Eğitim Kategorisiz Okul Röportaj

Ali Koç ile Röportaj

Büyük şehirde yaşamaya çalışmak zor. Bu zorluğa bir de şehirde çocuk büyütmek girince iş bazen daha da zorlaşabiliyor. Ne yesin, nerden yesin, nerde oynasın, nerde okusun… diye uzuyor. Bu yazımızda “nerde okusun?”a bir öneri var sizin için. Gerçi artık zor görünüyor. Çünkü okulun 1. Sınıf kapasitesi çoktan dolmuş.

Evet Fide. Üç aylık geçmişi olmasına rağmen bazı ebeveynlerin talebini karşılar hale geldiler. Bir sorumu sormayı unutmuşum. ‘Fideli’ olmak isteyip olamayan ne yapsın Ali Bey? Onu da bize lütfen kısa sürede anlatsın.

Meftun Kocakaya: Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ali KOÇ : 1972 Kırşehir doğumluyum. Lise eğitimime kadar da Kırşehir’de yaşadım. Sonrasında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya’da Sosyoloji bölümünü bitirdim. 1997 yılında Şırnak Cizre’de sınıf öğretmenliğine başladım. Sonrasında Ankara’ya gelerek Felsefe gurubu öğretmenliği yaptım. Devamında iki yıl Milli Eğitim Bakanlığ’ında, İlköğretim Genel Müdürlüğü ve Okul Öncesi Eğitimi Müdürlüğü’nde çalıştım. Sonrasında devlet memurluğundan istifa ettim. Batman’da TED Kolejinde üç yıl müdür olarak çalıştım. Akabinde üç yıl da Ted Alanya Koleji’nde Genel Müdür olarak görev yaptım. Sonrasında İstanbul Erkek Lisesi Vakfı’nda yöneticilik yaptım ve bu görevimi de 2010 yılında sonlandırdım. Likya Danışmanlık adıyla bir şirket kurdum. Şirketimde özel okul kuruluş süreçleri ve yönetici, öğretmen bulma konularında danışmanlık hizmeti vermekteydim. Bu yönlü çalışmalarım da beş yıl sürdü. Son üç yıldır ise Eğitimpedia bloğunu kurdum. Bloğumuzda, dünya eğitimcileri ve Türkiye eğitimcilerini buluşturma amaçlı çalışmalar yapıyoruz. Son bir yıldır ise Fide Okulumuz var.

M.K: Şu anda Fide’de şube bazında kaç öğrenci eğitim görmekte öğrenebilir miyiz, kapasiteniz nedir?

Ali KOÇ: Şu anda beşinci sınıflara kadar öğrencilerimiz var. İlerleyen süreçte altıncı, yedinci, sekizinci sınıflarımız olacaktır. Sayı olarak ise 113 öğrencimiz var. Okulumuzun total kapasitesi ise 240, İlerleyen yıllarda bu sayı tamamlanmış olacak.

M.K: Gelişim geriliği gösteren öğrencileriniz için özel sınıflarınız var mı?

Ali KOÇ: Gelişim geriliği gösteren öğrencilerimiz için bütünleştirme eğitimi yapmaktayız. Her sınıfta özel gelişim güçlüğü yaşayan en az bir çocuğumuz var. Bizler kaynaştırmalı eğitimi sağlıklı bulmadığımız için, onun bir üst sistemi olan karşılıklı bütünleştirmeyi okulumuzda tercih etmekteyiz.

M.K: Öğretmen seçiminizde sizler için önemli olan kriterler neler?

Ali KOÇ: Öğretmenin mesleki olarak neyi bildiğinden çok öncelikle kişilik özelliklerine bakıyoruz. Çünkü kişilik özelliklerini değiştirme şansımız söz konusu değil. Örneğin sempatik olmayan birini eğitim ile sempatik hale getiremezsiniz. Ya da kişinin mizah yönünü eğitimle geliştiremezsiniz. Hayatta kendisine merkeze oturtmuş olan bir kişiye empati tekniklerini öğretebilirsiniz ancak bu gerçekte empatik olmak ile eşdeğerde değildir. Empati tekniklerini edinen kişi göstermelik olarak bir rol icra etmekte olur. Heyecanlı, neşeli, kendisine ve dünyaya eleştirel bakabilen öğretmenler olmasını istiyoruz.

M.K: Bir sıralamada, Fide için akademik başarı nerde yer alıyor acaba?

Ali KOÇ: Akademik başarı bizler için ortalarda yer alıyor. Akademik başarı herşey olmadığı gibi, çok önemsiz bir şey de değil bize göre. O da işlerimiz arasında yer almakta.

M.K: TEOG’a yönelik başarıyı artırıcı özel çalışmalarınız var mı?

Ali KOÇ: Bizler daha çok okuma ve okuduğunu anlama odaklı çalışmalar yapmaktayız. Okuduğunu anlayan bir öğrencinin soruları zaten çözebileceğini düşünüyoruz. Bundan dolayı öncelikli amacımız okuma ve okuduğunu anlama becerisini kazandırmaya yönelik. Çok test çözmeye yönelik bir yaklaşımın başarıyı getireceğini düşünmemekteyiz.

M.K: Bir konuşmanızda İlkokul düzeyindeki çocuklar için ödev olmadığını söylemiştiniz. Ev ödevlerinin öğrenmeyi pekiştirmediğine yönelik şimdiye kadar nasıl bir dönüt sağladınız?

Ali KOÇ: Bizler İlkokulda ödevin yararlı olmadığı ile ilgili olarak Eğitimpedia’da bir çok uluslararası araştırma yayınladık. Bu yaklaşımımız bir kanaat olmayıp, bilimsel verilere dayanmaktadır. Bizler kendi deneyimimizde de herhangi bir öğrenme kaybı yaşamadık. Şu andaki birinci sınıf öğrencilerimiz Türkiye’deki diğer öğrencilerin gerisinde veya ilerisinde olmayıp, gerekli olan düzeydeler. Ebeveyn çocuk iletişiminde de bu yaklaşımımız ile yeni bir yol açmış olduk. Evde ödev kaynaklı kavgaların son bulduğu, çok daha sağlıklı bir iletişimin gerçekleşmekte olduğu yönünde, daha sağlıklı bir yol. Aynı zamanda çocuğun okula dönük tutumunda da çok pozitif bir yönelim olduğunu görmekteyiz. Araştırmak isteyen, kişisel merakı olan bir çocuk zaten bunu yapmakta. Ödevin olmaması buna bir engel teşkil etmemekte.

M.K: Yaşayarak ve yaparak öğrenme adına çocuklar ile okulda neler yapılmakta?

Ali KOÇ: Öncelikle Fide Okulunda her dersin haftalık olarak bir ders saatinin dışarıda tasarlanma zorunluluğu bulunmakta. Eğitimde, bahçe ve oyun bizler için vazgeçilmezdir. Bizler açısından sınıf öğrenmenin başladığı yer olmakla birlikte, öğrenmenin nerede biteceği öngörülmezdir. Sınıfta başlayan öğrenme bazen bahçede bazen Ayasofya’da bazen de sahilde bitmekte.http://alternatifanne.com/wp-admin/plugins.php

M.K: Benim çocuğumun okul ile yaşadığı sıkıntılardan biri öğretmenin kurallarının geçerli olması. Legoları ile bir şeyler inşa ederken, öğretmenin legolarını toplamasını istemesi gibi. Bu nedenle okula gitmek istemiyor. Fide’de bu tür durumlar için nasıl yöntemler bulunmakta?

Ali KOÇ: Fide demokratik bir okuldur. Tüm karar alma süreçlerinde çocuklar da bulunmakta. Çocukların dahil olmadığı bir karar alma süreci bizler açısından söz konusu olamaz. Bir karar alınıp, çocuklara şu kurala uyulacaktır denmez. Bir karar alınması gerekiyorsa, bizlerin haftada bir saatlik fidelik saati bulunmakta. Çocuklar ile bir araya gelinir ve onlara örneğin; çimler zarar görmekte olduğundan bir süreliğine çimlere çıkmama kararı hakkında görüşleriniz nelerdir diye sorulmakta, eğer çocuklar bu kararı uygun bulursa bu karara dönüşür. Aksi takdirde okula geldikleri bir sabah, çimlere basılmayacaktır, kararı ile karşılaşmazlar.

M.K: Okulunuzda anladığımız kadarıyla çocukların ruhsal sağlıkları ve gelişimleri için büyük bir hassasiyet söz konusu. Aynı durum fiziksel sağlıkları için de geçerli mi, yani çocuklar ekolojik beslenebiliyorlar mı?

Ali KOÇ: Daha okulumuzun ilk yılındayız ve ne yazık ki organik beslenmeyi şimdilik gerçekleştiremedik. Bu bizler açısından bir öz eleştiri olup, arzuladığımız beslenme düzenini daha sağlayamadık. Daha ilk yılımızda gerekli altyapıyı bu noktada tam oluşturmadan başlamak başka krizler doğurabileceğinden ertelemek zorunda kaldık. Ancak gelecek yıla yönelik çalışmalar yapmaktayız. Bizler sadece Fide’de değil tüm Türkiye’de çocuk beslenmesi noktasında değişiklikler yapılması gerektiğini düşünmekteyiz. Şu anda Yeryüzü Derneği ile görüşmeler yapmaktayız. Çünkü bu ve benzeri sorunların kolektif olarak çözülmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bizler, öğrenmede, öğretmen öğrenci ilişkilerinde, çocuk ebeveyn ilişkilerinde olsun yenilikler teklif eden bir oluşumuz. Şu anda gündemimizde çocuk beslenmesi öncelikli konulardan biri ve Mart ayında Eğitimpedia’da bu konu ile ilgili çalışmalar başlatmayı düşünmekteyiz.

M.K: Okulunuzda sosyal aktiviteler ve doğa etkinlikleri için ayrılan süre ne kadar?

Ali KOÇ: Neredeyse her hafta bir müze gezisi yapmaya çalışıyoruz. Ancak bu ve benzeri aktivitelere ilerleyen süreçlerde daha fazla yer vermeyi amaçlamaktayız. Daha önce de dile getirdiğim gibi Okulumuzun daha üç aylık bir geçmişi olduğu için aslında bir çok projemizi hayata geçirmek için daha zamanımız olmadı.  En azından haftanın bir gününün okul dışında geçirilmesini hedefliyoruz.

M.K: Çocuklar almış oldukları bir karar ile öğretmenlerine veya okul yönetimi olarak sizlere geldiklerinde bunu nasıl karşılamaktasınız?

Ali KOÇ: Çocukların demokratik tartışma ile aldıkları bir karara okul kurucusu olarak ben veya bir öğretmenimiz itiraz edemez. Hatta öğretmenlerimiz, benim aldığım bir karara itiraz edebilirler ancak böyle bir durumda çocukların aldığı karara itiraz edemezler. Yani çocukların kararları aslında belirleyici olmaktadır.

M.K: Okulunuzda çocukların tarımsal faaliyette bulunabilecekleri bir alanları var mı?

Ali KOÇ: Okul alanını daha çok oyuna ayırdığımız için ne yazık ki şu anda öyle bir alanımız yok. Ancak okulumuzun yakınında bir bostan bulunmakta ve kendileri ile bu konuda ne yapabileceğimiz konusunda görüşmeler yaparak, bu konuyu da çözmeyi amaçlamaktayız.

M.K: Sizler için demokratik, alternatif, ekolojik, bir okul diyebilir miyiz, ya da siz okulunuzu nasıl tanımlamaktasınız?

Ali KOÇ: Hayır. Öncelikle alternatif tanımını doğru bulmuyorum. Aksine ben Fide’yi geleneksel bir köy okulu gibi görüyorum. Konumlandığı ilişki biçimiyle, yaptıklarıyla, alternatif okulları çok doğru bulmuyorum. Teknik olarak demokratik dememiz de çok doğru olmaz. Öğrenci-öğretmen, öğretmen-idareci ilişkilerinde tamamı ile demokratik olmaya çalışmamıza rağmen; bir veli insiyatifi olmaması, bütün finansal kararların demokratik olarak alınamaması gibi durumlar bu tanımlamayı güçleştiriyor. Kendimizi demokratik olmaya çalışan, ekolojik olma yolunda ilerleyen, insan-doğa ilişkilerine yeni bir perspektifle yaklaşan bir okul olarak tanımlamamız daha doğru olur herhalde. 

M.K: Okulda aldığınız güvenlik, sağlık önlemleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ali KOÇ: Bizler Fide’yi güvenlik öncelikli bir okul olarak dizayn etmiyoruz. Çünkü mevcut güvenlik odaklı ebeveynlik ve yönetim anlayışı çocukları korunaksız hale getirmekte. Bizim oyun alanlarımız risk içeriyor. Bu riski önemsiyoruz, çünkü risk alamayan çocuk gelişemez, kendi sınırlarının bilincine varamaz, dış dünyadaki tehditlerin farkında olamaz. Tamamı ile güvenli olarak dizayn edilen bir ortamda kalan çocuklar, bu alanın dışına çıktıklarında korunaksız kalıyorlar. Çocukların hayatında yönetilebilir orandaki riskin çocuk gelişimi açısından yararlı olduğunu düşünmekteyiz. Sağlık konusuna gelirsek, İki personelimiz de acil müdahale eğitimi almış durumda. En kısa sürede ise tüm personelimiz bu eğitimi alacak.

M.K: Herkeste kısa sürede oluşturduğunuz bir güven var. Çok yakında herkes Fide’li olmak isteyecek gibi bir hissiyat oluştu bende oluştu. İnsanlara bu kadar kısa sürede bu güveni nasıl verebildiniz?

Ali KOÇ: Bu durumda daha önce yapmış olduğum çalışmaların etkisi olduğunu düşünüyorum. Her zaman için eğitimin içinde oldum. Araştırmalarım, yazdıklarım, söyleşilerim de ayrıca etkili olmuş olmalı. Bunlar da insanlara neler yapabileceğimi gösterdi. Fide öncesinde danışmanlık yapmak suretiyle zaten bir çok özel okulun açılmasında yer almış oldum. Ayrıca Eğitimpedia benim eğitim anlayışımı insanlara anlatan bir platform oldu benim için. İnsanlar bu noktada Fide’de çocuklar yararına olmayan hiçbir şeyin olmayacağına güvendiler galiba.

M.K: Sizler çocukta yeni bir şeyler mi inşa etmeye, yoksa sahip olduğu potansiyeli mi geliştirmeye çalışıyorsunuz?

Ali KOÇ: Bu noktada Sokratik eğitimden yanayım. Hiç kimse sahip olmadığınız bir bilgiyi size kazandıramaz. Ancak sahip olduğunuz bilginin doğurtulmasında size eşlik edebilir. Başkaları sizin öğrenme serüveninizde sizlere yol arkadaşlığı edebilir ancak. Bunun farkında olduğumuzda öğrenmeye de kapı açmış oluruz. Çocuğun öğrenmeyi deneyimlemesi, kendinde zaten sahip olduğu bilgiyi inşa etmesi gerekli benim yaklaşımıma göre.

M.K: Bana ve okuyucularıma ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.

Ali KOÇ: Rica ederim.

Meftun Kocakaya

Anne olunca kuşlara ağaçlara boceklere annelere babalara bir daha baktım. Bakınca bunca zaman göremediğim ne çok şey olduğunu farkettim. Farketmek beni içimdeki benle tanıştırdı ve anne olmadan önce yaptığım ve ara verdiğim yazı çizi işlerine geri döndüm. İyi ki de döndüm. Kendimle bir kez daha tanıştım içimi aydınlattım.
Anne olmanın benim için bir mucize olduğunu düşünüp düşünüp mutlu oldum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız