İş Hayatı Kadın

Aile Anası Olmak

Bilirsiniz, “Aile Babası” diye bir tabir vardır. Aile odaklı, çocuklarını seven, ihtiyaçlarını karşılamak için çok çalışan ama bir yandan da hoşgörüsünü kaybetmeyen baba modeline uyan erkekler için kullanır.

Oğlum tüm şehirde kol gezen mide-barsak enfeksiyonu sebebiyle rahatsız olduğundan bir hafta kreşe gidemeyecekti. Genellikle bu gibi durumlarda yavruyu babanesine bırakıp işe gideriz. Onu bulamadığımızda şehir dışından annane ithal ederiz. Bu kez, tesadüfen eşim de biraz rahatsızdı ve ikisi üç gün evde birlikte kaldılar.

Üç gün boyunca çocuğun okul çantasını akşamdan hazırlamaya uğraşmadan, sabah kahvaltı sofrası kurmaya çalışmadan, çocuk servisten terli mi indi acaba diye düşünmeden işe gidip gelmek çok güzeldi.

Akşam dönerken arayıp bir şey lazım mı diye sordum. Servisten inip marketten eksikleri alıp eve geçtim. Eşim basit de olsa yemek yapmış, birlikte sofrayı kurduk. Yemekten sonra o sofrayı topladı ben çocukla oynadım. Tıpkı bir aile babası gibi hissettim kendimi. Sabah kalkıp işe gidene kadar sadece kendim için hazırlanmanın ne kadar kolay ve rahat bir şey olduğunu hatırladım. Duş yap, kıyafet seç, çanta değiştir, sevdiklerinin yanağına bir öpücük kondur, kapıyı çek, çık.

Lisede matematik öğretmenimizin bize bir tavsiyesi vardı. “Ben sizin yerinizde olsam, ev erkeğiyle evlenirim. Dünyanın en iyi aşçıları erkeklerdir. Çocuk da bakarlar. Ne kadar harçlık verirseniz o kadar harcar. Hem de cep telefonu almazsınız, aradım mı evde bulacağım dersiniz.” derdi. Güler geçerdik. ekmek

Öğretmenimiz haksız değilmiş. Sonuçta dünyada “Stay At Home Dad” diye bir şey var. Eşime “Sen çalışma ben çalışır evimize bakarım.” demeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Özge Çakıcı Songür

ALTERNATİF ANNE İÇERİK YÖNETİCİSİ VE YAZARI | 1984'te Bursa'da doğdu. Gıda Mühendisi, Eskişehir'de yaşıyor. Sevgili eşiyle üniversitede okurken tanıştı. Birlikte bisiklete binmeyi, yelken açıp gezmeyi, uzun uzun yürümeyi çok seviyorlar. 2013 mart ayında oğlu Rüzgar dünyaya geldi. "Ben nasıl bir anne olacağım?" diye araştırırken 'kendini' Alternatif Anne'de buldu. Doğaya ve canlılara hayran, kedileri Sakız'ın insanı. Evcil hayvanla birlikte çocuklu yaşam tecrübelerini paylaşmayı önemsiyor. Okumak ve yazmak en sevdikleri... En çok fantastik ve ütopik romanlar okuyor. Bir Ursula K. LeGuin hayranı ve J.R.R. Tolkien'in izini yakaladığı yazarları okumayı seviyor.
www.kedikitapcocuk.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız