Gülüş'ün Köşesi Röportaj

Aradığınız bakıcı, Alternatif Bakıcı olmasın?

alternatifbakici1Eşimiz ve çocuğumuzdan sonra hayatımızdaki en önemli kişi kim? İyi düşünün… Çoğumuz için cevap: Bakıcımız!
Her şey onunla, onun yanımızda olup olmadığıyla, bebeğimize iyi bakıp bakamadığıyla, bizimle anlaşıp anlaşamadığıyla şekilleniyor…

Çocuk gelişimi alanında uzman Yüksel Nalçacı ile psikolog kızı Tennur Katgı, beni arayıp “bakıcı eğitimi ve iş edindirme” üzerine bir danışmanlık firması kurma planlarını anlattıkları zaman çok heyecanlanmıştım. Çok sevdiğim ve güvendiğim bu iki insan, bakıcı adaylarına bebek bakımı, çocukla iletişim ve işverenle yaşamak konularında bir nev-i okul olmayı planlıyorlardı. Ortak o kadar çok noktamız vardı ki “kardeş kurum” olmaya karar verdik. Alternatif Bakıcı ve Danışmanlık bugün bakıcı bulmak, bakıcılardan ve ailelerden kaynaklanan problemleri çözmek konusunda hizmet vermekteler. Röportajı okumakla kalmayın, Yüksel ile Tennur’un kapılarını da çalın. Hayalinizdeki bakıcıyı bulmanıza az kaldı!

alternatifbakici3Bakıcı eğitimi ve işe yerleştirme üzerine çalışan bir danışmanlık firması kurma fikri nasıl ortaya çıktı?
Yüksel Nalçacı:
Uzun yıllar boyunca çocuk gelişimi alanında çalıştım. Bu süreçte doğru bakıcı bulmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu gözlemledim. Kızım Tennur da psikoloji bölümünden mezun olunca onun akademik bilgisiyle benim tecrübelerimi birleştireceğimiz böylelikle ailelere nitelikli bakım elemanları yerleştirebileceğimiz bir danışmanlık firması kurmaya karar verdik.

Ailelerin beklentileriyle bakım elemanlarının yeteneklerini ve beklentilerini örtüştürebileceğimiz psikolojik değerlendirme süreçlerinin hâkim olduğu bir sistem kurduk.

Sektörde birçok danışmanlık firması var. Yeni kurulmuş bir firma olarak böylesi rekabetçi bir sektöre girerken korkularınız olmadı mı?
Tennur Katgı:
Aslında pek olmadı. Sektördeki danışmanlık firmalarının hiçbirinin bünyesinde psikolog veya çocuk gelişimi uzmanı bulunmuyor. Yani ailelerin beklentilerini ve de bakım elemanlarının yetenek ve becerilerini ölçüp, ona göre eşleştirme yapabilecek bir sistemleri ve de bu şekilde çalışabilecek uzmanlıkta elemanları yok. Ailelerle portföylerindeki bakım elemanlarını gelişi güzel eşleştiriliyor. Biz ailelerin beklentileriyle bakım elemanlarının yeteneklerini ve beklentilerini örtüştürebileceğimiz psikolojik değerlendirme süreçlerinin hakim olduğu bir sistem kurduk. Bu şekilde işe yerleştiriyoruz.

Bizimle çalışan bakım elemanları dilerlerse ücretsiz olarak çocuk gelişimi ve psikolojisi seminerlerimizden yararlanabilirler.

Bakıcılarla yaşanan temel sorunu nasıl özetleyebiliriz?
Yüksel Nalçacı: Bakıcı eğitimsizliği temel problem. Türkiye’de “çocuk gelişimi”, meslek liselerinde ve üniversitelerde olan bir bölüm. Ancak bu bölümlerden mezun olanlar mesleğin tanımlanamaması ve çalışma kurallarının olmaması nedeniyle evde bakım elemanı olarak çalışmak istemiyorlar. Evde bakım elemanı olarak çalışmak isteyen kimseler bu işin eğitimini almamış insanlar oluyor. Biz Alternatif Danışmanlık olarak bu sorunu giderebilmek için Bakıcı Eğitim Programı geliştirdik. Bizimle çalışan bakım elemanları dilerlerse ücretsiz olarak çocuk gelişimi ve psikolojisi seminerlerimizden yararlanabilirler.
Tennur Katgı: Bir diğer problem de bakıcıların sıkça iş değiştirmeleri. Aile ve bakıcı arasındaki iyi iletişim ve yeterli ücret, yapabileceği kadar iş beklentisiyle bu problemin de önlenebilir olduğunu düşünüyoruz. Ancak düşük ücret karşılığında, izin süresi kısıtlı olarak aşırı iş yükü olan bakıcılar bir süre sonra işi bırakma eğilimi gösteriyorlar.

alternatifbakici2Türkiye’de yabancı bakıcıların sayısı da çok fazla. Sizce Türk bakıcıları mı tercih etmeliyiz yoksa yabancı bakıcıları mı?
Yüksel Nalçacı:
Biz de bu işe başlamadan önce bu konuda tereddüt içerisindeydik. Ancak beklentilerinize en uygun bakıcıyla karşılaştığınızda uyruğu çok önemli olmuyor. Yabancı bakıcı ile çalışacaksanız oturma izninin olmasına dikkat edin. Sonrasında ise kaçak çalıştırmamak için çalışma iznini ailenin alması gerekiyor. Çocuk bakım elemanı işe almayı düşünüyorsanız Türkçeyi iyi bilmesi çocuğunuzla düzgün iletişim kurabilmesi için çok önemli. Türk bakıcılar ise genelde kültürel farklılık olmasın diye tercih ediliyorlar. Ama yabancı bakıcılar genelde yatılı çalışmayı tercih ederken, Türk bakıcılarsa gündüzlü iş istiyorlar.

Peki, işe biraz da bakıcıların gözünden bakalım. Sektördeki temel problem nedir?
Tennur Katgı:
Çocuk bakım elemanı adı altında bir meslek kolu yok. Bazı aileler bakım elemanı mesleğinin tanımlanamamasından yararlanarak az ücret karşılığı çok hizmet talep ediyorlar. Uzun çalışma saatlerine ve stresli işlere sahip aileleri de anlamak gerekiyor. Yorgun argın eve geliyorlar. Bu nedenle yatılı bakıcı tercih ediyorlar. Ancak sabah 8 gibi işe başlayan yatılı bakıcıdan anne baba eve geldikten sonra da bakım bekleniyorsa gece 10-11’de uyuyana kadar çalışmış oluyor. 13-15 saatlik bu çalışma rutini bakıcıyı çok yoruyor. Bir diğer nokta ise yatılı bakıcıların 6 gün çalışmasının beklenmesi ve iznin 24 saat ile sınırlandırılması. Cumartesi akşam 9’da çıkacaksa pazar 9’da gelecek şekilde izin veriliyor. Bakıcı bu sürenin çoğunu yolda ailesine ulaşmaya çalışırken ya da uyurken geçiriyor. Tatil gününden de verim alamıyor. Sonrasında daha iyi şartlarda çalışabilmek için işi bırakıyorlar. Aile de bakıcıların uzun süre kendileriyle çalışmadığından şikâyet ediyor.

Çocuk anne-babadan çok bakıcının çocuğuymuş gibi oluyor, bu da ileride psikolojik sorunlara yol açabilir

Peki sizce olması gereken nedir?
Tennur Katgı:
Anne baba eve geldikten sonra çocuklarıyla 2-2.5 saat arası beraber vakit geçirmesi gerekiyor. Banyo ve ya uyku saatlerinde ailenin çocuğuyla beraber olması gerekiyor. Aksi takdirde çocuk anne babadan çok bakıcının çocuğuymuş gibi oluyor bu da ileride psikolojik sorunlara yol açabilir. Anne ve baba ne kadar çalışırsa çalışsın çocuk onların, ve çocuklarının hayatlarında temel olacak kadar güven verebilmeliler. Böylelikle bakıcı değişse bile çocuğun gördüğü zarar minimuma indirebilir. Anne baba eve geldikten sonra bakıcı odasına çekilebilmeli. 24 saatlik izin sistemi değişmeli. Bakıcı en az 1,5 gün izin kullanabilmeli. Dinlenmiş, kendisine vakit ayırabilen bakıcı mutlu bakıcı demek. Mutlu bakıcıyla beraber olmak çocuğunuzun da mutlu olmasına katkıda bulunacaktır.

0-3 yaş döneminde bakıcı ev işi yapmadan, her anını çocukla geçirmeli.

Yüksel Nalçacı: Bazı aileler de 0-3 yaş arası çocuklarının bakıcılarından aynı zamanda ev işleri de talep ediyorlar. Ancak bu yaş döneminde bakıcı her anını çocukla geçirmeli. Çok hareketli olan bu çocukların güvenlikleri için bakıcı gözlerini onlardan ayırmamalı bile. Ev işi talebi bakıcının sizin çocuğunuzdan zaman çalması anlamına geliyor. Çocuğunuzun güvenliğini bile tehdit ediyor. Aileler çocuk zaten günde 3-4 saat uyuyor, o arada bakıcı da ev işlerini yapsın diyebiliyor. Ancak bizim tavsiyemiz bakıcının da bir öğle arasının olması yönünde. Çünkü çocuğunuzla daha kaliteli zaman geçirebilmesi için bakıcının da o süreçte dinlenebilmesi gerekiyor. Yani 0-3 yaş arası çocuk bakıcılarından ev işi talep etmemeliyiz. Tabi çocuğun yemeği ütüsü gibi şeyler talep edilebilir. 3 yaşından sonra ise çocuğun yuvada olduğu zamanlarda bakıcıdan eğer o da kabul ediyorsa ev işi talep edilebilir. Ancak aileler yine de cam silmek, kapı duvar silmek gibi ağır temizlik işlerini çocuklarının bakımından sorumlu kimselerden talep etmemeliler. Çocuk bakımı yapacak donanıma sahip kimseler temizlik elemanı olmadıkları için bu tip işleri yapmak istemiyorlar. Aynı zamanda bu tip temizlik işleri ağır ve yorucu işler olduğu için de ailelere bu tip taleplerde bulunmamalarını tavsiye ediyoruz.

Alternatif Bakıcı’nın sitesine ulaşmak için tıklayın.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Bakıcıdan ev işi beklemek. Bakın burada kritik nokta eğer ben evde olsaydım günlük işlerle beraber çocuğuma da bakacaktım. Değil mi? Çocuk sadece kendisine tahsis edilmiş onunla özel ilgilenen bir yetişkin ile büyütmemeli. Bu yüzden beraber çamaşır asmalı ki mandalı çocuk uzatsın, yemek yapmalı sebzeleri getirsin yıkasın, toz almalı çocuk arkasından kurulasın. 2 yaşından itibaren bunlara dahil olabilir bir çocuk. Ve yetişkini model almalı. Bunlar eğitimin ve hayatın bir parçası. Bu sebeple sadece bakıcıyım çok ama çok anlamsız, çocuğu hayattan koparan ve gündelik yaşama katılmasını engelleyen bir tavır. Gerekirse parka çıkarken evdeki çöpü atmalılar. Bazen pazara gidip 1 kg domates almalı, marketten ekmek almalı beraber. Evet ben de İstanbul da yaşıyorum ama annelik bazen kaderciliktir. Çocuğumu fanusta yetiştiremem.

  • Merhaba Gözde Hanım,
    Yorumunuz için teşekkür ederiz. Bakım elemanı çocuğun temel bakımına yardımcı olan, bu yolla fiziksel duygusal ve sosyal gelişimine katkıda bulunan kimse olarak tanımlanabilir. Ancak 0-2 yaş arası çocuklarla tam mesai yapacak şekilde ilgilenmek gereklidir, bakım elemanına ev işi sorumluluğunun da verilmesi çocuğun güvenliğini dahi tehdit edebilecek sonuçlar doğurabilir. Bir de bakım elemanından ağır ev işlerinin talep edilmemesini öneriyoruz. Takdir edersiniz ki cam silmek, kapı silmek gibi işler ağır işlerdir. Görevi çocuk bakımı olan kimsenin iş tanımı dışındadır. Biz de sizler gibi bakım elemanını fanustaki çocuğa sadece bakan kimse olarak tanımlamıyoruz. Çocuğunuzun temizlik yapan, yemek yapan, alışveriş yapan, evde sorumlulukları paylaşan bir figürü model almasını istiyorsanız bu konularda bakım elemanınız da çocuğa model olabilir. Ancak unutmamalıyız ki çocuk ailenindir, model olma misyonu da temel olarak aileye aittir.
    Psk Tennur Katgı
    Alternatif Danışmanlık ve İK