Gündem Güzellik Kadın

Anne saçı diye bir şey var mı?

Saçımız uzun mu yoksa kısa mı olsun?

woman-586185_640İtiraf 1; çocuklardan sonra kuaförden kuaföre saçıma fön çekildiği doğrudur. Kuaföre 3-5 ayda bir gittiğim de doğrudur. Fakat, ben zaten hayatımın çocuksuz ilk 30 senesinde saçıma kendim fön çekmemişimdir…

İtiraf 2; ilk hamileliğimde saçlarım bel hizasına gelecek kadar uzundu. Zaten hamilelik sırasında da saçlar bir güzelleşir, hızla uzar ya. Neyse, dokuzuncu ay dolunca kuaföre gittim ve saçımı kestirmek istediğimi, bebek olunca yıkama ve kurutma işlemine az zamanım kalacağını söyledim. Saçımı kısa kesmek yerine omuz hizasında kesmeyi önerdi; çünkü bu sayede, şekil vermeye vaktim olmasa bile bir at kuyruğu yapmak kolay olacaktı. Ben de önerisine uydum. O zaman bu zamandır, 5 sene ve iki bebek içeren hayatımda; saçlarım ortalama omuz veya kulak hizasında kaldı…

Peki bu işin profesyoneli ne demiş?

haircut-834280

New York Manhattanlı ünlü kuaför Mr Maciques, yeni annelere doğumdan sonraki ilk sene saçlarını değiştirmemelerini önermiş. ‘Müşteriler, anne olur olmaz gelip saçlarını kısa kestiriyorlar; ama bu çok büyük yanlış. Vücudunuz eskisi gibi olmayacağından, saçlarınız yerinde kalsın. Bu sayede kilonuz yerine uzun saçlarınız dikkati çeker. Kısa saçlı olursanız saklayacak şeyiniz artar. Hamile kalır kalmaz saçlarınızın rengini doğal haline dönüştürmek için planlamaya başlayın; böylece kuaföre daha seyrek gitmeniz gerekir’ gibi bir açıklama yapmış NY Times gazetesine.

Bana biraz annelere sataşıyor gibi geldi…

Çünkü… Ben hamileliklerimde saçım yerine mide bulantısını nasıl geçirebileceğimi, kaşıntılardan nasıl kurtulacağımı, mide yanmaması için neler yememem gerektiğini araştırıyordum. ‘Acaba bebeğim sağlıklı mı? Tüm organları yerli yerinde mi? Nasıl bir doğum yapacağım? Canım çok yanacak mı? Emzirebilecek miyim?’ diye endişeleniyordum. ‘İyi anne-baba olacak mıyız? Yeni bebek gelince oğlum ne yapacak?’ diye düşünüyordum. Kahvaltıyı, bebek odasını, akşam yemeğinde ne yiyeceğimizi ve doktor randevularını planlıyordum.

Neden uyuyamadığım, çocuklarımıza iyi birer gelecek verip veremeyeceğimiz, hamile olduğum için ne kadar şanslı olduğum, çocuğum olacağı için ne kadar korktuğum; ama aynı zamanda şükran duyduğumdu kafamdan geçenler.

Hormonlarım yerle bir olmuşken, bir reklam filmine bile ağlarken, gazetelerin 3üncü sayfalarına bakamayacak durumdayken hiç mi hiç saçlarımı düşünmüyordum! Doğumdan sonra eve gelince saçlarımın nasıl görüneceğinden çok, küçücük bir bebeğe nasıl bakacağımdı endişem.

Üstelik bu bebeğin ihtiyaçlarını karşılarken, uyumazken ve porno yıldızı göğüslerime adapte olmaya çalışırken saçlarımı nasıl istersem öyle yaptım. En çok 3,5 saat deliksiz uyku uyuduğum, yüzümü yıkayıp yıkamadığımı hatırlamadığım, akşama dek pijamamı çıkarmaya vakit bulamadığım günlerde saçlarımın nasıl göründüğü aklımın ucundan bile geçmedi. Saçlarımın aklıma geldiği tek an, duş sonrasındaki kurulama aşamasıydı. Bir de doğum ardından çok sık dökülmesi canımı sıkmıştı. Kuaföre gitmek ise hayalini kurduğum bir lükstü…

baby-17327_1920

Yeni anneler, ne yaparsanız yapın. İster saçınızı kısacık kesin, ister uzun kalsın. İster düzleştirin, ister perma yaptırın. Dilerseniz boyayın, dilerseniz saç ektirin. Vaktiniz varsa her gün fön çektirin, yoksa taramayın bile. Yıkayın, yıkamayın. Hiç merak etmeyin, saçlarınız yüzünden ‘yeni anne’ güzelliğiniz daha eksik veya fazla olmayacak.

Çocuklarınız yıllar sonra o resimlere baktığında saçınızın rengini, şeklini, boyasının gelip gelmediğini değil annelerini görecekler 😉

Siz ne dersiniz?

Kuaförün görüşleri : http://www.nytimes.com/2016/06/23/fashion/mom-hair-tips.html?_r=0

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız