Kategorisiz

Anne, o pasta glutensiz olamaz mıydı?

Yirmi iki veliden hiçbiri bu öneriye yanaşmadı...

“Empati” kelimesini sıkça duyuyoruz. Çünkü çevremizde olup bitenlere ilişkin farkındalığımız gün geçtikçe biraz daha  artıyor… mu acaba? Öyle mi gerçekten? Bazen bu sıcak, duyarlı kelimenin sadece bir kelime olarak kaldığını görüp, hayal kırıklığına uğruyorum. Anladınız beni. Dertliyim biraz. Ve canım en çok, oğlumun canı yandığında yanıyor. O geceleri nefes almakta zorlanırken, ben boğuluyor gibi oluyorum…

Bir seneyi geçkin bir süredir solunumla ilgili alerjik bir sorun yaşıyor Erdal. Geçen yıl geçirdiği zatürreden beri toparlanamadı. Son iki aydır öksürüyor ve artık kortizonlu inhaler kullanıyoruz. Tedavisi için alternatif yollar ararken biorezonans tedavisine de başladı (merak edenler bana ulaşabilir).

Velhasıl, diyet yapıyor Erdal. Diyetinde gluten ve laktoz yok. Tüm alerjilerinin tedavisi için bu diyet doktorumuza göre çok gerekli. Hal böyleyken evde değil fakat dışarıda, özellikle okulda beslenmeyle ilgili sıkıntılar oluyor. Sağ olsun, okulun bir çalışanı Erdal’a evden gönderdiklerimi yemesi için destek oluyor. Erdal, arkadaşlarıyla aynı masaya beraber oturup, gülüp eğlenerek yiyemiyor yemeğini. Bunun onun üzerindeki etkilerini yumuşatmaya çalışırken bir sorunla daha baş etmeye çalışıyoruz: Doğum günleri.

Erdal’ın alerjilerinden habersizken, onun doğum günü de ev yapımı bir pasta ile kutlandı sınıfta. Durumunu öğrendikten sonra velilere doğum günü pastalarının glutensiz olup olamayacağını sordum. Yirmi iki velinin hiç birinden ses çıkmadı. Sonradan bir kısmı, bu seçeneği değerlendireceklerini belirtti. Bir kısmı ise beni idareye şikayet ederek  kendilerince durumu çözdü. Şikayet nedenleri ise “vicdan yapmaları” imiş.

Allerjik çocuk sınıftan alınıyor çünkü pastayı yiyemiyor…

Bugün bir doğum günü var. Babası Erdalı doğum günü başlamadan sınıftan alacak. O, bugün doğum günü olduğunu ve neden alındığını biliyor. Her şeyin farkında ve bana şu soruyu soruyor. “Anne, pasta glutensiz olamaz mıydı?” Ben de sormuştum aynı soruyu. Bu noktada bir çözüm olarak aklınıza, Erdal’ın farklı bir pasta yemesi gelebilir. Bunu da denedik, sonuç daha üzücü oluyor.

“Bir kısmı, bu seçeneği değerlendireceklerini belirtti. Bir kısmı ise beni idareye şikayet ederek  kendilerince durumu çözdü.”

İşte bu yüzden günlerdir içimden söylediklerimi bu vasıtayla söylemek istiyorum: Vicdan bir şikayet nedeni olamaz sayın veli. Vicdan yapmak demek, kendi çocuğun kadar başka çocuğun da üzüntüsünü kalbinde hissetmek demek. Empati, sadece başımıza aynı olay geldiğinde karşımızdakini anlamak demek değil. Başımıza gelmeden de onun yerine kendimizi koymak demek.

Ve yardımlaşmak, birini mutlu etmek sadece reklam olacaksa yardımlaşmak demek değil. TV’lerde görünmeye gerek yok, birini mutlu etmek için.

Peki ben olsaydım ne yapardım? Üzülenin benim çocuğum olmasına gerek olmazdı benim için. Annenin verdiği telefonları tuşlar, glutensiz bir pasta yaptırırdım. Küçük bir kalbi o heyecandan mahrum bırakmaz bunun için ayrıca on kişiden destek beklemezdim. Benim vicdanım böyle rahat olurdu.
Ya sizinki?

Meftun Kocakaya

Anne olunca kuşlara ağaçlara boceklere annelere babalara bir daha baktım. Bakınca bunca zaman göremediğim ne çok şey olduğunu farkettim. Farketmek beni içimdeki benle tanıştırdı ve anne olmadan önce yaptığım ve ara verdiğim yazı çizi işlerine geri döndüm. İyi ki de döndüm. Kendimle bir kez daha tanıştım içimi aydınlattım.
Anne olmanın benim için bir mucize olduğunu düşünüp düşünüp mutlu oldum.

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Ne kadar acı bir tecrübe… Konu çocuk olunca, bir de sağlık olunca tüm velilerin destek olmaya çalışması ne kadar zor olabilir ki… Tahminim oğlunuz özel bir anaokuluna gidiyor (devlet ana okullarında yasak geldi bu tip kutlamalara), yani belli bir sosyo-ekonomik düzeye ulaşmış velilerin çocuklarıyla bir arada! Empati yapmayı şimdi öğrenemeyecekse çocuklarımız (engeli olan bir bireye-gıda alerjisi olan bir arkadaşına-özel ihtiyacı olan birisine) ne zaman ne şekilde öğrenmesini bekleyebiliriz ki? Acaba sihirli bir değnekle, bu merhametten ve anlayıştan yoksun büyütüldüğü halde, mesela 30’lu yaşlarında Unicef’in iyi niyet elçisi olması ya da Afrika’daki açlıkla mücadele edip reklamını yapması mı olmalı beklentimiz? Basit düşünmek yeterli bir adım atmak için… Çok geçmiş olsun!

  • Çölyak olduğum icin bu sorunu her zaman yaşıyorum ve sizi çok iyi anlıyorum. Çocuk olarak bunu yaşamak çok daha zor, kolaylıklar ve sabır diliyorum.

  • Artik glutensiz gidalar bulmak o kadar zor degilken bu mantigi anlamak daha zor. İnsan cocugu olunca diger cocuklarin hissettiklerini daha iyi anliyor,eger cocugunun ruhuna erisebilmisse baska cocuklari da anliyor olmali. En azindan ben bu konuda aydinlanma yasadim. En basitinden benim cocugumun da basina gelebilir diye dusunmezmi bir anne..

  • Merhabalar
    Polen alerjisi var oğlumda..uzun araştırmalar sonucu soguk sıkım çorek otu yağı kullanmaya basladik.Bronsiyal astima iyi geldigi söyleniyor, üstelik yan etkisi de yok..her aksam 1 çay kasigi veriyoruz bahar donemini ilk defa inhaler kullanmadan atlatiyoruz şükürler olsun..arastirmanizi tavsiye ederim, anlayisli insanlarla daha cok karsilasmak dilegiyle, sevgiler..