Eleştiri Kategorisiz Sağlık

20 En Büyük Sağlık Sorusuna Kesin Cevap

bebekGazetelerde, sosyal medyada televizyonda her gün karşılaştığımız , en sık konuşulan sağlık problemleri hakkında  en merak ettiğiniz cevapları yazarımız Tuba Tayfun Kayalarlı sizin için Türkçe’ye çevirdi.

 

 

 

sizmak1. Zeytinyağı kalp hastalığını engeller mi?

Kısa cevap: Evet

Zeytinyağının faydaları kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltan antioksidan polifenollerin varlığından ileri gelmektedir. Ancak tüketicilerin bu faydalı birleşimlerden faydalanabilmeleri için en yüksek polifenol içeren iyi kalite, taze ‘süper-rafine’ zeytinyağı almaları gerekmektedir. Ticari olarak rahat bulunan pek çok zeytinyağı kötü hasat, uygun olmayan şartlarda depolanmaktan ve ağır işlenmeden kaynaklanan düşük seviye polifenol içermektedir.

2. Öksürük şurupları işe yarar mı?

Kısa cevap: Hayır

2006’da ulusal göğüs hastalıkları uzmanları reçetesiz satılan pek çok öksürük şurubunun aslında hiçbir işe yaramadığına karar verdiler. Bu renkli şuruplar etki edemeyecek oranda çok az  kodein ve dextometorfan içermekte. Sadece eski  antihistaminleri içeren öksürük şurupları öksürüğü hafifletebilmektedir. Bunlar da Dimetapp’da  bulunan aktif bileşen olan brompheniramine içermektedir.

3. Şekerli alkolsüz içecekler diyabete neden olur mu?

Kısa cevap: Evet

Sağlık araştırmalarının çoğu şekerle tatlandırılmış sodaya karşıdır. 2004 yılında Journal of the American Medical Association tarafından yayınlanan kapsamlı bir çalışma, günde 1 veya 2 şekerli içecek tüketen bayanların aynı içeceği ayda 1’den daha az tüketen bayanlardan  % 83 daha fazla 2. tip diyabet geliştirme risklerinin olduğunu saptamıştır.

4. 30 faktörden (SPF) daha fazla korumalı güneş kremine ihtiyaç var mı?

Kısa cevap: Hayır

30 faktörlü güneş kremleri ultraviyole ışınlarının 97% ‘sini, 30 faktörden daha fazla korumalı güneş kremleri ise 97% -98 %’sini bloke etmektedir. Hem UVB hem de UVA ışınlarından koruyan geniş kapsamlı bir güneş kremi seçmek daha önemlidir. Güneşlenmek isteyenler de koruma faktöründen faydalanabilmek için güneş kremini fazlaca uygulamalılardır.

5. Çin yemeklerinde kullanılan MSG baş ağrısı yapar mı?

Kısa cevap: Hayır

2006 yılında American Academy of Nurse Practitioners dergisinde yayınlanan 40 yıllık klinik çalışmaların özetini içeren bir araştırma, tüm önceki araştırmaların ‘MSG tüketimi ve bir takım semptomlar (başağrısı ve astım atakları gibi) arasında istikrarlı bir ilişki olduğunu’ belirlemekte başarılı olamamıştır. Yanlış fikir  insanların Çin restoranlarında yemek yedikten sonra yaşadığı rahatsızlıkların MSG ile bağlantısını kuran, 1960’larda beceriksizce yapılan bir dizi küçük çalışmalardan kaynaklanmaktadır.

6. Kuruyemiş kilo aldırır mı?

Kısa cevap: Hayır

Kuruyemişin neredeyse 75%’i yağdır. Ancak yağ yemek sizi mutlaka şişmanlatmaz. Kilo alımına neden olan en önemli faktör porsiyonun büyüklüğüdür. Allahtan fındık fıstık sağlıklı yağlardan oluşur ve sizi tok tutar. Aynı zamanda iyi bir protein ve lif deposudur. Bir çalışmaya göre badem düşünüldüğünden 20% daha az kalori içermektedir çünkü yağın çoğu vücuttan dışarı atılmaktadır.

7. Yürümek koşmak kadar etkili mi ?

Kısa cevap: Evet

Araştırmalar gösteriyor ki ne kadar süre egzersiz yaptığınız -böylelikle ne kadar kalori yaktığınız- ne kadar zor egzersiz yaptığınızdan daha önemli. Koşma daha verimli bir egzersiz türü ama bu demek değil ki sizin için daha iyi. Arteriosklerosis, Tromboz ve Vaskuler Biyoloji dergisinde Nisan ayında yayınlanan altı yıllık bir çalışma gösteriyor ki aynı oranda enerji harcandığı sürece orta hızda yürümenin ve koşmanın sağlığa yararı aynı seviyede.

8. Meyve suyu içmek meyve yemek kadar faydalı mı?

Kısa cevap: Hayır

Kalori olarak bakıldığında meyvenin tamamını yemenin besin değeri o meyvenin suyunu içmekten daha fazladır. Bunun nedeni meyvenin suyu sıkıldığında kabuğu soyulup ve etli kısmı atıldığından içerdiği birçok mineraller lif, kalsiyum, vitamin C ve diğer antioksidanlar kaybolmaktadır. Mukayese edersek, 69 kalori olan 28.35 gr bardak portakal suyunun içinde 3 gr lif ve 16 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Oysa aynı kalorideki bir portakal 3.1 gr lif ve 60 miligram kalsiyum içermektedir.

9. Tüm buğday ekmekleri beyaz ekmekten daha mı faydalıdır?

Kısa cevap: Hayır

Tüm buğday ekmekleri eşit olarak yapılmaz. Besin değeri yüksek çekirdeği ve lif açısından zengin kepeği dahil olmak üzere tahılın tüm tanesi içeren beyaz ekmekler ‘tam buğdaylı’ veya ‘tam tahıllı’ olarak isimlendirilmelidir. Reader’s Digest’e göre bazı buğday ekmekleri sadece ekmeği biraz daha sağlıklı göstermek için karamel rengi ile renklendirilmiş beyaz ekmeklerdir.

10. Sıcak küvet banyosu hasta eder mi?

Kısa cevap: Evet

Sıcak küvetler -özellikle spa, hotel ve gym’dekiler- mikroplar için mükemmel çoğalma yerleridir. Suyun ısısı bakterileri öldürmek için yeterli değildir ama daha hızlı üremeleri için doğru ısıdır. Sıcak küvetler klor ile temizlense de, ısı dezenfektanın etkisini normal havuzlardan daha hızlı  kaybetmesini sağlar.

En sık rastlanan sıcak küvet enfeksiyonu kırmızı ve kaşıntılı şişliklere neden olan ‘pseudomonas folliculitis’dir. Kirli bir jakuzinin en tehlikeli yan etkisi ise Lejyoner hastalığı olarak bilinen zatürreedir. 2011’de  Playboy Mansion’ında 100’den fazla insanı hasta ettiği rapor edilen hastalık budur.

coffee11. Kahve kansere neden olur mu? 

Kısa cevap : Hayır

1980’lerde bir araştırmanın kahve içmeyi pankreas kanserine bağlamasıyla kahvenin olumsuz bir ünü oluşmuştur. İlk rapor daha sonra çürütülmüştür. Yakın zamanda, sağlık araştırmaları kafeinli içeceklerin yararına dönmüştür. Kahve 2.tür diyabet, Parkinson hastalığı, karaciğer hastalığı ve hatta intihar riskini düşürmeyle bağlantılanmıştır.

12. Yumurta kolesterol seviyesini artırır mı? 

Kısa cevap: Hayır

Yumurta sarısı kolesterolün ana kaynağı olsa da -yağa benzeyen ağdalı madde- araştırmacılar kolesterol içeren gıdalar yemektense doymuş yağların kandaki kolesterol üzerinde daha büyük bir etkisinin olduğunu öğrenmişlerdir. ‘Normal kolesterol seviyesi olan sağlıklı insanlar artık yumurta gibi gıdaları günlük diyetlerinde rahatlıkla yemenin keyfine varmalıdırlar’ demiştir Arizona Üniversitesi’nde kolesterol üzerine 25 yıllık bir çalışmayı yürüten bir araştırmacı.

13. Çok fazla su içilebilir mi ?

Kısa cevap : Evet

Fazla su içmekten birisinin ölmesi çok nadirdir ama olabilir. Fazla su alımı en çok elit atletler arasında yaygındır.Fazla su içilmesi, su zehirlenmesi olarak adlandırılır,kandaki tuzu seyreltir ve hyponatremia olarak bilinen duruma neden olur. Hyponatremia’nın semptomları mide bulantısı ve kafa karışıklığından nöbete ve hatta ölüme kadar uzanabilir. Bunu engellemek için fazla egzersiz dönemlerinde elekrolitli sıvılar içilmelidir.

14. Yoğurt sindirim sorunlarını kolaylaştır mı?

Kısa cevap: Evet

Sindirim sistemimiz iyi ve kötü mikroorganizmalarla doludur. Yoğurt probiyotik olarak adlandırılan faydalı bakteri içerir, bu sağlıklı bir denge kurulmasını sağlar. Probiyotikler pek çok mide bağırsak sorunlarını rahatlatabilir, kabızlık ve ishal dahil. Activa ve Dannon gibi bazı markalar özellikle mide sorunlarını çözmeye odaklı pazarlanmaktadır.

15. Beyzalatıcı diş macunları dişleri normal diş macunlarından daha fazla mı beyazlatırlar?

Kısa cevap: Hayır

Beyazlatıcı diş macunları genelde oksijenli su ve bazı diğer güçlü kazıyıcılarla dişlerdeki lekeleri yok ederek dişlerin daha beyaz görünmesini sağlayabilirler. Evdeki diğer beyazlatıcı içeren beyazlatıcı şeritler ve jellerden farklı olarak, bu diş macunları dişin rengini değiştirmezler.

16. Yiyecekleri plastik kaplarda mikrodalgaya koymak sağlıklı mıdır?

Kısa cevap : Evet

Ancak plastik kabın üzerinde ‘mikrodalgaya girebilir’ yazmalıdır. Bu demektir ki Yiyecek ve İlaç İdaresi kabı test etmiş ve içinde mikrodalgaya girdiğinde plastiğin eriyerek yiyeceklerin içine nüfuz etmesini sağlayan kimyasal maddenin kullanılmadığından emin olmuştur. Eğer kimyasallar yiyeceğe nüfuz ediyorsa bile bu oran sağlığa zarar vermeyecek ölçüde küçüktür.

17. TV izlemek gözleri bozar mı?

Kısa cevap: Hayır

Televizyon izlemek gözlere zarar vermez. 1950’lerden önce televizyonlar radyasyon yayıyordu ve bu fazla TV seyreden insanların gözlerinde sorun yaşama risklerini artırıyordu. Modern TV’lerde olan özel bir koruma bu zararlı salımı engelliyor.

sarap18. Kırmızı şarap beyaz şaraptan daha mı yararlı ?

Kısa cevap: Evet

Kırmızı şarabın içinde beyaz şaraba oranla daha fazla resveratrol, üzümün kabuğunda olan ve yaşlanmayla ilgili hastalıklarla mücadele etmede kullanılan bir antioksidan, bulunuyor.

19. Şişe suyu çeşme suyundan daha mı iyi? 

Kısa cevap: Hayır 

Şişe suyu daha pahalı olsa da, çeşme suyundan daha güvenli veya daha saf değildir. Yakın zamanda Glasgow Universitesi tarafından yapılan bir araştırma gösteriyor ki, şişe suyu aslında çeşme suyundan daha kirli olabilir çünkü daha az kontrol ediliyor. Şişe suyu ve çeşme suyu aynı kaynaktan geliyor – doğal kaynaklar, göller ve yeraltı su havzaları. Ancak kamu suyunun her gün kirliliği test edilirken, şişe suları sadece belirli kirleticiler için her hafta, her ay veya her yıl test edilirler.

20. Seker hiperaktiviteye neden olur mu?

Kısa cevap: Hayır

23 çalışmanın gözden geçirilmesiyle oluşturulan ve 1996’da Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir rapora göre şeker çocukların davranışını ve kavrama performansını etkilemez. Çocukların büyük oranda şeker, bisküvi ve bu tür zararlı yiyecekler yedikten sonra yaramazlık yaptıklarını savunan eski mit, bu tür şeylerin genelde servis edildiği yerlerdeki olayların türüne bağlanarak açıklanabilir. Örneğin çocuklar genelde şeker akışının özgürce olduğu doğum günü partilerinde veya Halloween’de daha heyecanlı ve gergin olurlar.

 

Kaynak: http://www.businessinsider.com/health-myths-debunked-2013-8?op=1

Tuba Tayfun Kayalarlı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Tuba, Lancaster Üniversitesi'nde Diplomasi Master'ı yaptıktan sonra diplomat olması beklenirken kendisini finans dünyasında buldu, Annelik ve sonrasında Londra'ya yerleşme ile iş yaşamına ara verdi. Tekrar döndüğünde ise kurumsal hayatın artık kendisine uygun olmadığına karar verdi. Yeni bir başlangıç yaparak kendi bloğunu oluşturdu. O zamandan bu yana yeni düşünceler, farklı kültürler ve alternatif hayatlara ilişkin görüş ve düşüncelerini bloğunda paylaşıyor.
http://www.sadeceanneyim.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız