Kategorisiz

Alternatif Anne by Gülüş Türkmen

Sevgili takipçiler,
 
Nisan 2017 itibariyle sitemizin biraz uzayan ismi ile ilgili, hikayemizi anlatmak istedim size.

Aranızda çok eski takipçiler var, bilirler ki yola çıktığımız gün bir anne bloğundan fazlası olmak istiyorduk. Farklı kültürlerdeki farklı tutumları öğrenmek, insanların farklı davranışlarındaki motivasyonları ve sonucun nasıl bir farkı olduğunu hep merak ettik, hala da ediyoruz.

İstanbul’dan, Ankara’dan, Türkiye’nin pek çok şehrinin yanı sıra Avrupa ve Amerika’dan bildiren anne yazarlarımız oldu. Ancak farklı tutumlara sahip annelerin okurları nasıl etkilediğini bilmek ve onları yanlış yönlendirmemek de benim için eşit derecede önemliydi. Yazılarımızı güvendiğimiz Alternatif Anne uzmanlarımıza danışarak hazırlamaya özen gösterdik.
Sayısı 40’ı geçen blogger ve uzmanı gönüllü yayın yönetmenleri, gönüllü editörler, gönüllü webmaster’lar, gönüllü yönetim kurulları ve jüri üyeleri ile bir arada tuttuk.
Alternatif Anne’nin kurucusu olarak bu portaldan uzaklaşıp kitaplarımı yazabilmemi, TV ve radyo programlarımı, felsefe grupları, seminer ve atölyelerimi yürütebilmemi işte bu ekiplere borçluyum.
Nitelikten ödün vermeyen, niceliğe oynamayan bir işi devam ettirmek kolay değil. Ülkemizin içinden geçtiği süreç de öyle. Bu yüzden Alternatif Anne’nin çok büyüdüğü ve değerlerine sıkı tutunması gerektiği bu dönemde, “yayın yönetmeni” değil de, “kolaylaştırıcısı” olarak başına dönmek istiyorum.
Alternatif Anne hiçbir zaman sadece bir kişinin bloğu olmamıştı. İsmi üzerime bir etiket gibi yapışsın istememiştim. Buna rağmen hep “Alternatif Anne Gülüş” dediler bana. Demek ki alın yazımmış! Buyurun, işte işimin başındayım.
Amacım, anneliği sağlıklı biçimde kolaylaştırmak.
Anneleri boş ya da yanlı fikirlerle korkutup, zaten evhamlı doğalarını daha da fazla evhamlandırmamak.
Farkında olmadan yaptıklarını fark etmelerini sağlayıp, değişmeye karar verip vermeme gücüne sahip olduklarını göstermek.
Verdikleri kararı hem kendileri, hem de çocukları açısından değerlendirmeye davet etmek.
Babaları, babanın rolü üzerine daha fazla düşünmeye, anne ile eşit iş yükü almaya ve çocuk yetiştirme ile daha fazla ilgilenmeye davet etmek.
Sadece anne olmakla sağlıklı çocuk yetiştirilemeyeceğini, her annenin bebeği büyüdükçe hobilerine, sosyal hayatına, vatana millete faydalı işlere el atması gerektiğini, kendini gerçekleştirerek çocuğuna daha iyi örnek olabileceğini göstermek.
Alternatifler hakkında ilham vermek, yol değiştirmek isteyen anne ve babalara destek vermek.
Çocuk yetiştirme işini kadere, kısmete, önyargılara ve toplumsal baskılara maruz bırakmamak.
Güzel günlerimiz olsun.
Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör