecan verici olduğu kadar da çocuklar için eğiticidir. Bizim annelerimizin favorisi, bir solucanın kelebek olma öyküsünü ve arı mayanın bu sürece şahitliğini anlatan “Görünüşe Aldanma” öyküsü.

HEDİYE ÇEKLİŞİ: Dogan Egmont Yayıncılıktan 6’lı ARI MAYA ÖYKÜ KİTAP SETİ’ni kazanmak ister misiniz? O zaman
1 – facebook sayfamızdaki bu yazımızın paylaşımı beğenin ve paylaşın, ardından da
3 – facebook sayfamızdaki bu yazımızın paylaşımın altına “Katıldım” diye yorum bırakın.
Son katılım 10.8.2014, 23:59. Bol şans!

Alternatif Anne

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız