Editörün Seçtikleri Fuar Güncel Psikolog

Annelik Haritası: Anneliğinize doğru bir yolculuk (KIDEX’te bizimle)

elcin1Harita deyince kafalarda neler beliriyor, neler çağrışıyor bilmiyorum. Ama Gülüş Türkmen’in Annelik Haritası anne davranışlarımızı, düşünüş biçimlerimizi, önyargılarımızı ve hep doğru olduğuna inandıklarımızı sorgulamamızı sağlayan bir araç. Kendimizi, yargılandığımızı düşünmeden değerlendirmemizi sağlayan bir öz çalışma, farklı bir deneyim.

Kimse sizi eleştirmiyor, siz kendi tezatlarınızı fark ediyorsunuz

Bu bir “öz” çalışmaydı gerçekten. Haritanın yaratıcısı Gülüş Türkmen sadece soruyor, sunuyor ve siz kendinizi değerlendiriyorsunuz. Cesaretiniz yerindeyse kendinizi eleştiriyorsunuz. Değerlendirilmeye bayılırız genelde. Ama konu olumsuz değerlendirilme ya da anneliğimizin eleştirilmesi ise savunmacı hale gelebiliriz. Yaptıklarımızın, uyguladıklarımızın veya ebeveyn olarak tutumlarımızın yanlış olduğunu düşünmek hep hazırlıksız olduğumuz ve tepkisel olabileceğimiz bir durumdur. Ama annelik haritasını uygularken hiç yargılanıyor ya da eleştiriliyor gibi hissetmedim. Kendi kendime anneliğimi tarttım, ölçtüm biçtim. Gündelik hayat rutininde üzerine düşünülmeye üşenilecek annelik mevzularında kendimi sorgulama fırsatı buldum.

Ben Sosyal Psikoloji alanında bir doktora öğrencisi, bağlanma kuramı insanı, bir araştırma görevlisiyim. Biz genelde kavramlar üzerinde düşünerek, konuşarak veya yazarak çalışırız. Annelik haritasındaki temalar üzerinde düşünürken, hakkında hep konuştuğumuz soyut kavramları şimdi elimde tutuyor, onlara dokunarak hayatımın neresinde durduklarına somut olarak bakıyormuşum gibi hissettim.

elcin2Örneğin ben, sorunları öngörme endişesiyle kendimi yiyip bitirdiğimi fark ettim

Anneyken duygularımız hep bilincimizin hep en ön bölgesinde, kafamızın içinde hep yanan bir ampul gibi gelir bana. Bu da davranışlarımızı hep duygularımıza göre yönlendirmemiz konusunda bizi savunmasız kılabilir. Örneğin ben kızımın yaşayabileceği her türlü krizi, duygu patlamalarını öngörüp olabilecekler için hep planlar yapan ve bunun için insanüstü emek harcayan biri olduğumu fark ettim. Yani önleyici olacağım derken çok fazla zaman ve enerji harcadığımı anladım. Bu durum çocuğum için ne kadar hoş bir durum olsa da beni ne kadar yiyip bitirdiğini göremez hale gelmem an meselesiymiş ta ki Gülüş’le yaptığımız bu hoş sohbete kadar.

elcin3Bence uzmanlar da Annelik Haritalarını açtırmalı

Annelik Haritası üzerinde çalışmak uzmanlar, alanda çalışan kişiler için de çok zihin açıcı olabilir diye düşünüyorum. Özellikle uzmanlar işlevselliğine inandıkları ve otomatik uygularken sorgulamaya fırsat bulamadıkları bilgi birikimlerini de değerlendirebilirler. Ben bağlanma kuramı tutkunu biri olarak, bu kurama nasıl bakıldığını ve bu kuramla ilişkilendirilen uygulamaların ne kadar farklı algılanabileceğini gördüm. Örneğin çok tartışılan uyku eğitiminin ne kadar faydalı ve önemli olduğunu düşünsem de, doğal ebeveynlik akımlarının desteklediği “birlikte uyuma” meselelerine de hep olumlu bakarım. Ama, bağlanma kuramının söylemleri de birlikte uyumayı destekliyor, ve sırf birlikte uyumak iyi dendi diye tamamiyle buna inanıp bunu uygulamaya çalışan annenin ne kadar zorlanabileceğini tekrar düşündüm.

Etraflıca düşünmek, tüm olasılıkları değerlendirmek ve anne olarak çocuğumuz için en iyisine karar vermeyi hepimiz isteriz. Ama bizi savunmasız hala getirebilecek mevzuları her zaman değerlendiremeyiz. Çünkü zaten çoktan duygularımız sömürülmüş olabilir. “Annelik Haritası” bir farkındalık deneyimi, bir zihin yolculuğu ama çıkmaya hazırsanız yararlı olabilecek…

Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk

1984 doğumluyum. Anneyim, psikoloji mezunuyum, araştırma görevlisiyim, ve hala okuyorum. Kızım-okul-işim-eşim arasında kendime de alanlar yaratmaya çalışıyorum. Yoga yapmak en sevdiğim kendi zamanım. Hem işim hem de ebeveynlik mesaisi ile beraber çocuk yetiştirme meseleleri en önemli ilgi alanım. Sağlıklı, duyarlı, umutlu, sevgi dolu ama bir yandan da hayatın gerçeklerine hazır bireyler yetiştirmek için neler yapmalı diye kafa yoruyorum.
bilgicanne@blogspot.com.tr

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız