Beslenme Kategorisiz

Yumurta sevdiren tarif: Adam yumurta

Çocuğunuz yumurta sevmiyor mu? O zaman Adam Yumurtayı denemenizin vakti gelmiş :)

Bildiğiniz gibi bir anne değilim. Fakat yeğenim olduktan sonra çocukların ilgisini çekecek yemekler yapmaya başladım. Özellikle benim yeğenim yumurta yemiyor.  Hazırladığım bu yumurta basit ve sunum olarak da çok şeker duruyor.

 

Malzemeler:

6 adet yumurta

1 adet patates

2-3 dal dereotu veya maydanoz

Havuç, zeytin ve turp

Karabiber, tuz

1 yemek kaşığı limon suyu

 

Yapılışı:

Yumurtaları ve patatesleri ayrı kaplarda haşlayıp soyarız. Yumurtaları dikine bıçakla ikiye kesip ortasındaki yumurta sarılarını haşladığımız patates ile mikserden geçiririz. Dereotundan bir dal ince doğrayıp karışıma ekleriz. Üzerine limon suyu ve az karabiber ile tuzu ekleyerek elimizde toparlarız karışımı. Sonra bir ufak ceviz büyüklüğünde yani yumurtanın sarısının çıktığı bölüme sığacak şekilde hafif yumurta şeklinde elimizde şekil veririz. Her yumurtanın ortasına kafa şeklindeki karışımı koyarız. Üzerine turptan veya varsa domates ile ağız yaparız. Sonra havuçtan küçük kareler keserek burun, zeytinden göz, dereotunu ince doğrayıp saç şeklini veririz.

Afiyet olsun. 🙂

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 9 Kasım 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Yağmur İpar

Annesi ile aralarında geçen yemek sohbetlerini kurduğu www.yemeksohbetleri.blogspot.com sitesinde paylaşan Yağmur İpar, aynı zamanda kendi atölyesinin sahibi bir grafik tasarımcı. Bir yemek blogcusu olarak tek istediği, kendi yarattığı yemek tariflerinin çok kişiye ulaşması. Yemek blogcularının bir araya gelerek hayata geçirdiği, bayat ekmeklerin değerlendirildiği "Ekmeğimi Seviyorum" projesinde de yer alan İpar, çok yakında yöresel yemek tariflerinin olduğu bir kitapta tarifleriyle yer almaya hazırlanıyor.

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • 22 aylık oğlum 18.ayından beri yumurta yemiyordu.Bir süre sonra sadece beyazını yemeğe başladı.Yaklaşık 1 ay önce yapılan tahlilinde kan değerlerinin biraz düşük çıkmasını buna bağlıyorum.İşte bu yüzden bu tarifiniz beni umutlandırmıştı.Dün okudum bu sabah yaptım.Naptı biliyor musunuz yumurta adamı eline aldı , kenara koydu ve beyazını yedi:(.
    Ama tarif güzel.Ben kimyon ve z.yağ da ekledim. Sonra aklıma geldi tereyağ da ekleyebilirdim.

  • Evet kimyon ve zeytinyağı da çok yakışır. Çocukların ya da bebeklerin bazen böyle durumları var. Benim bir kuzenim var. Kundakta bebekti yemezdi sarısını. 23 yaşında hala yemiyor. Acaba vücutları mı kabul etmiyor bilemiyorum. Uzmanlara danışmak lazım.

    Sevgiler…