Cinsellik Çocuk

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

1971 senesinde anne ve babasının doğru düzgün yürümeyen ilişkilerinin ortasına doğmuş. 4 erkek, 1 kız kardeş olmak üzere toplam 6 kardeşi olan bir aile.

6 yaşında tecavüze uğramış ve 9 yaşında yetim kalmış. Hiç bir zaman kız çocuğu olamamış 9 yaşında annesi öldükten sonra işportacılık yaparak kardeşlerine bakmış.

Betty Makoni aged 8 with her brother when she started vending

Annesi aile içi şiddet yüzünden ölmüş.

Okumak için parası olmayacak kadar fakir olduğu için hayatını sokaklarda işportacılık yaparak geçirmiş. Kendi eğitimi ve bugüne kadar 300.000’nin üstünde kızın eğitimi için mücadele etmiş.

Bahsettiğim kadın

Muzvare Betty Makoni

 

Gerçek bir aktivist, gerçek bir savaşçı.

 

Dün 11.Ekim Dünya Kız çocukları günüydü, Aydın Doğan Vakfı, Birleşmiş Milletler Türkiye, Unicef, UN WOMEN gibi önemli kuruluşların öncülüğüyle yapılıyordu. UN Women nazik bir davetle bizi de konferansa çağırdı. Orada olmak gerçekten güzeldi. Gerçekten her anlamda tüm sosyal statü ve mevki her türlü kimliklerinden sıyrılarak, dünyada yaşanan bu soruna nasıl çözüm bulunabilir bu konuşuluyordu. Akademik veriler, öneriler, çalışmalar ve profesörler dopdolu bir gündem ve paneller.

Muzvare Betty Makoni konuşması benim için çok başkaydı. Kendisi Afrika’nın belki en çok ödül almış kadını. Hemen hepimiz daha iyi koşullar için konuşurken onun konuşmasında yaşanmışlık vardı. Onun konuşması daha güzeli yaşamaktan önce yaşam hakkını almaktı. 6 yaşında bir kızla evlenmek nasıl bir HAK olabilir diyordu konuşmasında. 6-7 yaşında çocukla evlilik, evlilik değil TECAVÜZ’dür diyordu.
Altı yaşında kız çocuklarına bir gelenek gibi tecavüz edildiğini, bir çoğunun öldüğünü sağ kalanların yaraları için antibiyotik olmadığından tuzlu suya sokulduğunu anlatıyordu. Bunu konuşmanın ayıp olduğunu dayatan bir gelenekleri olduğunu ve bunu söyleyen annesinin aile içi şiddet yüzünden öldüğünü anlatıyordu.
En çarpıcı kısmı ise şuydu, bu kadınlar sizin sunduğunuz rakamların içinde olmayan kadınlar. Hiç birinizin bilmediği, hiç kaydı olmayan. Zaten yaşamayan kadınlar.
Kadın dediklerimiz 6-7 yaşında kadınlar bu arada.

Bence inanılmaz öyküsünü anlattı, konuşması sonunda büyük bir alkış tufanı fakat kendisinin yüzünde en ufak bir gülümseme belirtisi yoktu. Biliyordu kendisi bu hikayeyi anlattığı esnada yeni hikayeler yaşanıyordu. Toplantı sonrası tanışma imkanımız oldu, sohbetimiz esnasında bana “insanlardan bilmediği bir şeyle mücadele etmesini istemek ne zor, hiç olmadığını düşündükleri kızların öldüğünü söylüyordum. ”

Hemen peşi sıra Tahran Üniversitesinden Golnar Mehran şöyle başladı söze.

“ben 7 yaşında evlendirilmiş bir anneannenin kız torunuyum”

Değişmeliyiz, değiştirmeliyiz, değişime zorlamalıyız… Yoksa 10-20-30 sene sonra benzer hikayeleri bizim kızlarımız anlatacak bugün gözümüzde vahşileşen anlam veremediğimiz erkekler bizim oğullarımız olacak.

Özdemir Hiçdurmaz

14 Ekim Ankara doğumlu bir Egeli... Ruhunda efelik var... Soyadı olan Hiçdurmaz'ın tüm gereklerini yerine getirir. Eli dursa ayağı durmaz denenlerden. 2 kızım, ben ve karım, güzel bir çekirdek ailem var... fotoğraf çekerim, yazarım, çizerim, gezerim, kendim pişirir dostlarla yerim... yaptığım herşeyi hayatı yaşamak ve hissetmek için yaparım. Tüm çocuklar bizim çocuklarımızdır, geleceğimizdir fikrini ve insanların en özgür olduğu zamanların çocukluk olması gerektiğini sonuna kadar savunurum. Nacizane bir baba gözünden ebeveynliği paylaşacağım...

http://babalarvekizlari.wordpress.com
Sevgiler

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız