Çocuk Çocuk Psikolojisi Eleştiri Lohusalık

18 yaşına geldiğinde çocuğunuzun sizden nefret etmemesi için yapmanız gerekenler!

Okuyunca hangisi size daha çok uyacak, bakın bakalım?

worst-parenting-advice-comic-woman-640x640Çeviren bugünlerde tam sınırda duruyor. Bir anne olarak karar vermeli çocuklarım için çalışmalı mıyım? Çocuklarım için çalışmamalıyım? Bu köprüden önceki son çıkış olabilir, bu sebeple denemeden karar veremeyecek durumda. Oysa şimdi gelecekten bugününe tavsiye verecek biri olsaydı, belki herşey daha kolay olurdu. Olur muydu gerçekten. Yoksa aşağıdaki ebeveynlerden biri haklı mı? Kendinizden bile tavsiye almayın, sadece duruma özel anlık karar vermek mi doğru çocuklar için. Sıkı sıkı uzman görüşlerine tutunmak yerine 2-3 temel prensipten şaşmadan durumsal karar vermek seçeneklerimizi çoğaltır mı? Yaşamı daha esnek kılar mı? İşte bu yazı dizisinde 7 farklı ebeveyn/yazar kendilerinin ilk çocuklarını yetiştirirken bilmeyi istedikleri ebeveynlik tavsiyelerini sizlerle paylaşmaya karar verdiler. Okuyunca hangisi size daha çok uyacak, bakın bakalım?…

Ufak bir not: Freud’un öngördüğü gibi “Ne yaparsanız yapın,  nasılsa kötü olacak!”

1. En zor müşterim!

İlk hamile kaldığım zamanlar –ki ukala kurumsal bir avukattım – burnumun dikine gitmeye alışkındım. Birilerinin bana “en kötü müşterini tanıdın mı?”, “Sabaha karşı 2’de arayan adam senin ne kadar korkunç olduğunu söyledi.” demesini isterdim. Peki ya ansızın ve acilen belirsiz bir rapora ihtiyacı olan bir müşteri için çalmadık kapı bırakmasanız ve sonunda istediğini bulsanız bile yine de müşterin istediğinin bu olmadığını söyleyerek öfkelense ve aslında istediği o olsa? Tebrikler! Şu anda bu kişinin küçük ve idrarını tutamayan bir versiyonu sizinle yaşıyor. Ne yazık ki bugüne kadar bildiklerinizin hiç biri bu müşteri üzerinde işe yaramayacaktır.
Siz harekete geçmeden önce acımasızca kaleme alınmış bir mektup gece 10’da beslenecek bebeğinize veya çoraplarını giymesi gereken küçük çocuğunuza iletilmeyecektir. Yeni beceriler öğrenmeye ve hıza ihtiyacınız var –sabır, farklılaşma ve absürd komedi gibi- ve hatta bunların bile sıklıkla işe yaramayacağını bilmelisiniz. İş yaşamınızın ilk yıllarındaki başarı tanımınızı terkedin. Bebeğiniz gece boyunca uyuduğunda başarılı olmayacaksınız ya da 10 yaşına varana kadar sadece mini çedar yemiş olması sizin başarısızlığınız değil. Sizin tek performans hedefiniz onların 18 yaşına canlı, aklı başında olarak ve sizden nefret etmeden ulaşmaları. Bu süreçte herhangi bir prim sistemi yoksa da iş tatmini ise o kadar da düşük değil. İyi Şanslar.
Emma Beddington

2. Keşke daha besleyici olabilseydim!
Keşke biri bana benim çocuklarımı yetimlermiş gibi şımartmam ile basit ve yeterli sevgi ile ilgilenmek arasındaki büyük farkı söyleseydi. Şimdi düşünüyorum da benim tutkum bağımsız, uyumlu çocuklar yetiştirmekti, geçmişte çok dik kafalıydım ve özel ihtiyaçları olabileceğine karşın halden anlar biri değildim. Bütün bunları hazmetmek benim için zor olsa da bundan eminiz diyebilirim (biz yani halen benimle yaşayan 20li yaşlarındaki iki çocuğum ve 15 yaşındaki küçük çocuğum) Ve sonra hep beraber sarıldık.
Sarılmaya ve besleyici tarafıma biraz daha fazla odaklansaydım daha iyi olurdu.
Hiçbir zaman çocuğun problemlerini ya da yaşadığı zorlukları ortadan kaldıran türden bir ebeveyn olmadım ve böylece onlarda sorunlarla başederken hiç pes etmediler. Oxford Üniversitesi Rehberlik Bölüm Başkanı Alan Percy’e göre eğer onlar için her şeyi yaparsak çocuklarımızı güçsüz ve hatta bir nevi sakat bırakırsınız. Ve ekliyor her şeyi servis edilen çocuk, yetişkinliğinde ebeveynlerine karşı kırgın ve kızgın olacaktır.
Yine de ben ve çocuklarımı düşündüğümde biraz daha sıcak ve destekleyici tarafımın fazla olması güzel olurdu.
Etrafta oynamanın, sohbet etmenin ve hatta çocuklarınızın geleceğini şekillendirmek için sahip olduğunuz gücün zamanı çok çabuk geçiyor.
Louise Chunn – welldoing.org adlı terapist bulma sitesinin kurucusu

3. Savunmasız küçük bir çocuğa karşı muziplik iyi bir silahtır.
En iyi ve basit tavsiyem şu: Sıkışıp kaldığınızda en ulaşılabilir olan herhangi birini yardıma çağırın. Peki başka ne yapabilirsiniz?
1. Doğru kişiden çocuk sahibi olduğum için şanslıyım. Birçok insan değil. Temel prensipleri, değerleri ve en gizli hayalleri paylaştığınız biri olmalı ve sabır, nezaket, mizah ve tutkuyu sonsuz derecede içinde bulundurmalı. Birbirinizi eşit derecede düşünmelisiniz. Aksi takdirde sadece köpek sahibi olun, ciddiyim.
2. İlk yıl çocuk oyuncağıdır – ilk önce zamanınızın artık size ait olmadığı gerçeğine boyun eğersiniz.
3. Küçük çocuklarla çok fazla nazik ya da sabırlı veya çok şapşal olamayabilirsiniz. En zor durumda bile ilk tepkinizin gürültülü bir hokkabazlıkta olması gerekir. Küçük çocuklar dünyadaki en komik yaratıklardır: ayılar kadar vahşi olmakla beraber insani özellik ve alışkanlıklara sahiptirler.
4. Gelecek 14 yıl boyunca tatiller dahil erken uyanmak zorundasınız.. Ve tam vücudunuz buna alıştığında, yeni yetmenizi sabah 8’de uyandırmak istediğinizde o bütün günü ateş püskürerek geçirecektir.
5. Hafta sonu onlar çizgi film izlerken hafif bir öğle uykusunda kesinlikle yanlış yoktur.
Mike Power

Bu yazının orijinali daha önce http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/feb/06/how-to-get-your-kids-to-18-sane-and-not-hating-you sitesinde yayımlanmıştır.

Haftaya devamı geliyor…

 

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız