Gülüş'ün Köşesi Kitap

Sisteme kafa tutan çocuk için roman önerisi

Ben bgrev2ir yazarım, ama kötü bir roman okuyucusuyum! Bunun sebebi, uzman çevremin işaret ettiği “beyin hiperaktivitem”: Bir hikâyeyi okurken önüme gelen kelimeler romandakinden farklı fikirleri çağrıştırıyor ve daha ilk sayfadan itibaren kendimi başka düşüncelerin, başka hikâyelerin içinde buluyorum! Çocukken ve bu tanıdan haberim yokken, arkadaşlarımın ilgiyle okuduğu klasikler benim için birer sıkıntı abidesiydiler. Yıllarca okuma ve öğrenme konusunda süründüm, sistem dışı -ve berbat- hissettim. Ama bu, Roald Dahl gibi yazarların ustalıklarını daha hızlı fark etmemi sağladı…
Gelelim yurdum yazarlarının benim gibilere sunduklarına. Üç farklı eğitim sistemi (Fransız, Belçikalı ve Türk) deneyimledim. Söylemek zorundayım ki Türkçe dilinde çocuklara yönelik ders verici nitelikte (sıkıcı!) olmayan, gerçek anlamda çocuk dostu güncel roman o kadar az ki, onları mumla aramalısınız.

İtalyan yazar Chiara Lossani’nin Türkçe’ye kazandırılmış “Ailede Grev Var” romanı bu açıdan sonuç vaat edenlerden. Kahramanımız 11 yaşındaki Stella, hayatı her koşulda toz pembe görme yaşını geçmiş bir mini-ergen olarak, ailesinin kararlarını beğenmiyor ve aile grevi yapmaya karar veriyor. Tatlı mı tatlı büyükannesi ona moral desteği sunuyor ve Stella, bir taraftan kurallara uygun grev yapmayı öğrenirken, diğer taraftan kendine daha uygun –mükemmel- bir aile bakınmaya başlıyor.
Gerçi büyükanne, mükemmel ailenin olmadığını iddia ediyor. Stella’ya “herkesin sahip olduğu anne babasıyla hesaplaşması gerektiğine inanıyorum” diyor. Ne cümle ama!

Anne babasına kafa tutabilmek için piyano provalarına tek başına, toplu taşıma araçlarıyla giden kahramanın arkadaşları, onun sahneye çıkacağına değil de, ziyade tek başına şehir içi yolculuk yapabilmesine hayran kaldıklarında Stella, grev macerasının kendisini nasıl büyütmeye başladığını henüz fark edemiyor.

Sevdiği arkadaşlarının evlerinde birer hafta sonu geçirerek mükemmel aileyi aramaya başlayan Stella, hiçbir ailenin dışarıdan göründüğü kadar iyi bir hayatı olmadığını deneyimliyor.

Arkadaşlarınızın çocuklarına bu kitabı yılbaşı hediyesi olarak düşünebilirsiniz ama, tahtını hala devretmeyen Andrew Clements’i, daha basit bir anlatım arayanlara ise Asa Lind’in Kumkurdu’nu hatırlatmazsam, gözüm açık giderim.

Tüm çocuklara dikkati yoğunlaştırarak okuyabildikleri, bol keyif veren okumalar dilerim!

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

*

  • Aileye hesaplaşma ! İlginçmiş ve merak uyandırıcı doğrusu. Bizimkiler de yarın bir gün benimle hesaplaşma konumuna gelmesinler diye göz atmam gerekiyor sanırım 🙂 Yalnız Stella gibi özgüvenli çocuk yetiştirmekle bence ailenin de emeği büyük bence. Sadece ailenin yanlış kararları çocuğu bu hareket yaklaşımına sokmaz diye düşünüyorum.

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör