Çocuk Psikolojisi Gülüş'ün Köşesi

10 yaş çocuğu elma soyar mı?

elma110 yaşımda bir süreliğine anneannemlerde misafirdim. Altı ay boyunca dedem, anneannem, teyzem ve ben, altın dörtlü olarak yaşadık. Her gün yarım döner, üzerine çikolatalı pasta yeme özgürlüğüm sayesinde balıketi olma yolunda hızla ilerliyordum. Şımartılmanın ve el üzerinde tutulmanın yanı sıra, anneannemin elzem gördüğü bazı adetleri de yerine getirmek zorundaydım. Bunlardan biri, Öğretmenler Gününde öğretmenimin evine gidip elini öpmek ve“Öğretmenler Gününüz kutlu olsun” demekti.

Gülen öğretmenimin evi, anneannemin evinin tam karşısında. Caddeyi geçtim mi oradayım. Kolay. Caddeyi geçtim, dedeme el salladım, apartmana girdim, merdivenleri çıkıyorum. Çıkıyorum da, bir sorun var: Ben öğretmenlerden çekinirim! Niye gönderdiler beni buraya tek başıma!

Gülen öğretmen korkulası bir öğretmen değil belki ama, ben bunu bilmiyorum çünkü sadece birkaç aydır onun sınıfındayım. Anneannemle tanıdık olmasalar, e anneannem de bu kadar ısrar etmese, gitmem!

Gülen öğretmen elini öptürüyor, beni salonun geniş kanapesinin ortasına oturtuyor ve içeride bir yerde kayboluyor. Bekliyorum, bekliyorum. Sonra elinde bir tabakla çıkageliyor. Tabakta bir portakal, bir de elma. Bir de bıçak. Hepsini öylece kucağıma bırakıyor ve karşıma geçip oturuyor.

portakal1“Daha daha nasılsın?” muhabbetleri başlıyor. Bir taraftan ona nazik cevaplar veriyorum, bir taraftan dehşet içinde önümdeki tabağa bakıyorum. Belli ki ısırarak yemek kibar olmayacak. Peki ama, ben mi keseceğim bunları? Hani küçüklerin bıçak tutması tehlikeliydi? Anneannem bana hayatta vermezdi bu bıçağı. Halimi görse, koşarak tabağı önümden kaldırır, meyveleri bir güzel soyup öyle verir elime. Ah bir karşı apartmana koşup gelebilsem!

Gülen öğretmen “Yemiyor musun?” diye soruyor. “Yiyorum, yiyorum”… da, nasıl yiyorum?

Soysanıza örtmenim…
Soramam ki, utanırım.
Rezil olurum!
“Neee!” der, “Soymayı bilmiyor musun? Bebek misin sen? Ne biçim eğitmişler seni!” der…

Soğuk terler döküyorum. Elma kucağımdaki tabağın içinde büyüyor, büyüyor. Portakal nispeten daha küçük, onu deneyeyim bari. Bıçakla bir hamle, eğri büğrü bir çizik atıyorum portakal kabuğunun ortasına. Üzerime portakal suları fışkırıyor, ellerim battı. Nasıl yenir bu meret!

Öğretmen görüyor tabii cebelleştiğimi, ama yardım etmiyor. Belki iyi de ediyor. Her neyse, ben biraz yemiş gibi yapıyor, nihayet çok aç olmadığımı söyleyerek –yalan olduğu gün gibi ortada- öğretmenimin tabağı kaldırmasını sağlıyorum.

Anneannemlere geri döndüğümde savaştan çıkmış gibiyim. Tek bir soru soruyorum onlara: Bana elma soymayı öğretir misiniz?

Siz siz olun, çocuklarınızın hangi yaşlarda neler yapabileceklerini bilin. Onları yapabileceklerinden alıkoymayın, onlar için balık avlamak yerine onlara balığı avlamayı öğretmeniz gerektiğini unutmayın ve bunun için de 18 yaşını beklemeyin!

2-10 yaş arası çocukların neler yapabildiklerini okumak için tıklayın.

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör