Beslenme Eleştiri Hamilelik & Doğum Lohusalık Yeni Doğan

Kız bebeğin anne sütü, erkek bebeğinkinden farklı mı?

IMG_20150103_113045Bir yıldır gazetelerde annelerin kafalarını karıştıran bir haber çıkıyor. Haberde, kız bebeğin anne sütü ile erkek bebeğin anne sütünün farklı olduğu yazıyor. Aynı haber geçen yıl başka bir gazetede de yer almıştı ve uzmanlardan yorum bile alınmıştı. Bu arada en kritik nokta bu haberlerde asla yazmıyor; Araştırma maymunlar üzerinde yapılmış! Sırf okunsun diye mi bu araştırmalar sanki bebeklerle yapılmış gibi gösteriliyor?

Konu insana gelince kız bebeğin anne sütü ile erkek bebeğin anne sütü arasında bir fark olup olmadığını bilmiyorum, ancak bahsi geçen araştırmanın insanlara uyarlanamayacağı besbelli. Profesör Hinde Harvard Üniversitesi’nde yıllardır anne sütü üzerinde araştırmalar yürüten biri. Ancak maymunlarda! İnsansı maymunlar da değil, köpeksi maymun türleri üzerinden araştırmalar yapıyor. İlgili araştırma içinse rhesus maymunları veya Hint Şebeği olarak bilinen Macaca mulatta maymunları kullanılmıştı. Üstelik kendisi sonuçları insanlara uyarlanabilir diye iddia da etmiyor.

rhesusGelelim konuya. Rhesus maymunlarında erkek yavruların ölüm oranının dişi yavrulardan önemli oranda daha yüksek olduğu biliniyor. Sebebi belli olmamakla birlikte annelerin dişi yavrulara daha fazla ilgi gösterdiği de biliniyor. Çünkü dişiler sürüde kalırken erkek yavrular belli bir süre sonra dışlanıyor. Zira bu maymun türü 10 ile 80 dişi maymundan oluşan grup halinde erkek maymun olmadan yaşıyor. Erken yaşta anne olan maymunun sütünün ileri yaşta anne olan maymunun sütünden daha az enerji içermesi şaşırtıcı değil. Aynı şekilde erken yaşta sürü tarafından dışlanan erkek yavrular için üretilen anne sütünün enerji açısından daha yoğun olması da oldukça mantıklıdır. Zaten anneleri tarafından “daha az değerli” olarak algılanıp az ilgi gören erkek yavruların hayatta kalmaları için daha “zengin” bir anne sütüne ihtiyaç duymaları baby-21167_640doğal, değil mi? Hinde’ye göre bu annenin göstereceği ilgisinden bağımsız, erkek yavruların tükenmemelerine yönelik doğal seleksiyonun bir işaretidir.

Esas endişe verici olan; bu tür haberlerin sırf okunsun diye çarpıtılarak sunulmasıdır. Yeni anne olmuş kadınların kaygıları yetmezmiş gibi bir de havadan sudan yenisi yaratılmaya çalışılıyor!

Prof. Katie Hinde’nin maymunlar üzerinde anne sütü ile ilgili yaptığı araştırmaların yayımlanmış makalelerine bu linkten İngilizce olarak ulaşmanız mümkün:
http://www.people.fas.harvard.edu/~khinde/pubs.html

Regina Röttgen

1989 yılında tatile geldiği Türkiye'nin insanına ve doğasına aşık oldu ve henüz 19 yaşında olmasına rağmen bir daha ülkesine dönmedi. B.Ü.'de Felsefe ve İngilizce dili ve edebiyatı okuyup felsefede yüksek lisans yaptıktan sonra yerli ve yabancı yayınlar için çalıştı ve evcil hayvan dergisi yayımladı. Çocuklar için güvenlik eğitimi kursları ve düşünme atölyeleri düzenledi.

15 yıldan fazla İstanbul'un merkezi semtlerinde oturduktan sonra işini aslında her yerde yapabileceğine karar verdi ve büyük şehri terk etti. Eşiyle, iki oğlu, sayıları sürekli artan tavuklar, 2 kedi ve bir köpek sürüsü ile birlikte şuanda Bodrum yakınlarında bir köyde yaşıyor. Yabancı yayınlar için annelik ve evcil hayvan hakkına yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız