Gülüş Türkmen

gulus

Bu platformu 2010 yılında kurdum. Belçika’da okumuş ve büyümüş bir Türk olarak arkadaşlarımla aramda hep bir takım farklılıklar seziyor fakat onları isimlendiremiyordum. Bende bir alternatiflik vardı, ama neydi, siz daha iyi bilirsiniz.

Burada beni yönlendiren annelerle ve uzmanlarla tanıştım. Alternatif Anne’nin psikolog, pedagog ve psikolojik danışmanları ülkede en saygı duyduğum isimler arasındadır, onlara danışmaktan çekinmeyin.

Genel Yayın Yönetmenliği yaptığım ilk aylar içinde kültür çarpışmasının ötesinde, blogger annelerin göremediği sıkıntıların varlığını hissettim. Derin bir araştırmanın sonucunda tespitlerimi Anneliğin Ötesinde kitabımda anlattım. Kitap hem anneler hem de uzmanlar tarafından ciddi bir ilgi gördü: Adına bir üniversitede kolokyum yapıldı, bir başka üniversitede akademik tartışma konusu oldu, blogger anneler yazılar yazdı, anne-bebek dergileri röportajlar yaptı. Araştırmacı yazarlığın tadını almıştım, anneliğin ötesine geçmiştim artık!

“Alternatif” olmak güzel şeydi ama, alternatif olan ile sağlıklı ya da gerekli olan her zaman aynı şey değildi. Hangisini savunacaktım: Özgün, dikkat çekici, sıradışı, havalı bir anne modelini mi? Yoksa farklı kültürlere, farklı dönemlere ve farklı çocuklara göre uygulanan farklı yaklaşımları inceleyip, yarar-zarar dengesini gözetme alternatifini mi?

Anne tiplemelerini, annelik tarihini inceledikçe annelere olan hayranlığım arttı. Sivri dilliydim, gözlemlerim her zaman annelerin gururunu okşamıyordu. İçinde büyüdüğüm kültürde düşündüğünü lafı dolandırmadan söylemek, sorunu tespit edip bir an önce çözüme odaklanmak en büyük erdemdi. Oysa bizim kültürümüzde anlayış göstermek, sorunu görmezden gelmek daha hoş karşılanıyor. Bu çatışmalara rağmen, elime Annelik Haritası‘nı alarak seminerler, felsefe grupları yapmaya başladım.

Model bir anne olarak tanınmak istemem. Çocuğuma kızdığım zaman bağırma hakkımı saklı tutarım. Ama bir anne olarak olabildiğimin en iyisi olmayı hayal ediyorum. Çocuğum büyüdüğü zaman kendi çocuklarını bana huzur içinde emanet edebilsin, bana ne yapmam gerektiğini anlatsın ve ben de onu dinleyebileyim istiyorum. Bir de, kendi alternatiflerimin başkalarına da alternatif olabilmesini istiyorum. Tabii, başkaları buna izin verdiği ölçüde.

İnanıyorum ki ben bir anne olarak kendimi fark edebilir, geliştirebilir ve iyileştirebilirsem, bunu her anne kendi için yapabilir. O zaman dünya daha huzurlu, daha barışçıl bir yer olur.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız