Alternatif Baba Kadın Özel Günler Tatil Yetişkin Psikolojisi

Anneler Babalar için en Romantik 5 Şehir!

Şubat’ın en kısa ay olması dışında bir özelliği de ‘Sevgililer Günü’ diye bilinen 14 Şubat’ı barındırması. Kimine çok yapay gelir, kimi çok büyütür, kimi önemser, kimi hatırlamaz bile o günü. Hatta bu yüzyılda ‘modası geçmiş’ olarak da tanımlayabiliriz. Tıpkı aile olunca modası geçen sevgili gibi…

Çocuk olduktan sonra bazıları, karı-koca olmaktan çıkıp annesi-babası oluveriyorlar. Eski sevgililer, anne – baba olunca bir hallere giriyorlar: Birbirlerinin yüzüne bakmaya fırsatı olmayan, saçını mı kestirmiş, traş mı olmuş farketmeyen, aynı evde yaşayan; ama gece uykuları bölünmesin diye yataklarını ayıran evlenmiş insanlar oluyorlar. Cık cık cık…

Uyumayan bir çocuk sahibi olduktan sonra ilk 2 yılımız böyle geçmişti. Tam olayın farkına varıp tekrar sevgili olmaya başladık, iki numara geldi. Gene sardık başa! Bu kez iki çocuk evin ilgi odağı, karı veya koca kapının dış mandalı oldu. Tabii bunlar hep yanlış şeyler. Biz yaptık siz yapmayın! Kocanızı, karınızı ön planda tutun. Ne de olsa ‘o sevgili’ olmasa, çocuklarınız olmazdı. Şimdi ikinci de 2 yaşını geçtiğinden gene çocukları ön plandan geriye atmaya başladık.

Karını (kocanı) ön plana almak ne demek?

Anne-baba da romantik kaçamak yapabilmeli demek! Ne o öyle çocukla tatil, çocukla seyahat, çocukla yemek, çocukla zart-zurt!

10 sene sonra onlar kız veya erkek arkadaşları ile tatile gitmeyi seçmeyecekler mi? O zaman biz de eski sevgilimiz, şimdiki kocamız (karımız), çocuklarımızın babası adamla (anası kadınla) felekten bir kaç gün çalalım. İlerideki günler için temelleri sağlamlaştıralım.

O zaman buyrun anneler ve babalar için en romantik 5 şehir:

1- Elbette Paris…

Eyfel Kulesi altında evlenme teklifi almamış olabiliriz; ama Fransız şarabını alıp Seine Nehri kıyısında romantik bir yürüyüş yapmanın yaşı ve zamanı olmasa gerek!

2- Prag…

Çocuk eli tutmuyorsak, rahat rahat eşimizin elini tutup Prag’ın her köşesi tarih dolu meydanlarında, köprülerinde ve arnavut kaldırımlı sokaklarında turlayabiliriz. El tutmak şart; çünkü kışın yerler kayıyor!

3- Amsterdam’ın geceleri…

Amsterdam kanallarında bir turdan daha romantik ne olabilir? Ardından eğlenceli gece hayatına akmak serbest; çünkü sabahın köründe başımıza dikilip ‘Anne kalk!’ diyecek küçük biri yok!

4- Romantik Roma

İtalyanlar dünyanın en romantik insanları olarak bilinir. Roma’da romantizm doruklarda bu yüzden. Trevi çeşmesinde, ay ışığında sarılmak ve dondurma yemekten daha romantik ne olabilir?

5- Madrid

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer, demişler. Tapas ile dolu bir masa, mum ışığı ve bir şişe Cava ardından tarih dolu dar sokaklarında İspanyol gitarından çalan nağmeler ve çikolataya banılıp yenilen churros zevki bir evliliği 10 sene daha idare eder!

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız