Dünyadan Esintiler Kategorisiz

Aile A.Ş.: Vizyon ve Misyon (Ve bunu neden yapmanız gerektiği hakkında notlar)

Gerekli mi yoksa çok mu abartılı: Aile misyon bildirimi ya da aile manifestosu

note-477449_640Kurumsal hayatı çok mu seviyorsunuz? Ya da artık evdeyseniz topuklular üzerindeki hayatınızı özlüyor musunuz? Hiç plazalardaki kurumsallığa dahil olmadıysanız ve hep özendiyseniz o laciler içindeki iki dirhem bir çekirdekleri, işte size evinizde kurumsallaşmanın ilk manifestosu…

Aman sakın hazırladıktan sonra aile üyelerine brief vermeyi unutmayın ve hatta belki sonrasında bir drink alırsınız;) Bir de benim böyle dediğime bakmayın, üç yıllık ev hanımlığı kariyerimde bankacılıktan kalma arazlarım peşimi bırakmıyor ve hala her akşam mesai bitiminde -yani çocuklar uyuduktan sonra- “yapılacaklar listesi”mi hazırlayarak bir sonraki günü planlıyor ve listemden arta kalanları gün sonunda bir sonraki güne aktarıyorum. İşte bu hayatı evde devam ettirmek isteyenler için Rebecca Eanes ilk yapmanız gerekeni ve nasıl yapacağınızı anlatıyor. İyi okumalar:)

Eğer bir ev inşa etmek isterseniz, gerekli bir yığın materyali toparlayıp, bir plan yapmadan işe başlamazsınız. Öncelikle bir plan tasarısına ihtiyacınız vardır. Aile misyon bildirgesi de hayalinizdeki aileyi kurmak için gerekli planlamadır. Bu planı oluşturmak elde etmek istediğiniz vizyona ulaşmak için önemli bir aşama sayılabilir. Ailenizin ahlaki değerlerini, inançlarını, kültürel değerlerini ve hedeflerini tanımlamanıza hizmet edecektir. Aile misyon bildirgeniz, ideal amaçlardan çok tüm aile bireylerinin sürdürebileceği detaylı bir aksiyon planı olmalıdır.
İyi bir aile misyon bildirisi;

– Aile kültürünü tanımlamış olmalıdır.
– Ailenizin paylaştığı ortak kimlik belirlemiş olmalıdır.
– Çocuk terbiyesinde ve yanlışları açıklarken yol gösterici bir metin niteliğindedir, çünkü herkesin uyması gereken ortak ve yazılı etik kodlardır.
– Amaç ve değerlerimizi listeler.
– Ailenin tüm bireylerinin çaba göstermesini sağlayıcıdır.
– Ailede herkesin söz sahibi olmasına olanak sağlar.
– Dayanışmayı inşa eder.
– Aile bireylerinin bireysel inanç ve amaçlarını değerlendirmeleri için yüreklendirir.
– Detaylı hareket planları içerir.
– Aile hukukunun başlangıç noktasıdır.

Adım adım aile misyon bildiriminizi yaratma talimatları

1. Aile Misyon Bildirisi nedir?
Tüm aile bireyleri ile ailenizin Misyon Bildirimi”nin içeriği hakkında sohbetler düzenleyin, bunu neden yapmak istediğinizi, planladığınız içeriği anlatın ve onlardan kendi değerlerini, inançlarını, arzularını, hayallerini ve amaçlarını değerlendirmeye başlamalarını rica edin. Varsa evdeki tahtayı ya da duvara asacağınız büyük bir sayfayı herkesin ulaşabileceği bir yere asın ve akıllarına geldikçe düşüncelerini yazmaları için aile bireylerini yüreklendirin.

2. Liste yapın.
Herkesin beyin fırtınasına katılıp, fikirlerini ifade ettiğinden emin olduğunuzda, aşağıdaki başlıklarda içeriğinizi hazırlayın ve bir toplantı ile tartışın. Liste ilk anda çok uzun görünebilir, bu yüzden bir kaç kez toplantı organize edebilirsiniz.

3. Değerlerinizi ortaya koyun.
Her bir aile ferdinin en fazla önemsediği değer hangisi? Örneğin sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek mi? Hizmet mi? Nezaket mi? Bilişsel varlığımız mı beden varlığımız mı kıymetli?

4. İnançlarınızı tanımlayın.
Örneğin, bizim ailemizde tüm insanlar ve hayvanlar kendilerine nezaketle davranılması gerektiğin inanıyorlar. Sizin inançlarınız neler?

5. Amaçlarınızı belirleyin.
Bireysel ve ailevi hedeflerinizi listeleyin. Bu liste basketbol takımı kurmak için kendi öz denetiminizi sağlamaktan kendi işinizi kurmaya kadar uzanabilir.

6. Listenizi kısaltın
Değerlerinizi, inançlarınızı ve amaçlarınızı yazdığınız bu geniş kapsamlı listeyi ikinci bir toplantı ile tüm aile fertleri ile beraber kısaltın. Tüm aile fertleri, liste içeriği hakkında hem fikir olmalıdır, ve şunu unutmayın; tüm aile fertlerinin fikirleri Aile Misyon Bildirimi’nizde yer bulmalıdır.

7. Şema hazırlayın
Evet artık ne inşa edeceğinizi biliyorsunuz, bu adımda detaylı adımları göstermek adına bir akış şeması hazırlayın. Her bir değeri nasıl hayatınıza katacağınızı yazın. Aynı şekilde inançlar içinde hayatınızı ortak inançlarınızla nasıl uyumlu hale getireceğinizi şema ile görsel hale getirin. Ve son olarak hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı detaylı bir şemada gösterin.

8. Duvara asın!
Aile Misyon Bildirge’nizin son halini evin en çok görünen yerine asın ve düzenli olarak listede yazdıklarınıza atıfta bulunun.

Başlangıç Sorularınız:
• Aile mirası olarak neler bırakmak istiyoruz?
• Birbirimizle ilişkilerimizin nasıl olmasını istiyoruz?
• Evimizde tolere edemeyeceğimiz nelerdir?
• Hangi değerlerimizi destekliyoruz?
• Bize ilham veren nedir ve nasıl/ne için ilham verir?

Bu yazı Rebecca Eanes tarafından yazılmış olup, 22 Nisan 2016 tarihinde http://www.creativechild.com/articles/view/how-to-create-a-family-mission-statement/1#page_title adresinde yayımlanmıştır.

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız