Kitap

ANNE BABALAR İÇİN EL KİTABI OLUR MU?

Çocuk bakımı, gelişimi, psikolojisi, eğitimi üzerine bin bir çeşit kitap var ama şöyle başucumda dursun, takılınca bir göz atayım diyebileceğimiz belli başlı konuları kapsayan bir el kitabına rastlamak her zaman mümkün olamıyor.

Bu nedenle Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Demet Ilıkkan’ın “Çocuklu Hayatın İlkeleri” kitabını okur okumaz paylaşmak istedim. İtiraf ediyorum; hemen her bölümde konuyla ilgili edebiyat eserlerinden alıntılar yapılması da beni etkilemiş olabilir.

Demet Ilıkkan’ın tüm çocuklara adadığı kitabı, doğumdan yetişkinliğe uzanan süreçte, kendisinin önem verdiği pek çok konuya değiniyor. Bebeğin anne sütü içmesi gerekliliğinden, üniversite meslek seçimine kadar geniş bir yelpazede merak ettiğiniz, edebileceğiniz başlıklar yer alıyor.  Ilıkkan, her bir konuda temel noktalara değinirken, yapılması ve yapılmaması gerekenleri de paylaşıyor. Dili çok net; ne demek istediğini bir sözlü sohbet rahatlığında yormadan, kafa karıştırmadan okuyucuya aktarmayı başarıyor.

Kitapta benim en çok dikkatimi çeken ve paylaşmak istediğim konu başlıklarına gelince, yazarın ilk yazı olarak “anne-baba ve etrafındaki erişkinler onu çok sevecek”e yer vermesini anlamlı buluyorum. Ilıkkan, çocuğun sevildiğinden emin olmasının önemine değinerek, anne baba ve çocuğa bakan diğer yetişkinlerin sevgide cimrilik yapmaması ve istenmeyen bir şey yaptığında çocuğun sevilmeyeceği tehdidi ile cezalandırılmaması gerektiğinden bahsediyor. Arkadaşlarıyla oynarken küsen, karşısındakine “ben de seni sevmiyorum” diyen çocuk duyulmalıdır diyor.

“Verilen söz tutulacak” başlığında, çocuğunuza verdiğiniz sözü, küçük olsun büyük olsun mutlaka tutun ve yerine getirmenizin mümkün olmadığı sözleri vermeyin diye uyarıyor bizleri Ilıkkan. Çocukların bu konuda bir muhasebeci gibi, tutulan ve tutulmayan sözleri sadece akıllarına değil ruhlarına da not aldıklarını ekliyor.

Ilıkkan, sınırların çizilmesini, evin kuralları olmasını tavsiye ederken, bir yandan da çocuğun şahsını ilgilendiren konularda (oyun, oyun arkadaşları, hobi ve giyimi gibi) itiraz etmesine izin vermemizi öğütlüyor. Çocuğun kişiliğini geliştirirken, istemediklerini ifade edebilme, karşı tarafı bu konuda ikna edebilme kabiliyetlerinin önemli olduğunu belirtiyor.

Kitapta beslenme ile ilgili pek çok bölüm var: bebeklerin anne sütünden ek gıdaya geçişi, ihtiyacı kadar beslenmesi, çocuğun sofra dışında yemek yememesi, yemekle ilgili ödül ve ceza uygulanmaması başlıklarının yanında sağlıklı beslenmenin öğretilmesi ve bu konuda anne baba olarak çocuğa örnek olunmasının gerekliliğinden bahsediliyor.

“Üstünü başını kirletse de, hata da yapsa öz bakım becerileri konusunda çocuğun desteklenmesi şart” diyor yazar. Çocuğun tuvalet eğitimi için zorlanmaması gerektiğini de ekliyor. Çocuğun anne baba ile ayrı zaman geçirmesinin, çocuğun ebeveyni ile daha katıksız, diğer ebeveynin yönlendirme ve etkisinden bağımsız olarak daha doğal bir ilişki kurmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Yazar, sosyal medya, internet ve dijital ekran kullanımı konusunda da anne babaları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Kitapta tatil, doktora ve acile ne zaman gidileceği, çocuğun mevsimine uygun giyinmesi, ev sıcaklığı, para kullanımı, ev kazaları, okul seçimi gibi dikkat çeken başka başlıklar da mevcut. Yazının girişinde belirttiğim gibi bu kitabı yatağınızın başucuna gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz.

Çocuklu Hayatın İlkeleri, Demet Ilıkkan

Ağaçkakan Yayınları

 

 

 

 

 

Çiğdem Sirkeci

1978 İstanbul doğumluyum. 1994'de Vefa Lisesi'ni, 1999'da İTÜ Makine Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümünü bitirdim. Uluslararası bir firmanın üretim ofisinde çalışıyorum.
Kendimi bildim bileli okumayı, yazmayı sevdim. 2000 yılından beri çeşitli edebiyat dergileri için çeviri yapıyorum. Görsel Moda Tasarımı Sözlüğü ve Moda Tasarımının Temelleri isimli iki çeviri kitabım var. Kızım Deniz İpek'in doğumundan sonra, yaklaşık 4 yıl, Dünya Kitap'ta ‘Bebek Kokulu Kitaplar’ köşesinde, Çocuk Gelişimi/Eğitimi hakkındaki kitapları tanıttım. Halen Dünya Kitap'ta Popüler Psikoloji isimli köşemde kişisel gelişim ve psikoloji kitapları üzerine eleştiri yazıyorum.
Ebeveyn-çocuk ilişkilerinin hepsi için geçerli tek bir doğru olmadığına inanıyorum. Anne baba olarak çocuğumuzla sağlıklı bir ilişki kurabilmek için sürekli okumak, sürekli araştırmak, kendimizi sürekli geliştirmek ve kendi ‘eşsiz, benzersiz’ doğrumuzu bulmak yükümlülüğünü taşıdığımızı düşünüyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız