Çocuk Eğitimi

Adım Adım: En Keyifli Yardımcım

Biri 5 ve diğeri 2.5 yaşında iki tane çocuğum var. Neredeyse 5 senedir aralıksız çocuklarımla kaliteli vakit geçirmek için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Mesleğim gereği boyalar, kalemler ve kağıtlar hep vardı evde ve oğlum bu dünyanın içine doğmuştu. Tek çocuk olunca zaman sorunu yaşamadan, çalıştığım zamanlarda dahil olmak üzere her gün hayal gücümüzü geliştirecek etkinlik saatleri yapıyorduk. Daha sonra kızımın doğması ile bu konuya zaman ayırmak daha da zorlaştı. Çok geçmeden eğitim amaçlı Amerika’ya gitmemiz gerekti ve yeniden çocuklarımla bire bir zaman geçirmek benim için hayatın rutini haline geldi. Bu süre içinde hazır setlere pek sıcak bakmıyordum. Çünkü her çocuğun gelişimi, eğilimleri farklıdır. Kaldı ki bana göre anne-çocuk aktivitelerinin teması sadece çocuğun ilgi alanı ile sınırlı değil, annenin de keyif alabileceği konular seçmek önemli. Öyleyse; hazır eğitim setlerinin ihtiyacımıza ne kadar karşılık vereceği konusu hep muallaktı benim için.

Taa kii… Amerika’dan döndük ve 10 gün içinde işe başladım. Oğlum 5 yaşında ve anaokuluna gittiği için onunla vakit geçirmek ve farklı paylaşımlarda bulunmak kolaydı da.. Kızım ile bire bir zaman geçirmek ve kısa zamanı en faydalı şekilde kullanmak o kadar da kolay değildi. Yapılacak işler çok ama çoğu zaman yapacağımız aktiviteye dair düşünecek zaman çok azdı ki; tam da bu noktada “acaba aylık gelişime uygun eğitim setleri nasıldır?” sorusu gündeme geldi.

Bu konuda uzman markaların sayısı son 5 yılda artmışsa da Adım Adım Eğitim Setleri bu alanda benim için öncüdür. Oğlum henüz bebekken duymuştum, daha sonraları bilgi alma şansım da olmuştu ve ilk kez kızım 33 aylıkken denemeye karar verdim.

Öncelikle kapı çalıp eve içinde eğitici ve eğlenceli bir kutu etkinlik gelmesi ve kızıma özel, onun yaşına uygun olduğu düşüncesi Beyza’yı çok mutlu etti.

Heyecanla 33 Aylık Çocuklar için uzmanlar tarafından hazırlanmış setin kutusunu açtık. İçerisinde çocuklar için hazırlanmış etkinliklerin yanı sıra ebeveynler için kılavuz olarak nitelendirebileceğimiz dokümanlar da mevcut.

Bu ayın konusu sağlıklı yaşam olarak seçilmiş. Gerek sağlıklı beslenme gerekse doktor kontrolü ve ilk yardım konuları üzerinde durulmuş. Bunlara ek olarak, kutunun içinde bir de makas sürprizi bizi bekliyordu.

Set öyle güzel hazırlanmış ki, hem aileyi çocuğun yeni gelişim durumuna hazırlıyor, oyun alternatifleri sunuyor, oyunları oynarken kullanılabilecek diyaloglara örnekler veriyor, drama çalışmaları için çok keyifli materyaller ile çocukların ilgisini çekiyor, dil, ince motor, kaba motor becerilerini geliştirici ve çok çeşitli aktiviteler ile işten yorgun döndüğünüz günler çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmenizi kolaylaştırıyor.

 

Kutunun içinden çıkan notlarda, materyalleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler kullanım kılavuzu gibi yazılmış. Çocukları sıkmadan, farklı ortamlarda ve zamanlarda oyunları çeşitlendirerek oynamanın yolları üzerinde durulmuş. Kızım, interaktif kitabını, uykudan önceki masalını, makasını, oyunlarını, tavası ile birlikte gelen sağlıklı besin aparatlarını çok sevdi.  Hatta hikayelerde kurulan cümleler o kadar yalın ve yaşına uygun ki kitabını ezberledi ve ben olmadan da setini açıp keyifli zaman geçirebilmekte.

Ben de bu geçiş sürecini çocuklarıma faydalı olarak geçirmenin mutluluğunu yaşamaktayım. İlk zamanlarında sadece uzun üreli abonelikler ile çalışan Adım Adım Setlerine artık tüm seçkin kitapçılarda ay ay erişmek mümkün. Bence bu çok iyi bir fırsat.

Son olarak şöyle de bir önerim olacak; Amerika’da yaşadığımız zamanlarda mahallemizde bulunan kütüphanenin çocuk bölümünde çocukların yaşlarına paralel kitler vardı. Bu kitlerin içinde çocukların yaşına uygun kitaplar, oyuncaklar, cdler vb. materyaller bulunuyordu. Kütüphane kartı ile kitap alır gibi bu setleri ödünç alabiliyorduk. Adım Adım Eğitim Setleri de Amerika’da uzmanlarınca hazırlanmış bu setlerle aynı kaygı ile ortaya çıkmış olmalı ve bence bizim halk kütüphanelerimizde de 48 aya kadar Adım Adımın tüm setleri olmalı ve bu hizmete erişemeyen ailelere sunulmalı.

 

Merve Yavuzdemir

1986 Ankara'da doğdum. Hayalim olan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdirdim ve halen aynı bölümde yüksek öğretimime devam etmekteyim. 4.5 yaşında ressam bir oğlum ve 2 yaşında espirili bir kızım var :)) Kent yaşamının çocuklara sunduklarında var olan eksiklikler üzerine dertliyim... "Her çocuğun" sevgi dolu bir dünyada yaşama ve hayaller kurma hakkı olduğuna inandığımdan kendi çocuklarım kadar tüm çocuklara artı değer katmak için çabalamaktayım. En vazgeçilmezim hayal kurabilen, üretebilen ve vazgeçmeyen umudu olan çocuklar yetiştirmek, yetişmesini desteklemek....

www.kutupanne.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız